Rehber Yazıları

TYT Süre Sıkıntısı – TYT Zaman Yönetimi

Merhaba sevgili üniversite adayları, bugünkü yazımızda sizlerin “tyt süre yetmiyor”, “tyt süre sıkıntısı”, “tyt zaman yönetimi nasıl yapılır” gibi sorularınızın cevabını vereceğiz.

Bildiğiniz gibi yeni sınav sisteminin birinci oturumu olan TYT için öğrencilerden istenen mantık kurma ve -bugün üstünde duracağımız- zamanı iyi yönetmektir. Denemeden ya da sınavdan çıkmış öğrencilerden “az daha sürem olsaydı daha çok soru çözerdim”, “şu soruda çok vakit kaybettim yoksa daha yüksek net yapardım” gibi sözler duyuyoruz. Eğer bu sözler denemeden sonra olursa daha sonra olmaması için düzeltme şansımız var ancak gerçek sınavda düzeltme gibi bir şansımız olmadığı için şimdiden zaman yönetimini iyi yapmalıyız.

Diğer Rehber Yazıları için tıklayınız

TYT Süre Sıkıntısı ve Zaman Yönetimi

Aşağıda başlıklar altında TYT oturumunda süre sıkıntısı çekenler için tavsiyeler verilmiştir.

Süre sıkıntınızın sebebini belirleyin

İlk olarak neden süre sıkıntısı çektiğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Genel olarak her öğrencide aynı olan bir durum vardır. Konuları iyi çalışmış biri Sosyal ve Fen testlerini süre kaybetmeden çözebilmektedir. Ancak Türkçe testinin uzun paragrafları ve Matematik testinin paragrafı andıran soruları öğrenciye süre kaybettirmektedir. Bu gibi süre sıkıntısı yaşadığınız nedenleri belirlemelisiniz.

Süre dağıtımını yapın

TYT oturumunda öğrencilere 135 dakika süre verilmektedir. Bu süreyi testlere dağıtmanız gerekir. Konulara iyi çalışan bir öğrenci Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerini ortalama 35-40 dakikada çözebilmektedir. Bunu 35 dakika olarak düşünürsek geri kalan 100 dakika Türkçe ve Matematik testlerine ayrılacaktır. 50 dakika Türkçe, 50 dakika Matematik şeklinde ayırabilirsiniz ya da 40 dakika Türkçe, 60 dakika Matematik şeklinde de ayırabilirsiniz.

Soru çözerken süre tutarak çözün

İster soru bankasından çözüyor olun ister de deneme çözüyor olun. Mutlaka süre tutarak çözmenizde fayda vardır. Çünkü süre tutarak çözdüğünüzde hızınızı ölçebilirsiniz. Böylece hem süre çok geçmemesi için daha hızlı çözmeye çalışacaksınız hem de hangi konularda yavaş olduğunuzu belirleyerek o konuya sıkı bir tekrar yapmanız gerektiğinin farkına varacaksınız. Bu nedenle soru çözerken süre tutarak çözmek oldukça önemli bir konudur.

Türkçe testinde nasıl hızlanırım?

Türkçe testi 28-30 paragraf ve 10-12 dil bilgisi soru sorulmaktadır. Dil bilgisi konuları kolay ve orta düzeyde gelmektedir. Öğrenciyi zorlayacak çok fazla süre kaybettirecek sorular sorulmamaktadır. Bu yüzden dil bilgisine iyi çalışan öğrenciler süre kaybetmeden bu soruları çözeceklerdir. Bunun yanında paragraf soruları bazen bir sayfayı bulabilecek uzunlukta sorulabilir. Uzun paragraflar gözünüzü korkutmasın. Çünkü paragraf ne kadar uzunsa o kadar çok bilgi vardır. Sınava hazırlık aşamasında günlük paragraf çözerseniz o kadar hızlanırsınız. Bir yıl boyunca her gün çözeceğiniz 15-20 adet paragraf sorusu size sınavda çok kolay bir şekilde 25-30 net kazandıracaktır. Türkçe testinde hızlanmak için günlük paragraf çözmek çok önemlidir. Paragraf çözerken süre tutup gün gün ne kadar hızlandığınızı fark edebilirsiniz. Türkçe testini sona bırakmayın. Çünkü sınavın bütün yorgunluğu ile paragraf çözmek bir hayli zor olacaktır.

Matematik testinde nasıl hızlanırım?

Yeni nesil matematik soruları bazen zorlayıcı, bazen eleyici, bazen bir paragraf kadar uzun sorular olabiliyor. Bu yüzden matematik testi öğrenciler en çok süre kaybettiği test oluyor. Her ne kadar yeni nesil sorular gelse de 10-15 soru klasik sorulardan gelmektedir. Yeni nesil sorularda da sorular şekillendirilerek yine eski nesil şekilde sorulmaktadır. Yani aslında yeni nesil soruları sorarak sizden soru içindeki klasik soruyu çıkarmanız isteniyor. Sınava hazırlık aşamasında matematik testlerinde sadece yeni nesil çözeceğim değil, klasik sorulara da öncelik verin.

Matematik testleri çözerken süre tutun. Soruları ne kadar sürede çözebildiğinizi görün. Her seferinde daha hızlı olmaya çalışın. Soruları 1, 1 buçuk dakikada çözebilecek kadar hızlanana kadar o konuya çalışmaktan vazgeçmeyin. Çünkü bir soruyu yavaş çözüyor olmanız demek o konuyu tam olarak anlamamışsınız demektir.

Bol bol deneme çözün

Deneme çözmeyi asla ihmal etmeyin. Çünkü denemeler sizi gerçek sınava hazırlayacaktır. Gerçek sınavda bir nevi denemedir. Bu yüzden soru bankalarından soruları çözüp beklemeyin. Deneme çözerek çalıştığınız konuları denemelerde yapabiliyor musunuz bunu kontrol edin. Denemelerde yapamıyorsanız konuyu tam olarak öğrenememiş olabilirsiniz. Hangi konuları tekrar edebileceğinizi bu şekilde tespit edebilirsiniz. Deneme çözerken süre tutmayı unutmayın. Süre tutmazsanız denemenin hiçbir anlamı kalmaz. Hangi teste ne kadar süre harcadığınızı tespit edin. Fazla süre kaybettiren testleri daha hızlı çözmeye çalışın.

TYT Deneme Önerileri

Önerilen Yazı: Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

TYT Süre Sıkıntısı – TYT Zaman Yönetimi ile ilgili kafanızı kurcalayan herhangi bir soru varsa aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı