Rehber Yazıları

Yatay Geçiş Nedir? Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Sevgili üniversite öğrencileri “yatay geçiş” hakkında bilgilendirme yapmak için hazırladığım bu yazıda “yatay geçiş nedir” ve “yatay geçiş nasıl yapılır” gibi soruların cevabını vereceğiz. Siz de bu ve bunun gibi birçok bilgilendirici yazı görmek için Öğrenci Yardım’ı takipte kalın.

Diğer Rehber Yazılar İçin Tıklayınız

Yatay Geçiş Nedir?

Halihazırda okumakta olduğunuz bölüme ya da başka bir benzer üniversite bölümüne başka bir üniversitede okumak isterseniz ve oraya geçiş yaparsanız bunun adı yatay geçiş olmaktadır. Yatay geçiş yaptırmak için ihtiyacınız olan üniversite not ortalamanızın yeterli puanda olmasıdır.

Üniversiteler arasında yatay geçiş yapmak için not şartı var mı?

Üniversiteler arasında yani kurumlararası yatay geçiş yapmak için bulunduğunuz bölümdeki not ortalamanızın 100 üzerinden en az 60 olması gerekmektedir. 4’lü puan sisteminde ise bu puanın en az 2,50 olması gerekir. Örneğin Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Boğaziçi Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmak istediğinde İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki not ortalamasının en az 2,50 ya da 60 olması gerekmektedir.

Sınav yerleştirme puanımı kullanarak yatay geçiş yapabilir miyim?

Yatay geçiş yapmak için not ortalamasını kullanmanın yanında üniversiteyi kazandığınız sınavın taban puanıyla da yatay geçiş yapabilirsiniz. Ancak not ortalamasına göre sınav yerleştirme puanı ile geçiş yapmanın kendine göre bazı kuralları vardır. İlk olarak sınav yerleştirme puanınızın geçmek istediğiniz bölümü o yıl ki taban puanı ve başarı sıralamasından daha yüksek olması gerekir. Bunun dışında boş kontenjan kalması da şarttır. Bu açıdan bakıldığında not ortalaması ile yatay geçiş yapmak çok daha kolaydır.

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş yapmak için ilk olarak not ortalamasına ihtiyacınız vardır. Yeterli not ortalamasını tutturduğunuz takdirde yatay geçiş başvurusu yapabilirsiniz. Eğer açılan kontenjanda sizden daha yüksek puanlı biri başvurmazsa yatay geçiş yaptığınız kuruma geçiş yapabilirsiniz.

Yatay Geçiş Kontenjanı Nasıl Belirlenir?

Yatay geçiş kontenjanları YÖK tarafından belirlenmektedir. Fakülte, yüksekokul, MYO ya da son yarıyılda bölüm ile ilişiği kesilen ya da yatay geçiş ile başka bölümlere geçen öğrenciler olduğu takdirde ek kontenjanlar açılabilir. Bu kontenjanlar en geç ocak ayına kadar YÖK’e bildirilir.

Yabancı Dildeki Bir Programa Yatay Geçiş Yapabilir Miyim?

Tabii ki geçiş yapabilirsiniz. Fakat yabancı dil muafiyet sınavına girmeniz gerekir. Yabancı dil şartını yerine getirmek için her sene başı (bazı okullarda dönem başı) yabancı dil muafiyet sınavı yapılır. Bu sınavlarda üniversitenin istediği geçerli puanı aldığınızda geçiş yapabilirsiniz. Yabancı dil muafiyet sınavında dikkat etmeniz gereken nokta kurumun belirlemiş olduğu taban puanı ya da daha yüksek puanı almış olmaktır.

Başka Şehre Yatay Geçiş Yapabilir Miyim?

Not ortalamanız tutuyor ve yeterli kontenjan bulunuyorsa dilediğiniz gibi başka şehirdeki bir üniversiteye yatay geçiş yapabilirsiniz.

Kontenjan Sayısından Çok Başvuru Yapılırsa Ne Olur?

Eğer açılan kontenjan sayısından daha fazla başvuru yapılırsa not ortalama, taban puan ya da başarı sırasına göre bir sıralama yapılır. Bu sıralamada en yukarıdan kontenjan sayısına kadar olan öğrencilerin yatay geçiş başvuru kabul edilir.

Yatay Geçiş Başvuru ve Kontenjan Bilgilerini Nereden Öğrenebilirim?

Yatay geçiş başvuru ve kontenjan bilgilerini öğrenmek için geçiş yapmak istediğiniz kurumun internet sitesini takip etmeniz gerekir. Örneğin Marmara Üniversitesi’ne geçiş yapmak istiyorsanız https://marmara.edu.tr adresini takip ederek başvuru ve kontenjan bilgilerinin açıklanmasını beklemelisiniz. Genel olarak temmuz ayında başvuru takvimi ve kontenjan bilgileri paylaşılmış olacaktır.

Diğer Rehber Yazılar İçin Tıklayınız

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır hakkında daha çok soru sormak istiyorsanız yorumlardan bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı