Konu Anlatımı

Yamuk Alan Formülü

Geometri, matematiğin kilit alanlarından biridir. Çoğu zaman öğrenciler, geometri konularını arka plana atar ve sınav zamanı yaklaştığında da vakit kalmadığı için çalışmamayı tercih ederler. Ancak geometri çalışanlar rakiplerine fark atma konusunda etkili olurlar. Bugünkü konu anlatım yazımızda yamuk alan formülü hakkında bahsedeceğiz. İyi dersler dileriz.

Yamuk Nedir?

Yamuk, karşılıklı iki kenarı birbirine paralel olan bir çeşit dörtgendir. Alt taban ve üst taban birbirine paralel olarak çizilir. Yamuğun üstte bulunan çizgisine üst taban, altta bulunan çizgisine alt taban denir. Yamuğun tam ortasından çizilen çizgiye ise orta taban ismi verilir. Orta taban yamuğun kenarlarını eşit olarak iki parçaya böler. Aynı zamanda orta taban hem alt tabana hem de üst tabana paraleldir.

Yamuğun karşılıklı açıları toplamı her zaman 180’e eşittir. Paralel iki tabanın karşılıklı açılarının toplamı da birbirine eşit olur.

Yamuk Alan Formülü

Yamuk alan formülü kullanılması için ilk önce üst taban uzunluğu, alt taban uzunluğu ve yükseklik bilinmesi gerekir. Eğer üst tabana a, alt tabana b, yüksekliğe de c değerini atarsak yamuk alan formülü şu şekilde ortaya çıkar:

  • (a + b / 2) . h

Bu formüle baktığımızda şunu anlamalıyız: üst taban ve alt tabanın toplamının yarısının çarpımı yamuğun alanına eşittir.

Yamuk alan formülü, üniversite sınavlarına hazırlanırken çok işinize yarayacaktır. Çünkü geometri genellikle öğrenciler tarafından arka plana atılan bir derstir. Derece hedefi olan öğrenciler, mutlaka geometri çalışmalıdır. Yamuk alan formülü ve diğer geometri formülleri bilinmelidir. Geometri formülleri bilindikten sonra çok daha kolay bir şekilde sorular çözüme ulaşır.

Siz de geometri formülleri hakkında daha fazla içerik istiyorsanız Öğrenci Yardım’ı takipte kalmayı unutmayın. Konu hakkında sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı