Konu Anlatımı

Üçgende Açıortay Özellikleri

Üçgende Açıortay Özellikleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Eğer üniversite sınavlarında yüksek not elde etmek istiyorsanız yapmanız gereken geometri çalışmaktadır. Öğrenciler genelde geometriye çalışmaz ve bu yüzden geometri çözenler, geometri netine sahip olanlar daha yüksek bir puana sahip olurlar. Matematik testinde fark atmak için geometri soruları size yardımcı olacaktır. Üçgende Açıortay Özellikleri konusu bilirseniz de geometri sorularını kolay bir şekilde çözeceksiniz.

Üçgende açıortay özellikleri konusuna geçmeden önce size açıortayın ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Açıortay, bir açının ortasından herhangi bir yere doğru çizilen bir çizgidir. Açıortay, isminden de anlaşıldığı gibi açıyı ikiye böler. Açıortayın çizilmesi ile oluşan iki yeni açı, birbirine eşit değere sahip olur.

Üçgende Açıortay Özellikleri

  1. Açıortay doğrusunun üzerinde herhangi bir nokta belirleyip daha sonra bu noktalardan açının kenarlarına doğru düz bir çizgi çizilirse çizgiler, açı kenarına dik olur. Aynı zamanda her iki çizgi de eşit uzunlukta olur.
  2. Üçgenin açıortayı üzerinde bir herhangi bir nokta seçildiğinde o noktanın üçgenin kenarlarına olan uzaklıkları birbirine eşit olur.
  3. Bir üçgende iç açıortaylar aynı noktada kesişir. İç açıortayların kesiştiği bu noktaya O adı verilir. Üçgenin iç teğet çemberi olarak da ifade edilir.

Üçgen, geometrinin temel konularından biridir. Genellikle her bir geometri sorusu üçgen temelinde çözülür. Geometri dersine çalıştıysanız diğer geometrik şekillere göre üçgen konusunun çok daha uzun ve çok daha kapsamlı olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle üçgen konusuna çalışırken hiçbir detayı atlamadan çalışmaya özen gösterin. Böylece diğer konulardaki soruları da yapabilirsiniz.

Öğrenci Yardım olarak sizlere en güncel konu anlatım yazılarını hazırlamaya devam ediyoruz. İnternet sitemizi takipte kalarak siz de konu anlatım yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı