YKS Hazırlık

2022 YDT Yabancı Dil Konuları

YKS sınavında Dil bölümlerine tercih etmek isteyen öğrenciler YDT oturumuna girmek zorundadırlar. Sizler için YDT Yabancı Dil Konuları listesini paylaşıyoruz. Dil puan türü ile alan üniversite bölümlerine tercih yapabilmek için YDT oturumuna girerek DİL puanınızı yükseltmelisiniz.

YÖK Başkanı Dr. Yekta Saraç, yeni sınav sistemini tanıtırken YDT oturumunun 80 sorudan oluştuğunu ve öğrencilere bu soruları çözmeleri için 120 dakika süre tanındığını belirtti.

Yabancı Dil Testi hangi puan türüne katkı sağlamaktadır?

YDT oturumunda Yabancı Dil testini çözen öğrencilerin Dil puan türüne katkı sağlamaktadır. Sözel, Eşit Ağırlık ve Sayısal gibi puan türlerine etkisi bulunmamaktadır.

Kaç Yabancı Dil sorusu sorulmaktadır?

YDT yani Yabancı Dil Testi oturumund giren öğrencilere 80 soru sorulmaktadır. Bu sorular yabancı dillerin dil bilgisi ve paragraf konularından gelmektedir. Aşağıda daha detaylı şekilde konuları bulabilirsiniz.

YDT hangi dil derslerinden oluşmaktadır?

YDT oturumu 80 sorudan oluşmaktadır. Bu 80 sorunun tamamı YKS sınavına başvuru yaparken tercih ettiğiniz dilden sorulmaktadır. Başvuru yaparken seçebileceğiniz diller şunlardır:

  • İngilizce
  • Almanca
  • Fransızca
  • Rusça
  • Arapça

YDT oturumu Dil puanımı ne kadar etkiler?

YDT oturumu, aynı AYT oturumu gibi dört yıllık bölümlere tercih yapabilmenizi sağlamaktadır. Fakat AYT ile arasındaki tek fark şu ki YDT ile sadece dil bölümlerini tercih edebilirsiniz. TYT – AYT ikilisinde olduğu gibi genel puan hesaplanırken TYT yüzde 40 etkiler, YDT yüzde 60 etkiler.

YDT ile hangi bölümlere tercih yapabilirim?

YDT ile sadece dil bölümlerine tercih yapabilirsiniz. Dil puan türünden almayan okulları tercih listenizde bulundursanız bile bu bölümler Dil puanı ile almadığı için sizin sınav puanınız ile bu bölümlere yerleşmeniz çok zordur.,

2022 YDT Yabancı Dil Konuları

YDT YABANCI DİL KONULARI
Kelime Bilgisi
Dil Bilgisi
Cloze Test
Cümleyi Tamamlama
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
Diyalog Tamamlama
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

2022 YKS sınavı için güncel YDT Yabancı Dil Konuları üstteki tabloda verilmiştir. Aşağıda bulunan tablodan ise hangi yıl hangi konudan kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Sorulan soru sayısına göre konulara daha fazla önem verebilir ve çalışma programınızı buna göre yapabilirsiniz. Daha verimli çalışarak AYT sınavında daha yüksek bir puan elde edebilirsiniz.

2022 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

Üstteki butona tıklayarak TYT ve AYT derslerinin konularına ve soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımları ile ilgili aklınıza herhangi bir soru takıldıysa aşağı kısımda bulunan yorumlar bölümünde sorularınızı sorabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı