Konu Anlatımı

Üçgen Alan Formülü

Geometri dersine çalışıyorsanız üçgen bilmeden çoğu soruyu çözmekte zorlanırsınız. Öyle ki bazı sorularda üçgeni görmeseniz bile aslında bir üçgen formülü kullanarak o sorunun çözümüne ulaşmanız gerekir. Geometrinin temeli üçgenden oluşuyor diyebiliriz. Çünkü üçgene en az benzeyen çember bile üçgenin noktalarından geçen bir çizgiden ibaret. Gelin bugün hep birlikte üçgen alan formülü hakkında bilgi sahibi olalım. Böylece soruları daha kolay çözebilirsiniz. İyi dersler dileriz.

Üçgen Alan Formülü

Bir üçgenin alanını bulmak için taban uzunluğuna ve yükseklik uzunluğuna ihtiyacınız vardır. Bu değerleri belirledikten sonra taban uzunluğu ile yüksekliği çarpıp ikiye bölmeniz gerekir. Elde ettiğiniz sonuç ise üçgenin alanı olacaktır.

Taban uzunluğuna a, yüksekliğe ise h değerine verdiğimizde şu şekilde bir üçgen alan formülü ortaya çıkar.

  • a . h / 2

Eşkenar Üçgen Alan Formülü

Eşkenar üçgen, tüm açıları ve tüm kenarları birbirine eşit olan özel üçgenlere verilen isimdir. Eşkenar üçgenin tüm açıları 60’a eşittir. Kenarları ise üçgenin boyutuna göre değişir fakat yine de hepsi birbirine eşit olur.

Eşkenar üçgen alan formülü şu şekildedir:

Eşkenar üçgenin bir kenarı a değerine sahip olursa: (√3 / 4) . a² formülü ile eşkenar üçgenin alanı bulunur.

İkizkenar Üçgen Alan Formülü

İkizkenar üçgenin iki kenarının uzunluğu birbirine eşittir. Ayrıca taban açıları da birbirine eşittir. İkizkenar üçgen alan formülü için şu kullanılır:

ABC ikiz kenar üçgeninde tabanın orta noktası H olsun.

[AH] . [BC] / 2

Dik Üçgenin Alan Formülü

Dik üçgen, bir açısı 90 derece olan özel üçgenlere verilen isimdir. B ve C dik açının komşu kenarları olarak düşünülür ise dik üçgenin alan formülü şu şekilde olur:

Alan = b . c / 2

Daha fazla konu anlatım için Öğrenci Yardım’ı takipte kalın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı