Kaynak TavsiyeleriYKS Hazırlık

2021 TYT Kitap Önerileri

Bu bölüm, Jannah Extinsions Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyin.Bu bölüm, Jannah Extinsions Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyin.

2021 TYT Kitap Önerileri listesini sizler için oluşturduk. 2021 YKS sınavı için en çok tercih edilen ve en çok tavsiye edilen en iyi TYT kitaplarını derledik.

Sizler için her dersten kolay, orta ve zor seviyelerinde kitapları derledik. Seviyenize göre kitaplardan birini seçerek çözmeye başlayabilirsiniz.

TYT sınavında çıkacak konuları bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz.

[button color=”red” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/yks-tyt-ayt-konulari.html” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]2021 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları[/button]

[button color=”orange” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/ayt-kitap-onerileri.html” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]2021 AYT Kitap Önerileri[/button]

[button color=”purple” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/tyt-deneme-onerileri.html” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]2021 TYT Deneme Önerileri[/button]

[button color=”blue” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/ayt-deneme-onerileri.html” icon=”” target=”false” nofollow=”false”]2021 AYT Deneme Önerileri[/button]

Aşağıda TYT kitap önerileri ve kaynak tavsiyeleri listesine ulaşabilirsiniz.

2021 TYT Kitap Önerileri

Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, fizik, kimya ve biyoloji TYT kitap önerileri için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

[tie_list type=”checklist”]

[/tie_list]

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Yukarıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabileceğiniz kitap önerileri daha önceden bu kitapları çözmüş olan öğrenci ve öğretmenlere sorularak hazırlanmıştır. Sizin beğenerek çözdüğünüz fakat listede olmayan TYT kitapları varsa aşağıdaki yorum kısmından belirtebilirsiniz.[/box]

Yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısa ismi ile YKS üç oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum TYT – Temel Yeterlilik Testi, ikinci oturum AYT – Alan Yeterlilik Testi, üçüncü oturum ise YDT – Yabancı Dil Testi olmaktadır.

TYT sınavı eski sınav sisteminde YGS’nin yerine geçmektedir. YGS ile TYT’nin konuları hemen hemen aynıdır. Ancak TYT’de sorulan sorular ile YGS’de sorulan sorular birbirinden farklıdır. Eski sınav sisteminde soru olduğu gibi verilirken, yeni sınav sisteminde soruyu gerçek hayatla bağdaştırıp hikaye şeklinde size verir ve sizden hikayeden soruyu çıkarmanızı ister. Bu nedenle TYT’ye hazırlanırken eski YGS kitaplarını tercih etmek yerine Yeni Nesil Sorular içeren TYT kitaplarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

YGS kitapları işime yaramaz mı? diye sorarsanız tabii ki işinize yarayacaktır. Konuyu öğrenme de pratik yapma da eski sistem sorular çözmeniz de gerekecektir. Ancak TYT sınavına hazırlanırken Yeni Nesil Sorular çözmeniz sizi sınava çok daha iyi şekilde hazırlayacaktır.

Hangi Kitapları Çözmeliyiz?

Bildiğiniz üzere sınav sistemi 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında değişmişti. Yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS sınavının gelmesiyle birlikte kafalarda bazı sorularda oluştu. TYT Kitap Önerileri başlıklı yazımızda sizlerin Hangi Kitapları Çözmeliyiz gibi sorularınızın cevabını da vermeye çalıştık. Eğer aşağıda cevabını bulamadığınız bir sorunuz varsa aşağıda yorumlar bölümünden bize sormayı unutmayın.

YGS Kitaplarını Çözebilir Miyim?

YKS sınavından önceki sınav sisteminde TYT oturumunun yerini YGS sınavı alıyordu. YGS sınavında sorulan sorular ile TYT sınavında sorulan sorular arasında çok büyük farklar olmasa da yine de yeni nesil sorular adı verilen yeni soru tipleri TYT oturumunda karşımıza çıkıyor. Paragraf, dil bilgisi ya da bilgiye dayalı sorular için bilginizi arttırmak, öğrendiklerinizi pekiştirmek için YGS kitaplarını çözebilirsiniz. Ancak örnek verecek olursak matematik testinde geometri sorularının tamamı yeni nesil sorulardan oluşmaktadır. YGS kitaplarında yeni nesil geometri soruları bulamayabilirsiniz. Bu nedenle YGS kitaplarının yanında mutlaka TYT kitapları da çözüp, yeni nesil sorularla karşılaşmalısınız.

Kitap Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Gelişen teknoloji ile birlikte piyasada olan kitap sayısı arttıkça artıyor. Bu da öğrencilerin kafasında haliyle şu soruyu oluşturuyor: hangi kitabı almalıyım? Fakat piyasada satılan o kadar kitap var ki öğrencilerin kafası karışıyor. Birbirinden güzel tasarımlara sahip olan bu kitapların içeriğindeki sorular kalitesiz olabiliyor. Tabi bu durumun tam tersi olarak tasarımı kötü de olsa içindeki sorular çok kaliteli olan sorularda olabiliyor. Haliyle öğrenciler de hangi kitabı alacağı konusunda kararsız kalıyor. Bunun için sizlere özel bir rehberlik yazısı yazmıştık. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu yazımıza ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendi seviyenize uygun kitaplar çözmelisiniz

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun yaptığı hata kesinlikle kendi seviyesinde olmayan kitapları çözmektir. Sırf bir kitap çok iyi, çok kaliteli diye bir an önce onu çözmenize gerek yok. Örnek verirsek, X Matematik kitabı oldukça başarılı bir kitap olsun ve içindeki sorular orta ve zor seviyede olsun. Siz ise matematiğe yeni başlamış en fazla 5 net yapan bir öğrencisiniz. Bu kitabı çözmeye başladığınızda size faydadan çok zarar verecektir. Çünkü içinde çözemeyeceğiniz onlarca soru olacaktır. Bu soruları her çözemediğinizde motivasyonunuzu düşüreceksiniz ve ders çalışma isteğinizi azaltacaksınız. Ancak kendi seviyenize uygun bir kitap çözerseniz soruları hızlı hızlı çözüp bir an önce netlerinizi arttırmaya başlayabileceksiniz. TYT Kitap Önerileri yazımızdaki derslere tıklarsanız her seviye için ayrı ayrı kitap önerisinde bulunduğumuzu görebilirsiniz.

Kitabın kendi seviyemde olduğunu nasıl öğrenirim

Üniversite sınavına hazırlanırken kendi seviyenize uygun kitaplar çözerek hazırlanmalısınız. Kendi seviyenizin çok üstü ya da çok altı kitapları çözmenin size yararı değil zararı olacaktır. Öğrenciler bu durumda şu soruyu soruyor: Kitabın kendi seviyemde olduğunu nasıl öğrenirim?

Bu sorunun cevabını almak için bir branş denemesi ya da genel deneme çözmeniz gerekebilir. Eğer kendinize hiç güvenmiyorsanız kolay seviye bir kaynakla başlayabilirsiniz. Kendinize güveniniz varsa ve bu güvenin ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu öğrenmek için bir deneme çözün. Örnek verecek olursak çözdüğünüz bir genel tyt denemesinde 30 türkçe, 10 matematik neti yaptınız. Türkçe için zor seviye kaynaklar tercih edebilirsiniz. Ancak matematik için orta seviye bir kaynak sizin için uygun olacaktır.

Kitaplar hakkında yorumlara dikkat edin

Gerek sitemizden, gerek YouTube’dan alacağınız kitaplar hakkındaki yorumlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Elbet o kitabı daha önce çözen ve kitap hakkında düşüncelerini belirten kişiler olmuştur. Bu kişiler hangi seviyedeyken bu kitabı çözmüş, kitap hakkında nasıl düşünceleri var, kitaptaki sorular kaliteli mi, kitabın tasarımı nasıl gibi aklınızdaki birçok sorunun cevabını öğrenin. Böylece kitabı satın aldıktan sonra pişman olmazsınız.

Kitaplar çok pahalı

Kırtasiyeden, sahaftan ya da kitabevlerinden satın aldığınız kitaplar pahalı olabilir. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok üniversite adayı aynı sorundan şikayet etmektedir. Bunun için internetten güvenilir sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Güvenilir siteleri bulmak için facebook ya da instagram gruplarında daha önce internetten kitap satın almış kişilere soru sorabilir ve bilgi alabilirsiniz. Mağdur olmamak için siteler hakkında başkalarına danışmayı unutmayın.

Kitabın benim seviyemde olduğunu nasıl anlarım?

Her kitabın kendine göre bir seviyesi vardır. Bazı kitaplarda kolay sorular, bazılarında orta seviye sorular ve bazılarında ise zor seviye sorular bulunmaktadır. Kitabın sizin seviyenizde olup olmadığını anlamak için ilk önce kendi seviyenizi belirlemelisiniz. Bunun için hangi dersten seviyenizi tespit etmek istiyorsanız o dersten bir deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Daha sonra bu denemenin sonuçlarında soruların sadece yüzde 15’ini yapabiliyorsanız kolay seviye bir kitap almalısınız. Soru sayısının yüzde 30-40 arası net yapıyorsanız orta seviye, soru sayısının yüzde 70-80 arası net yapıyorsanız zor seviye kitaplar almanızı tavsiye ederiz. TYT Kitap Önerileri yazımızdaki derslere tıklayarak hangi kitapların sizin seviyenizde olduğunu hangi kitapların olmadığını görebilirsiniz. Bunun için üstte bulunan derslerden istediğiniz birine tıklayarak seviye seviye ayrılmış kitap önerilerini görebilirsiniz.

Herkes alıyor diye bir kitabı almanıza gerek yok

Bir kitabı sınıfınızdaki ya da dershanenizdeki herkes alıyor diye sizinde almanıza gerek yok. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi o kitap sizin seviyenize uygun olmayabilir. Evet belki o kitaptaki sorular gerçekten kalitelidir ve çözen kişiler netlerini arttırmayı başarabiliyor olabilirler fakat siz o seviyeden daha üst ya da daha alt seviyede olabilirsiniz bu durumda o kitabı çözmenizin size hiçbir katkısı olmayacaktır.

Kaç kitap çözmeliyim?

Bunun için tam bir sayı verilmesi doğru değildir. Bir kitapta çözebilirsiniz, iki kitapta, hatta üç kitap bile çözebilirsiniz. Önemli olan konuları ne derecede öğrenip öğrenemediğinizdir. Mesela AYT Matematik dersini öğrenmek için iki farklı kaynaktan sorular çözdünüz fakat hala denemelerde soru kaçırıyorsunuz. Bunun için bir kaynak daha çözebilirsiniz. Tabii daha ikinci kaynağa bile geçmeden denemelerde hiç soru kaçırmıyor da olabilirsiniz. Bu şekilde sadece denemeler ile de ilerleyebilirsiniz.

Bazı öğrencilerin temeli olmadığı için en kolay seviye kitaplardan başlamaktadır. Bu nedenle sınav tarzı veya sınavdaki soruları çözebilecek seviyeye gelmek için kolay seviye kitabın yanına orta seviye ve bazen de zor seviye bir kitap daha çözmesi gerekebiliyor. TYT Kitap Önerileri yazımızda kolay seviye kitapların yanında çözebileceğiniz bir orta seviye kitap daha olduğunu belirttik.

TYT netlerimi nasıl arttırabilirim?

Bildiğiniz gibi yeni sınav sisteminin birinci oturumu olan TYT oturumu her sınav türünü etkileyen bir sınavdır. Bu nedenle öğrenciler YKS sınavına çalışmaya başladıklarında ilk olarak TYT konuları ağırlıklı çalışmaya başlarlar. TYT sınavında dört farklı test bulunmaktadır. Bunlar Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testleridir. Bu testlerde toplam 120 soru bulunmaktadır. Sizlere her test için ayrı taktikler vererek TYT netlerinizi nasıl arttırabileceğinizi göstermeyi amaçlıyoruz.

Türkçe netlerimi nasıl arttırırım?

Türkçe testinde 29-30 paragraf yani anlam bilgisi ve 10-11 dil bilgisi sorusu sorulmaktadır. Türkçe testini iki farklı biçimde ele alalım. Anlam bilgisi soruları testin dörtte üçünü yani neredeyse tamamını oluşturuyor. Uzun paragraf soruları gözünüzü korkutuyor olabilir ama sorun yok, korkmayın. Her gün düzenli olarak 20-30 paragraf sorusu size ilaç gibi gelecektir. Eğer sınava kısa bir süre kaldıysa iki günde ya da üç günde bir Türkçe ya da Paragraf denemesi de çözebilirsiniz. Paragraf çözerken de bütün odağınızı paragrafa aktarmalısınız. Aşağıdaki önerilen yazıya tıklayarak Türkçe neti arttırmak için ne yapmalıyım? başlıklı yazımıza gidebilirsiniz.

Önerilen Yazı: Türkçe Neti Arttırmak için Ne Yapmalıyım?

Dil bilgisi bölümüne geldiğinde karşımıza her yıl 10 ya da 11 soru gelmektedir. Dil bilgisi konuları gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor bir konu değildir. Her konuya birer saat çalışmayla dil bilgisinde soru kaçırmayacağınıza oldukça eminim. Sadece biraz istekli şekilde bu derse çalışmanız yeterli olacaktır. TYT oturumundaki 120 sorunun 40’ını oluşturan Türkçe testinde 35 ve üzerinde net yapabilmek sizin genel TYT netlerinizi bir hayli arttıracaktır.

Sosyal netlerimi nasıl arttırırım?

Sosyal Bilimler testinde 20 soru gelmektedir. Bu sorular 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din Kültürü olarak ayrılmıştır. TYT Kitap Önerileri yazımızda bu derslerin her biri üzerinde ayrı ayrı durarak nasıl netlerinizi arttırabileceğinizi göstereceğiz.

Öncelikle Tarih dersinden başlayalım. Yeni sınav sisteminde TYT Tarih, verilen bilgiyi, verilen olayı, verilen olguyu yorumlamaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Yani size tarihi bir olay anlatılır ve bu olaya göre yorum yapmanız istenir. Eğer Tarih sorularını sadece TYT oturumunda çözecekseniz tarihi olayları, tarihteki yaşamış devletleri nasıl yorumlayacağınızı öğrenebileceğiniz bazı YouTube videoları ve sitemizde taktik yazılarını inceleyebilirsiniz. Böylece Tarih netlerinizi arttırabilirsiniz.

Coğrafya dersi de aynı tarih dersi gibi yorum ister ancak coğrafyada bazı şeyleri bilmeniz gerekmektedir. En çok çıkan ve her sene istisnasız sorulan bazı konular vardır. Bu konulara çalışmanız sizin coğrafya netlerinizi arttıracaktır. Örnek verecek olursak, iklim bilgisi, harita bilgisi, nüfus gibi konular coğrafya dersinin bel kemiği konularıdır. Daha detaylı incelemek için TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları başlıklı yazımıza aşağıdaki önerilen yazı yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Önerilen Yazı: TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları

Felsefe ve Din derslerini ortak olarak ele almak istiyoruz. Çünkü bu iki derste de başarılı olmak için aynı yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Felsefe ve Din dersleri için bazı belli başlı kavramlar vardır. Bu kavramları ezberledikten ya da öğrendikten sonra yapamayacağınız Felsefe ve Din sorusu yoktur. Soruları okurken tam ve eksiksiz okumaya dikkat edin. Kaçırdığınız en ufak şey soruyu da kaçırmanıza neden olabilir. Din testini hafife almamanızı da tavsiye ederiz. Çünkü ne kadar dini bilginizi iyi olursa olsun bazı kavramları ilk defa görebilirsiniz. Bu nedenle kendinize kavramlardan oluşan bir not çıkarmak ve notları sık sık tekrar etmek soruları doğru çözmenizi sağlayabilir.

Matematik netlerimi nasıl arttırırım?

İşte geldik en can alıcı derse: Matematik. Üniversite sınavına giren öğrencilerin çok büyük bir bölümünün yapamadığı bir derstir. Herkesin yapamadığı bir ders olduğu için genelde en belirleyici ders de matematik olur. Bu nedenle matematik netlerinizi yüksek tutmak sizin için gerçekten olumlu sonuçlar doğuracaktır. TYT Kitap Önerileri yazımızda Matematik netlerinizi nasıl arttırabileceğinize dair ipuçları vermeye çalışacağız.

Öncelikle Matematik netlerinizi arttırmak istiyorsanız kendinize bir temel oluşturmalısınız. Temeliniz olmadıktan sonra sınavda sorulan ya da sınav seviyesinde olan soruları çözmeniz neredeyse imkansızdır. Matematik dersi için daha önceki yıllarda hangi konulardan sorular sorulmuş, en çok hangi konular üzerinde durulmalı bunun da bir analizini yapmanız gerekir. Aşağıdaki önerilen yazıya tıklayarak TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımları başlıklı yazımızda giderek öğrenebilirsiniz.

Önerilen Yazı: TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Matematik dersinde her yıl sorulan bazı konular vardır. Aslında bu konular sizin matematik temelinizi de oluşturan konulardır. Temel işlem yeteneği, rasyonel sayılar, denklem çözme gibi sorular sizin diğer soruları çözmenize yardımcı olacak konulardır. Bunun yanında matematikte her yıl istisnasız soru sorulan konular da vardır. Bunlar temel kavramlar, üslü sayılar, köklü sayılar diye arttırılabilir. Üstteki önerilen yazı yardımıyla kendi analizini yapabilirsiniz. Bir diğer konu ise problemler konusudur. Matematikte en çok soru sorulan konu problemlerdir. Aslında diğer konuların çoğu problemleri çözebilmedir. Yeni sınav sisteminde de öğrencilerden problem çözebilmeleri istenmektedir. En üstte bulunan 2021 TYT Kitap Önerileri bölümünde Problem Kitap Önerileri yazımıza gidebilirsiniz.

Matematik netlerim artmıyor?

Matematikte başarılı olmanın, netlerinizi arttırmanın en önemli yolu bol bol soru çözmektir. Bir konu hakkında binbir türlü soru üretilebilir. Siz de bol bol soru çözerek karşınıza gelen farklı sorularda ne yapmanız gerektiğinin pratiğini yapmalısınız. Bunun için bol bol soru çözün. Çözemediğiniz soruları mutlaka bir öğretmene ya da çözebilen bir arkadaşınıza çözdürün. Çözemediğiniz soruları çözdürerek netlerinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Çözemediğiniz soruları atlarsanız netleriniz de artmayacaktır.

Fen netlerimi nasıl arttırırım?

Fen bilimleri testinde öğrencilerin en çok sorun yaşadığı ders Biyoloji olmaktadır. Çünkü fizik ve kimya derslerinden daha çok işlem ve analiz soruları sorulurken Biyoloji dersinde daha çok ezber ve bilgi soruları gelmektedir. Bu nedenle -genel olarak sayısal öğrencileri- biyoloji dersine özel bir çalışma uygulamak gerekir. Aynı sözel derslerde olduğu gibi biyoloji dersine çalışırken de çıkarılan notları tekrar tekrar okumak, önemli yerlerin altlarını çizmek size katkı sağlayabilir. Bunun yanında fizik ve kimya derslerinden de konu bitirdikçe her konu için en az 100 soru (bazı konularda bu sayısı 200 soru ve üstüne de çıkabilir) çözmek işinize yarayacaktır. Soru çözmek için TYT Kitap Önerileri yazımızda kendi seviyenize uygun testleri bulabilirsiniz.

2021 TYT Kitap Önerileri – Hangi Kitapları Çözmeliyiz hakkında aklınıza takılan herhangi bir konu ya da cevabını bulamadığınız herhangi bir soru varsa lütfen alt kısımda yorumlar bölümünden bize bildirmeyi unutmayın. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

Content Protection by DMCA.com

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı