YKS Hazırlık

2022 TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2022 TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2022 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2022 TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

Aşağıda görebileceğiniz tablolarda TYT Tarih Konuları ve Soru Dağılımları liste halinde verilmiştir. Bu tablolara göz atarak TYT oturumunda Tarih dersi için sorumlu olduğunuz konuları öğrenebilirsiniz. Ayrıca soru dağılımlarının da listesini sizler için paylaştık. Soru dağılımları listesi sayesinde ÖSYM’nin hangi konulardan daha çok soru sorduğunu öğrenebilirsiniz. ÖSYM’nin yaptığı üniversite giriş sınavlarında hangi yıl hangi konudan kaç soru sorduğu da verilmiştir. Bu sayede hangi konuların üzerine daha çok yoğunlaşmanız gerektiğini planlayabilirsiniz.

Tarih Konuları ve Soru Dağılımları listelerinin hemen altında TYT Tarih hakkında sık sorulan sorulara yer verilmiştir. Sık sorulan sorular bölümü sayesinde aklınızda olan soruların cevabını alabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabını bu bölümde alamadıysanız sayfanın aşağısına inerek yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz. Sorduğunuz soruları en kısa sürede cevaplayacağız.

2022 TYT Tarih Konuları

Sizlere TYT Tarih Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Tarih Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

 • Tarih Bilimi
 • Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar
 • İlk Türk Devletleri
 • İslam Tarihi ve Uygarlığı
 • Türk – İslam Devletleri
 • Türkiye Tarihi
 • Beylikten Devlete
 • Dünya Gücü Osmanlı Devleti
 • Arayış Yılları
 • Avrupa ve Osmanlı Devleti
 • En Uzun Yüzyıl
 • 20.yy Başında Osmanlı Devleti
 • 1. Dünya Savaşı
 • Milli Mücadeleye Hazırlık Dönemi
 • Kurtuluş Savaşında Cepheler
 • Türk İnkılabı
 • Atatürkçülük ve Atatürk İlkeleri
 • Türk Dış Politikası

TYT Tarih Soru Dağılımları

Aşağıdaki bölümde ise TYT Tarih Soru Dağılımları listesi verilmiştir. Bu tablo ile 2022 YKS sınavı için ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavları incelenerek siz öğrenciler için güncel şekilde hazırlanmıştır. Soru dağılımları tablosunu inceleyerek ÖSYM’nin hangi konular üzerinde daha çok durduğunu, hangi konulardan hangi yıl kaç tane sorduğunu görebilirsiniz. Bu sayede hangi konulara daha çok yoğunluk vermeniz gerektiğini ve çalışma planınızı ne yönde hazırlamanız gerektiğini görebilirsiniz.

KONULAR201120122013201420152016201720182019
Toplam1717151515151555
Tarih Bilimine Giriş1111111
İlk Türk Devletleri111111111
İslam Tarihi1111111
Türk-İslam Tarihi11111111
Osmanlı Devl. Kuruluşu111
Osmanlı Devl. Yükselme Dön.1111111
Yeniçağ’da Avrupa11
19. yy’da Osmanlı Devl.21122111
Osmanlı Kültür ve Medeniyeti111111
20. yy’da Osmanlı Devleti1111
1. Dünya Savaşı211
Kurtuluş Savaşı’na Hazırlık112121
Mondros-İşgaller Ve Cemiyetler11111
1. TBMM Dönemi11111
Kurtuluş Savaşı13111
2. TBMM Dönemi1
Atatürk ilke Ve İnkılapları32222221
Dış Politika11121
Milli Güvenlik Bilgisi111

TYT Tarih Konuları Sık Sorulan Sorular

YKS sınavına girecek öğrencilerin TYT Tarih Konuları hakkında en çok sorduğu sorular aşağıda yer almaktadır. Sizlerin sık sorduğu soruları detaylı şekilde cevaplandırmaya, açıklamaya çalıştık. Eğer aşağıdaki sorular sizin sorunuza cevap vermiyorsa sayfanın en aşağısına inip yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz. Ekibimiz tarafından en kısa sürede sorularınız cevaplandırılacaktır.

TYT Tarih soruları hangi testte yer alıyor?

YKS sınavı iki farklı oturumdan oluşmaktadır. TYT oturumu ise birinci oturumdur. TYT oturumunda sorulan TYT Tarih soruları, Sosyal Bilimler testi içinde yer almaktadır. Sosyal Bilimler testinin diğer sorularını ise Coğrafya, Felsefe ve Din dersleri oluşturmaktadır. Bu testte toplam 20 soru sorulmaktadır ve Tarih soruları bu testin 1 – 5 sorularını oluşturmaktadır. Diğer soruları ise Coğrafya, Felsefe ve Din soruları oluşturmaktadır.

Önerilen Yazı: TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları

Kaç Tarih sorusu sorulmaktadır?

Yukarıda bulunan TYT Tarih Soru Dağılımları listesini incelerseniz TYT oturumunun yapıldığı son iki yıl yani 2018 ve 2019 yıllarında TYT oturumunda Tarih dersinden toplam 5 soru sorulduğunu görebilirsiniz. TYT Tarih soruları 9. ve 10. sınıf Tarih dersi müfredatındaki konulardan sorulmaktadır. Hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenmek için yukarıda bulunan TYT Tarih Konuları tablosuna göz atabilirsiniz. Sosyal Bilimler testinde Tarih dersinin yanında geriye kalan 15 soru ise Coğrafya, Felsefe ve Din derslerinden sorulmaktadır.

Önerilen Yazı: TYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımları

Tarih sorularında öğrencilerden ne istenmektedir?

Yeni sınav sisteminin gelmesiyle birlikte öğrencilere YKS sınavında sorulan soruların tarzları da aynı şekilde yenilendi. Yeni sınav sisteminin birinci oturumu olan TYT oturumunda öğrencilere sorulan sorular eskisi gibi tamamen bilgi isteyen sorulardan oluşmuyor. TYT oturumunda öğrencinin soruda verilen bilgileri yorumlama kabiliyeti ölçülüyor.

Daha önceki yıllarda ÖSYM tarafından sorulmuş olan TYT Tarih sorularını incelediğimizde öğrencilerden verilen tarihi olayları, tarihi olguları yorumlama, bu olaylardan çıkarım yapma kabiliyetleri ölçülmektedir. Siz de çıkmış sorulara göz atarsanız ne tür sorular sorulduğunu çok daha iyi anlayacaksınız.

TYT Tarih çözmezsem puanım hesaplanır mı?

Yeni sınav sisteminde puan hesaplanma kuralı değişti. TYT oturumunda puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız yapmanız gereken sadece tek bir kural var. Bu da Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden (sadece bir tanesi yeterli olacaktır) en az 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Yani Türkçe testinden en az 0.5 net yapıp matematik testinden 0 net yapsanız bile puanınız hesaplanacaktır. Dolayısıyla TYT Tarih sorularını hiç çözmeseniz bile TYT puanınız hesaplanacaktır. Ancak tek şart Matematik ya da Türkçe testlerindeki kuralı yerine getirmenizdir.

TYT Tarih dersine nasıl çalışmalıyım?

TYT Tarih dersi iki farklı şekilde ele alınabilir. Bunlardan biri dil ve sayısal bölümündeki öğrenciler için, diğeri ise sözel ve eşit ağırlık bölümündeki öğrenciler içindir.

TYT oturumuna girecek olan dil ve sayısal öğrencilerin TYT Tarih konuları için nasıl çalışma yapması gerektiğine birlikte bakalım. Bildiğiniz gibi ve üstte de söylediğimiz gibi TYT Tarih soruları genel olarak yorum sorularından gelmektedir. Bu nedenle soruları yorumlamayı öğrenmeniz gerekmektedir. Tarih dersindeki her şeyi ezberlemenize gerek yoktur. Siz TYT netleriniz arttırmak için Tarih dersini çalışırken vakit kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Bu çok normaldir. Çünkü yeni sınav sisteminde asıl belirleyici olan AYT oturumudur. YouTube üzerinden Tarih hocalarının anlattığı Tarih dersi ile ilgili bilgileri nasıl yorumlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Gelelim sözel ve eşit ağırlıkçı arkadaşlara. TYT Tarih dersinin konularını soruları yorumlama yönelik çalışırsanız çok büyük bir hata yaparsınız. Çünkü siz AYT Tarih sorularını da çözeceğiniz bu iki oturumdaki sorular aynı konulardan çıkabilmektedir. Bu nedenle 9. ve 10. sınıfta gördüğünüz konular AYT sorusu olarak karşınıza geldiğinde soruyu yapamayabilirsiniz. TYT sorusu olduğunda yorumlayarak bu soruyu yapabilirsiniz ancak AYT oturumu bilgi istediği için sizi yanıltabilir. Bu nedenle sözel ve eşit ağırlıkçı arkadaşlar TYT Tarih konuları için de ayrı bir önem vererek çalışma yapmalıdırlar. Aksi takdirde AYT oturumunda da soru kaçırma ihtimalleri vardır.

Tarih çalışırken kaç soru çözmeliyim?

Hangi ders olursa olsun hangi konuyu bitirirseniz bitirin mutlaka soru çözmelisiniz. Soru çözmek size bildiklerinizi pekiştirmenizi sağlarken aynı zamanda sınavda karşınıza gelecek bir soruda bilgilerinizi nasıl kullanabileceğinizi de gösterecektir. Bunun yanında ÖSYM tarzı soruları çözerek sınava yönelik bir çalışma içinde olmanız da gerekmektedir. Yukarıdaki TYT Tarih soru dağılımları ve TYT Tarih konuları tablolarını inceleyerek her yıl soru sorulan önemli konuların dışında her konudan 50-100 soru çözmeniz gerekir. Önemli konular için ise mutlaka 200 soru çözmelisiniz. Çözemediğiniz soruları mutlaka bilen birine ya da öğretmenlerinize çözdürün. Çünkü netleriniz çözemediğiniz soruları öğrenerek artar.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı