YKS Hazırlık

YKS Konuları | 2022 TYT Konuları | 2022 AYT Konuları

En güncel YKS Konuları, 2022 TYT Konuları ve 2022 AYT Konuları olarak sizler için hazırlandı. TYT – AYT Konuları ve soru dağılımı tabloları ÖSYM ve MEB tarafından paylaşılan bilgilerden yararlanılarak oluşturuldu. Her ders için TYT Konuları PDF olarak hazırlanmıştır.

2022 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımları

Aşağıda 2022 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımları için gidebileceğiniz bağlantılar yer almaktadır. Her yazı içinde bulunan PDF dosyayı indirerek TYT Konu Takip Çizelgesi ile plan yapabilirsiniz.

2022 AYT Konuları PDF ve Soru Dağılımları

Aşağıda 2022 AYT Konuları PDF ve Soru Dağılımları için gidebileceğiniz bağlantılar yer almaktadır. Her yazı içinde bulunan PDF dosyayı indirerek AYT Konu Takip Çizelgesi ile plan yapabilirsiniz.

2022 YDT Konuları PDF ve Soru Dağılımları

Aşağıda 2022 YDT Konuları PDF ve Soru Dağılımları için gidebileceğiniz bağlantılar yer almaktadır. Her yazı içinde bulunan PDF dosyayı indirerek YDT Konu Takip Çizelgesi ile plan yapabilirsiniz.

2022 TYT Konuları PDF

Yukarıdaki bağlantılar yardımıyla gittiğiniz sayfalarda 2022 TYT Konuları PDF indirme bağlantısına ulaşabilirsiniz. PDF dosyaları, her ders için ayrı ayrı konu takip çizelgesi şeklinde hazırlanmıştır.

NOT: Yukarıda bulunan konular ve soru dağılımları MEB’in güncel ders kitaplarındaki konulara göre hazırlanmıştır. 2022 YKS Konuları ile ilgi aklınıza takılan herhangi bir soru olursa aşağıda bulunan yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir? Hakkında Her Şey

TYT – AYT Konuları Ne İşe Yarar?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), TYT ve AYT olmak üzere iki farklı oturumdan oluşuyor. Bu oturumlarda hangi konuların sorulduğu bilmek ve sizin buna uygun bir çalışma planı yapmanız gerekmektedir.

TYT AYT Konuları yazılarımızı inceleyerek gerekli bütün bilgileri alabilirsiniz. Her ders için ÖSYM ve MEB tarafından açıklanan en güncel YKS konuları ve soru dağılımları tablolarını hazırladık. Soru dağılımı tablolarında geçmiş yıllarda o konudan kaç tane sorulduğunu öğrenebilirsiniz.

2022 TYT Konuları ve AYT Konuları yazılarımızda, “konu takip çizelgesi pdf” bulunmaktadır. Bu çizelgeler ile konular için kaç kitap bitirdiğinizi takip edebilirsiniz.
TYT Çalışma Programı

2022 TYT Konuları yazımız için sizlere harika bir çalışma programı hazırladık. Aşağıda butona tıklayarak özel olarak hazırladığımız TYT Çalışma Programı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Çalışma programındaki konular, 2022 TYT Konuları ve Soru Dağılımları yazımızdan alınarak hazırlanmıştır. Böylece konu takip çizelgesi ile uyumlu olarak kullanabilirsiniz.

Yaptığımız çalışma programı sana uymayabilir, herkes aynı şekilde çalışacak diye bir şey yok. Bu çalışma programını örnek alarak kendine yeni bir plan yapabilirsin.

TYT Çalışma Programı
TYT Kitap Önerileri ve AYT Kitap Önerileri

Üniversite sınavına hazırlanırken en önemli durumlardan bir tanesi de doğru kaynak çözmektir. Sizlere birbirinden güzel kitapların bulunduğu TYT Kitap Önerileri ve AYT Kitap Önerileri yazıları oluşturduk. Kitapları çözmeden önce 2022 TYT Konuları ve 2022 AYT Konuları yazılarımıza bakmayı unutmayın.

Aşağıdaki bağlantılar yardımıyla gidebileceğiniz yazılarda kaynak tavsiyeleri yaparken kolay, orta ve zor seviyelere ayırdık. Bununla da kalmayıp doğru kararı vermenizi sağlamak için her kitabın olumlu ve olumsuz özelliklerini belirttik. 

Mezun öğrenciler, derece yapan öğrenciler ve öğretmenler tarafından en çok tavsiye edilen kitapları bir araya getirerek oluşturduğumuz TYT Kitap Önerileri ve AYT Kitap Önerileri yazılarımıza aşağıdaki butonlar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

2022 TYT Kitap Önerileri 2022 AYT Kitap Önerileri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dilerseniz bir de YKS sınavı hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedelim. Aşağıdaki buton yardımıyla daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Biz yine de bu yazımızda kısaca YKS sınavına değineceğiz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir? Hakkında Her Şey

YKS sınavı üç farklı oturumda oluşuyor. Bu oturumlara bakacak olursak:

 1. Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT)
 2. Oturum: Alan Yeterlilik Testi (AYT)
 3. Oturum: Yabancı Dil Testi (YDT)
Temel Yeterlilik Testi (TYT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumu, her adayın girmesi zorunlu olan oturumdur. AYT ve YDT oturumları isteğe bağlı ve puan türüne göre ayrılan oturumlardır. Tüm oturumlar hakkında biraz daha bilgi verelim.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Hakkında Her Şey

TYT oturumu, 9. ve 10. sınıf konularından oluşan Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden oluşan bir oturumdur. 2022 TYT Konuları için gerekli yazılara en üstteki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

TYT oturumunda alan ayrımı yoktur. Her aday, her dersten aynı puanı alır ve TYT puanı hesaplanır. TYT puanı ile sadece önlisans (iki yıllık) bölümlerine ve yetenek sınavı gerektiren bölümlere tercih yapılabilir. Lisans (dört yıllık) bölümler için AYT ve YDT oturumlarına da girilmesi zorunludur.

TYT puanının genel sınav puanına etkisi %40 oranındadır. Geri kalan %60’lık kısmı AYT veya YDT oturumları doldurmaktadır.

TYT oturumunda adaylara 135 dakika süre verilir ve bu sürede 120 soru çözmesi beklenir. Bu sorular şu şekilde ayrılmıştır:

 • Türkçe (40 soru)
 • Sosyal Bilimler (20 soru – tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü)
 • Matematik (40 soru)
 • Fen Bilimleri (20 soru – fizik, kimya, biyoloji)

Sınava giren adayların TYT puanının hesaplanması için bazı kurallar vardır. İlk kural türkçe ya da matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapma kuralıdır. Bu kuralı ister türkçe ister de matematik testinde uygulayabilirsiniz.

TYT oturumunda baraj puan 150 olarak belirlenmiştir. Bu baraj puanını geçemeyen öğrencilerin de TYT puanı hesaplanmayacaktır. Baraj puan için adayların 16-17 net yapması yeterli olacaktır.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AYT oturumu, YKS’nin ikinci oturumudur ve genel sınav puanının %60’lık kısmına etki etmektedir. Bu oturumda alan ayrımı vardır. Sözel (TS), Sayısal (MF) ve Eşit Ağırlık (TM) puan türleri bulunmaktadır. Hangi bölüme gitmek istiyorsanız o bölümün puan türüne ait soruları çözmeniz gerekmektedir. 2022 AYT Konuları ve Soru Dağılımları için en üstteki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir? Hakkında Her Şey

AYT oturumu 180 dakika yani yaklaşık 3 saat süre verilir, sınavda 160 soru bulunur. AYT oturumunda tüm soruları çözmek zorunda değilsiniz sadece kendi puan türünüzdeki soruları çözseniz yeterli olacaktır. AYT oturumunda bulunan testler ve soru sayıları şu şekildedir:

 • Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1: 40 soru
 • Matematik: 40 soru
 • Fen Bilimleri: 40 soru
 • Sosyal Bilimler 2: 40 soru

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler ise şu şekildedir:

 • SAYISAL: Matematik ve Fen Bilimleri
 • SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2
 • EŞİT AĞIRLIK: Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1
AYT puanı ile lisans (4 yıllık) bölümlere tercih yapabilirsiniz. Her lisans bölümü, farklı puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır.
Yabancı Dil Testi (YDT) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yabancı Dil Testi (YDT), üçüncü oturumdur. AYT ile aynı değere sahiptir. Ancak AYT puanı ile 4 yıllık eşit ağırlık, sözel ve sayısal bölümlere tercih yaparken YDT puanı ile sadece dil bölümlerine tercih yapabilirsiniz. 2022 YDT Konuları ve Soru Dağılımları için yazının başındaki bağlantılara ulaşabilirsiniz.

Yabancı Dil Testi (YDT) Nedir? Hakkında Her Şey

YDT oturumu, 80 sorudan oluşmaktadır. Adaylara 120 dakika yani 2 saat süre verilmektedir. YDT’de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde sınavlar yapılmaktadır. Her dil için farklı soru kitapçığı bulunmaktadır. Adaylara sınava başvururken belirttikleri yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Adaylar da sadece bu kitapçıkları çözeceklerdir.

2022 TYT Konuları Sık Sorulan Sorular

2022 TYT Konuları yazımızda sık sorulan sorulara cevap vermek istiyoruz. Öğrencilerin, adayların en çok sorduğu sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız bir soru varsa yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz.

2022 YKS Konuları değişecek mi?

2022 YKS konuları, corona virüsü nedeniyle değişikliğe uğramıştı. AYT oturumunda 12. sınıfın 2. döneminde işlenmesi gereken bazı konular kaldırılmıştı. Ancak 2022 YKS sınavında kaldırılan herhangi bir konu yok. Şu anlık konuların değişmeyeceği biliniyor.

2022 TYT ne zaman?

2022 TYT tarihi ÖSYM tarafından açıklanmadı. YKS sınavı, olağanüstü bir durum olmadığı sürece, haziran ayının 2. ya da 3. haftasonu yapılıyor. Buna göre, 12 – 13 Haziran ya da 19 – 20 Haziran tarihlerinde yapılacağını söyleyebiliriz.

TYT de kaç soru var?

YKS’nin ilk oturumu olan TYT de 120 soru var. Bu sorular Türkçe (40), Sosyal Bilimler (20), Matematik (40) ve Fen Bilimleri (20) olarak gelmektedir. Sosyal Bilimler testinde Coğrafya (5), Tarih (5), Felsefe (5), Din Kültürü (5) soru bulunuyor. Fen Bilimleri testinde Fizik (7), Kimya (7), Biyoloji (6) soru bulunuyor.

TYT de kaçıncı sınıf soruları var?

TYT de 9. ve 10. sınıf soruları var. Lise birinci ve ikinci sınıf konularından ağırlıklı olarak sorular gelmektedir. AYT oturumunda ise bütün lise müfredatından öğrenciler sorumludur. 2022 TYT Konuları ve 2022 AYT Konuları için yazının en başındaki bağlantılara tıklayın.

YKS saat kaçta bitiyor?

YKS sınavı iki farklı oturumdan oluşuyor. TYT oturumu cumartesi günü 10.15’te başlayıp 12.30’da bitiyor. AYT oturumu ise pazar günü 10.15’te başlayıp 13.15’te sona eriyor.

TYT başvuru ne zaman?

2022 TYT başvuru tarihi henüz açıklanmadı. Ocak veya şubat aylarında ÖSYM tarafından 2022 YKS kılavuzu açıklanacaktır. Bu kılavuzda başvuru tarihi de açıklanır. 2021 YKS’de şubat ve mart ayı arasında başvuru işlemleri yapılmıştı.

YKS Konuları | 2022 TYT Konuları | 2022 AYT Konuları yazımız hakkında aklınıza takılan soru ya da herhangi bir konu varsa lütfen yorumlar bölümünde bize sorun.

Content Protection by DMCA.com

10 Yorum

  1. TYT konularına başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede sınav yılınızda temeliniz kuvvetli olur ve AYT konularını kavramakta zorluk çekmezsiniz. İyi çalışmalar ^^

  1. Tabii ki. Eşit Ağırlık derslerine çalışarak 2021 YKS’de Hukuk için çalışabilirsiniz. İyi çalışmalar ^^

 1. 12ye geçtim 2021 yks ye hazırlanacağım sizce önce tyt mi başlamalıyım yoksa 11 konularını mı bitirmeliyim?

  1. TYT başlayarak temel atabilir ya da kuvvetlendirebilirsiniz. Haftada birkaç gün AYT konularına çalışarak ikisini de aynı anda yürütebilirsiniz. İyi çalışmalar ^^

  1. Türev ve İntegral konuları sadece 2020 YKS için kaldırılmıştı. Şu anda 2021 YKS konularında Türev ve İntegral konularından sorumlusunuz. İlerleyen zamanda ne olur bilinmiyor. İyi çalışmalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı