YKS Hazırlık

YDT Nedir? Yabancı Dil Testi Hakkında Her Şey

Yeni sistemin gelmesiyle birlikte adayların kafalarında “YDT Nedir, Yabancı Dil Testi Nedir? YDT Hangi Konular Çıkacak?” gibi sorular uyandırdı. İşte YDT Nedir hakkında her şey… 2017-2018 eğitim öğretim yılında eski sınav sistemi olan ÖSYS (YGS-LYS) değiştirildi ve yerine YKS (TYT – AYT – YDT) getirildi. Yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak açıklandı.

YDT Nedir – Yabancı Dil Testi 

Yabancı Dil Testi yani YDT yeni sınav sisteminin üçüncü oturumudur. Bu oturumda üniversite adayları Yabancı Dil testini çözecekler. YDT sınavı İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılmaktadır. Her dil için farklı soru kitapçığı bulunmaktadır. YDT oturumuna giren öğrenci YKS başvurusu yaparken hangi yabancı dili seçtiyse o yabancı dile ait soru kitapçı öğrenciye verilir.

YDT sınavı ne zaman yapılacak? 

Yabancı Dil Testi (YDT) sınavı AYT oturumu ile aynı gün yapılmaktadır. AYT oturumu saat 10:15’de başlayacaktır. YDT oturumu ise 15:00’da başlayacaktır.

Sınav kaç dakika sürüyor? Sınavda kaç soru var?

Yabancı Dil Testi (YDT), 80 yabancı dil sorusundan oluşmaktadır. Seçtiğiniz yabancı dile göre soru kitapçıkları değişmektedir. Öğrencilere 80 soruyu çözmeleri için 120 dakika süre verilmiştir.

AYT Puanının Hesaplanması İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre yeni sınav sisteminde puan hesaplanma konusunda yeni kurallar getirildi. YDT puanının hesaplanmasını isteyen öğrenciler ilk önce TYT oturumunda gereken puan hesaplama koşullarını yerine getirmelidirler.

TYT oturumunda puan hesaplanması için adayların ilk olarak barajı geçmeleri gerekmektedir. Yeni sınav sisteminde baraj puanı 150 olarak belirlenmiştir. Ancak öğrencilerin yalnızca baraj puanını geçmeleri de yetmiyor. Bunun yanında Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmaları gerekmektedir.

TYT puanınız için gerekli koşulları yerine getirdikten sonra YDT puanınızın hesaplanması için de benzer koşullar gerekmektedir. Eğer dil puanınızın hesaplanması istiyorsanız yabancı dil testindeki 80 sorudan en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir.

YDT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

YDT – Yabancı Dil Testi oturumunda üniversite adaylarına 80 yabancı dil sorusu sorulmaktadır.

Aşağıdaki butona tıklayarak hangi dersten hangi konu, hangi konudan kaç soru çıkıyor tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında hangi yıl hangi konudan kaç soru çıkmış liste şeklinde soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

YDT Sınavına Girenler AYT Sınavına Girmek Zorunda Mı?

Hayır girmek zorunda değildir. AYT sınavı ile Sözel, Eşit Ağırlık ve Sayısal puan türü ile alan bölümlere tercih yapabilirsiniz. Eğer Dil puan türü ile alan bölümlere tercih yapmak istiyorsanız sadece YDT sınavına girmeniz gerekmektedir. Hem AYT, hem de YDT oturumu için girmeniz zorunlu olan sınav TYT oturumudur.

Ayrıca AYT oturumuna girmek YDT puanını etkilemez. Kendinizi denemek için her iki oturuma da girebilirsiniz.

YDT’ye gireceğim ama AYT’ye de girmek istiyorum, girebilir miyim?

Evet. YDT sınavına giren birisi AYT sınava da girebilir. Bunun için ÖSYM sitesinden ya da ÖSYM başvuru merkezlerinden YKS sınavına başvururken YDT sınavınıza girmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Başvuru yaparken ister sadece TYT, ister TYT ve AYT, ister de TYT, AYT ve YDT oturumlarının hepsine tercih yapabilirsiniz.

Dil puanı ile hangi bölümlere tercih yapabilirim?

YDT sınavına girdiğinizde sadece Dil puanınız hesaplanacaktır. Dil puanınız da seçmiş olduğunuz yabancı dile göre değişecektir. Dil puanı ile dört yıllık sadece dil bölümlerine gidebilirsiniz. Örnek verecek olursa YDT sınavında aldığınız Dil puanıyla sözel, sayısal ya da eşit ağırlık bölümlerinde kullanamayacaksınız. Bu puan türlerinin bölümlerine tercih yapmak için AYT oturumuna da girmelisiniz.

YDT Nedir Yabancı Dil Testi Hakkında Her Şey yazımız hakkında aklınızda takılı kalan ya da cevabını bulamadığınız herhangi bir soru varsa lütfen yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı