YKS Hazırlık

2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2022 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları aşağıdaki tabloda ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından hazırlanmış şekilde verilmiştir.

2022 TYT Türkçe Konuları

Sizlere TYT Türkçe Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Türkçe Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

 • Sözcükte Anlam
 • Cümlede Anlam
 • Paragraf
 • Ses Bilgisi
 • Yazım Kuralları
 • Noktalama İşaretleri
 • Sözcükte Yapı
 • İsimler
 • Sıfatlar
 • Zamirler
 • Zarflar
 • Edat-Bağlaç-Ünlem
 • Fiiller
 • Fiilde Çatı
 • Fiilimsiler
 • Cümlenin Öğeleri
 • Cümle Türleri
 • Anlatım Bozuklukları

2022 YKS sınavı için güncel TYT Türkçe Konuları üstteki tabloda verilmiştir. Aşağıda bulunan tablodan ise hangi yıl hangi konudan kaç soru sorulmuş görebilirsiniz. Sorulan soru sayısına göre konulara daha fazla önem verebilir ve çalışma programınızı buna göre yapabilirsiniz. Daha verimli çalışarak TYT sınavında daha yüksek bir puan elde edebilirsiniz.

2022 TYT Türkçe Soru Dağılımları

 

KONULAR20102011201220132014201520162017201820192020
TOPLAM4040404040404040404040
Ses Bilgisi1111113341
Atasözleri ve Deyimler1
Dil Bilgisi55555231111
Noktalama İşaretleri22111111111
Yazım Kuralları2221112222
Anlatım Bozukluğu1112111
Paragraf2020232023262222222127
Cümlede Anlam76776677774
Sözcükte Anlam33233333333

Yukarıdaki tabloda ÖSYM’nin hangi yıl hangi konudan kaç soru sorduğu verilmiştir. Bu tabloyu inceleyerek kendinize bir çalışma planı oluşturabilirsiniz.

2022 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

Üstteki butona tıklayarak diğer TYT derslerinin konularına ve soru dağılımlarına ulaşabilirsiniz.

2022 TYT Türkçe Konuları Sık Sorulan Sorular

Aşağıda öğrencilerin merak ettiği sık sorulan sorular ve cevapları verilmiştir. Sizin sorunuzun cevabı yoksa en alt kısımda bulunan yorumlar kısmında bize belirtebilirsiniz.

TYT Türkçe konuları ikinci oturum olan AYT oturumunda da var mı?

Hayır, yok. Türkçe testi sadece birinci oturum olan TYT oturumunda sorulmaktadır. Fakat AYT oturumunda bulunan Edebiyat testinin içinde birkaç tane Türkçe sorusu gelebilmektedir.

Edebiyat testindeki Türkçe sorularının nereden geldiğini öğrenmek için aşağıdaki önerilen yazıya tıklayabilirsiniz.

Önerilen Yazı: AYT Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımları

AYT Edebiyat dersi, TYT Türkçe testinde soruluyor mu?

Hayır, sorulmuyor. Edebiyat testinde birkaç adet Türkçe soruları gelebiliyor fakat Türkçe testinde Edebiyat soruları sorulmuyor. Bunun nedeni ise Türkçe ve Edebiyat farklı dersler olmasıdır.

Türkçe testindeki sorular paragraf, anlam ve dil bilgisi soruları olarak gelmektedir. Yukarıda bulunan TYT Türkçe Konuları tablosundan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Türkçe testinden 0 net yaparsak puanımız hesaplanır mı?

Yeni sınav sistemi YKS’deki yeni puan hesaplanma kurallarına göre TYT puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmalısınız.

Eğer Türkçe testinden 0 net yaparsanız, Matematik testinden en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Matematik testinden de 0 net yaparsanız ne yazık ki TYT puanınız hesaplanmayacaktır.

TYT puanınız hesaplanmadığı için aynı şekilde AYT puanınız da hesaplanmayacaktır.

TYT Türkçe testinde neler soruluyor?

Yeni sınav sisteminin gelmesiyle birlikte yapılan YKS sınavlarındaki yani 2018 yılından beri TYT Türkçe testinde sorulan sorulara göz atıldığında 28 – 30 adet anlam bilgisi, 10 – 12 adet dil bilgisi sorusu sorulduğu görülmektedir.

Aşağıda soru dağılımlarının verildiği tabloyu inceleyerek hangi konudan kaç soru sorulduğunu daha detaylı görebilirsiniz.

TYT Türkçe testi önemli midir?

Üniversite sınavına giren adayların büyük bir çoğunluğu ilk önce Türkçe testini çözerek başlamaktadırlar. Eğer Türkçe testi iyi geçerse bu pozitif enerji diğer testler çözülürken de görülür. Bu yüzden sınav esnasındaki psikolojiyi iyi tutmak konusunda önemli bir derstir.

Üniversite sınavına giren adayların büyük bir bölümü ilk önce Türkçe testini çözerek sınava başlarlar. Eğer Türkçe testini iyi bir şekilde atlatırlarsa kazandıkları motivasyon ve pozitif enerji sayesinde diğer testlere de motive olmuş şekilde yaklaşırlar. Bu yüzden sınav esnasındaki psikolojiyi iyi tutmak açısından önemli bir derstir.

Bir diğer konu ise Türkçe testinde 40 adet soru sorulmaktadır. Bu da genel olarak TYT sınavında sorulan soruların üçte birine denk gelmektedir. Başarılı bir sınav puanı istiyorsanız Türkçe testine önem vermelisiniz. Türkçe testinden soru kaçırmak öğrencinin toplam sınav netlerindeki başarısını önemli ölçüde düşürebilecek kapasiteye sahiptir.

Türkçe dersindeki sorulan sorulara ve dersin konularına göz attığımızda o kadar zor bir ders olmadığını görmekteyiz. Aynı şekilde siz de Türkçe denemesi çözerseniz ya da Türkçe çalışmaya başladıysanız çok zor bir ders olmadığı görebilirsiniz. Bu dersten 40 tane soru sorulması da iyi bir derece isteyen öğrenciler için bu derse önem vermeleri gerektiğini göstermektedir. Zaten yaklaşık 30 adet soru anlam bilgisinden gelmektedir. Öğrenciler bu soruları kolaylıkla çözebilmektedir. Geriye kalan 10 soru ise dil bilgisi konularından gelmektedir. Dil bilgisi çalışmaya başladığınızda kolaylıkla anlayabileceğiniz ve soru kaçırmayacağınız bir konu olduğunu görebilirsiniz.

Türkçe dersinde nasıl başarılı olabileceğinizi ve nasıl netlerinizi arttıracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki önerilen yazıya tıklayarak Türkçe Neti Arttırmak İçin Ne Yapmalıyım başlıklı yazımıza gidebilirsiniz.

Önerilen Yazı: Türkçe Neti Arttırmak için Ne Yapmalıyım?

Türkçe testini çözerken çok fazla süre kaybediyorum, ne yapmalıyım?

Türkçe testinde uzun uzun ve bazen de neredeyse bir sayfayı kaplayan paragraf soruları bulunabilmektedir. Bu nedenle sınava hazırlandığınız zamanlarda çözdüğünüz denemelerde kendinizi hızlandırmaya çalışmalısınız. Her gün düzenli olarak paragraf çözmek sizi uzun paragraf sorularından kurtarabilir. TYT denemesi ya da Türkçe denemesi ya da Paragraf denemesi çözerken süre tutarak çözmeniz sizi hızlandıracaktır. Süre tutmadan deneme çözerseniz gerçek sınavda da süre probleminiz olabilir. Bu yüzden süre tutmaya dikkat edin.

Uzun paragraf soruları gözümü korkutuyor, okumadan geçiyorum.

Öğrencilerin genelinde şöyle bir durum vardır ki uzun paragraf sorularından korkmaktadılar. Fakat paragraf ne kadar uzun olursa olsun içindeki bilgiler de o kadar çoktur. Aslında uzun paragraf soruları daha kolay çözülmektedir. Paragraf sorularının uzun olmasına bakarak gözünüz korkmasın. Okuyun ve soruyu kolayca çözebildiğinizi göreceksiniz. Bunun aksine kısa paragraf soruları daha zor olabilmektedir. Çünkü az cümleyle daha çok şey anlatılması hedeflenmiştir. Bu da kısa paragraftan daha çok anlam çıkarabilmenizi gerektirir. Siz hiçbir sorudan korkmayın, çünkü günlük düzenli paragraf çözen birisinin Türkçe testinden soru kaçırma ihtimali neredeyse çok düşüktür.

Sayısalım, Türkçe dersine çalışmalı mıyım?

Birinci oturum olan TYT oturumunda, AYT oturumunda olduğu gibi alan ayrımı yoktur. Bu yüzden ister Sayısal, ister Sözel, ister Eşit Ağırlık, ister de Dil bölümünde olun. TYT oturumu sizin AYT puanınızı da etkileyeceği için Türkçe testini çözmeniz gerekmektedir. Eğer derece istiyorsanız ve TYT puanınız ile rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız Türkçe testine çalışabilirsiniz. Çok zor bir ders olmadığı için size çok fazla zaman kaybettirmeyecektir. Günlük 20 dakikanızı ayırarak düzenli paragraf çözmeniz de sizin oldukça işinize yarayacaktır. Üstte bulunan TYT Türkçe Konuları tablosuna bakarak planlamanızı yapabilirsiniz.

Dilciyim, Türkçe dersine çalışmalı mıyım?

YDT oturumuna girip üniversitede Dil bölümleri tercih edecek de olsanız her türlü TYT oturumuna girmek zorundasınız. YDT sınavında sıralamaları belirleyen en önemli durumlardan bir tanesi de TYT puanıdır. Dilciler genellikle YDT oturumunda başarı olurken TYT oturumunda ortalama netler çıkarmaktadır. Dil puan türünde rakiplerinize fark atmak istiyorsanız 40 sorulan Türkçe dersini boş vermemenizi tavsiye ederiz. Üstteki TYT Türkçe Konuları tablosunu inceleyerek çalışma planınızı yapabilirsiniz.

2022 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları hakkında aklınıza takılan herhangi bir konu ya da cevabını bulamadığınız bir soru varsa lütfen aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bize sormayı unutmayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı