YKS Hazırlık

2022 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2022 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2022 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2022 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

Aşağıda yer alan tablolarda TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımları listeler halinde oluşturulmuştur. Bu tablolardan yola çıkarak TYT oturumunda hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında soru dağılımları liste tablosu yardımıyla da hangi konulardan daha çok soru çıktığını öğrenip çalışmalarınızı hangi konuya daha ağır vereceğinizi de planlayabilirsiniz.

2022 TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımları tablolarının alt kısmında 2022 TYT Geometri Konuları hakkında sık sorulan sorular ve cevapları yer almaktadır. Eğer aklınızdaki sorunun cevabını yazıda bulamadıysanız sayfanın en aşağısında bulunan yorumlar kısmında bize sormayı unutmayın.

2022 TYT Geometri Konuları

Sizlere TYT Geometri Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Geometri Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

 • Temel Kavramlar
 • Doğruda Açılar
 • Üçgende Açılar
 • Özel Üçgenler
 • Dik Üçgen
 • İkizkenar Üçgen
 • Eşkenar Üçgen
 • Üçgende Alan
 • Açıortay
 • Kenarortay
 • Üçgende Benzerlik
 • Açı – Kenar Bağıntıları
 • Çokgenler
 • Dikdörtgen
 • Özel Dörtgenler
 • Çember
 • Katı Cisimler
 • Prizma
 • Doğrunun Analitik İncelenmesi
 • Noktanın Analitik İncelenmesi
 • Çemberin Analitik İncelenmesi

2022 TYT Geometri Soru Dağılımları

Aşağıdaki TYT Geometri Soru Dağılımları tablosu verilmiştir. Bu tablo 2022 YKS sınavı için ÖSYM, MEB ve YÖK tarafından alınan verilerden güncel olarak hazırlanmıştır. Bu tabloda hangi konudan hangi yıl kaç soru çıkmış öğrenebilirsiniz. Bu sayede çalışmalarınızı hangi konular üzerinden yoğunlaştıracğaınızı belirleyebilirsiniz.

KONULAR201120122013201420152016201720182019
TOPLAM788887111110
Grafik Okuma
Analitik Geometri222121111
Çember-Daire211211112
Yamuk111
Çokgenler111111
Düzgün Altıgen11
Daire11
Açılar ve Üçgenler232
Eşkenar Dörtgen111
Kare11111
Dikdörtgen1111
Açı-Kenar Bağıntıları211
Dik Üçgen11

2022 TYT Geometri Konuları Sık Sorulan Sorular

Aşağıda TYT Geometri Konuları hakkında üniversite adaylarının en çok sorduğu sorular yer almaktadır. Bu soruların cevapları detaylıca verilmiştir. Eğer sorularınızın cevabını bulamıyorsanız en alt kısımda bulunan yorumlar kısmında bize aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. En kısa sürede ekibimiz tarafından cevaplanacaktır.

TYT Geometri soruları hangi testte yer alıyor?

TYT oturumunda sorulan geometri soruları Matematik testi içinde yer almaktadır. Matematik testinde bulunan 40 sorunun 29-30 tanesi matematikten sorulurken geri kalan 10-11 tanesi ise geometri testinden sorulması beklenmektedir.

Önerilen Yazı: TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kaç Geometri sorusu sorulmaktadır?

Üstte bulunan soru dağılımları tablosuna da baktığımızda her yıl ortalama olarak 10-11 adet geometri sorusu sorulmuş. Bu yıl da aynı sayıda geometri sorusu sorulması bekleniyor. Geri kalan 29-30 soru ise matematik konularından sorulacaktır.

Geometri sorularında öğrencilerden ne istenir?

Yeni sınav sistemi ile birlikte artık öğrencilerden soruyu yorumlaması ve gerçek hayatta benzer bir problem ile karşılaştıklarında nasıl çözüme ulaşacaklarını öğretmeyi amaçlamaktadır. Diğer derslerde olduğu gibi aynı şekilde TYT Geometri sorularında da bu istenmektedir.

Ayrıca geometri sorularının tamamı yeni nesil sorulmaktadır. Bu nedenle geometri sorularına çalışmak için aldığınız kitaplarda yeni nesil soruların bulunduğuna dikkat etmelisiniz.

Geometri testi önemli midir?

Geometri soruları Matematik testi içinde yer almaktadır. Matematik testinde bulunan 40 sorunun dörtte birini geometri soruları oluşturmaktadır. Geometri soruları derece yapmak isteyen öğrenciler için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Eğer siz de derece yapmak istiyorsanız, matematik testinde yüksek netler yapmak istiyorsanız geometri dersine çalışmanızı tavsiye ediyoruz. TYT Geometri Konuları için üst tarafta bulunan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Geometri çalışamıyorum, anlamıyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle bir derse çalışamıyorsanız, anlamıyorum diyorsanız bunu tamamen bir bahane olarak kabul ediyoruz. Çünkü biri yapabiliyorsa neden siz yapmayasınız ki. Bazı öğrenciler geometriyi ya da matematiği daha iyi anlıyor olabilir. Matematiksel zekaları sizden daha iyi çalışıyor olabilir. Bir konu çalıştığında kolaylıkla anlayabiliyor ve denemelerde soruları çözebiliyor olabilir. Siz ise çalıştığınız da anlamıyor, kolay soruları çözmekte bile zorlanıyor ve denemede soru kaçırıyor olabilirsiniz. Ancak bu sizin matematiksel zekanızın olmadığı anlamına gelmez. Sadece diğer kişiler geometri dersine bir saat çalışıyorsa sizin iki saat, üç saat çalışmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Her öğrencinin öğrenme kapasitesi aynı değildir. Eğer siz diğerlerine göre anlama konusunda daha çok güçlük çekiyorsanız, sınavda başarılı olmak için diğerlerine göre daha fazla çalışmak zorundasınız.

TYT Geometri dersine nasıl çalışılır?

Çoğu öğrenci matematik dersine ve geometri dersine nasıl çalışacağını bilmez. Bu derse çalıştığında ilk seferde anlamadığı için yapamadığını düşünüp motivasyonu düşer ve çalışmak istemez. Çalışmayı bırakır. Çalışmayı bırakınca haliyle asla bu dersleri öğrenemez. Ancak bu gerçekten yanlış bir davranıştır. Geometri dersi de aynı Matematik dersi gibidir. Çalışmak ve başarılı olmak için sabır gerekmektedir. 

Geometri dersine çalışırken kendinize bir formül defteri tutabilirsiniz. Soru bankasından soru çözerken formül defterinizi yanınızda bulundurun ve ihtiyacınız olduğu zamanlarda oraya göz atabilirsiniz. Böylelikle konuları daha çabuk öğrenebilirsiniz.

Geometri sorularını soru bankalarından çözmek size yeterli olmayacaktır. Çünkü soru bankaları konulara ayrılarak verilmiştir. Yani siz üçgende açı sorusu çözerken o soruda bir üçgende açı formülü uygulayacağınızı biliyorsunuz. Ancak önemli olan denemede karşınıza herhangi bir geometri sorusu geldiğinde o sorunun hangi TYT Geometri Konuları ile alakalı olduğunu ya da hangi formülle çözüleceğini düşünmeniz gerekmektedir. Bunun için en fazla iki geometri soru bankası bitirdikten sonra bol bol geometri denemeleri çözmenizi tavsiye etmekteyiz.

Geometri dersi için soru bankası satın alırken kitapların için yeni nesil sorular olmasına dikkat edin. Çünkü yeni sınav sistemi olan YKS ile birlikte sorulan tüm geometri soruları yeni nesil olarak gelmektedir. Yani siz aslında çember konusunu biliyor olabilirsiniz fakat karşınıza gelen yeni nesil çember sorusunda bu bildiklerinizi uygulamanız gerekmektedir. Yeni nesil sorular çözüp, pratik yaparak denemelerde kendinizi geometri konusunda daha çok geliştirebilir ve netlerinizi arttırabilirsiniz.

Dilciyim geometri dersine çalışmalı mıyım?

TYT oturumu, her puan türüne hazırlanan öğrencilerin girdiği ve aynı zamanda genel sınav puanını yüzde 40 seviyede etkileyen bir oturumdur. Bu nedenle ister sözel, ister dil, ister sayısal hangi puan türünden sınava hazırlanıyor olursanız olun TYT oturumunda çözdüğünüz her doğru soru sizin genel sınav puanınızı olumlu etkilerken, her yanlış soru da puanınızı olumsuz etkileyecektir. Dilci olduğunuz için matematik ya da geometri dersine çalışmayacaksınız diye bir durum yok. İsterseniz çalışabilirsiniz, isterseniz de çalışmayabilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz TYT Geometri Konuları için çalışmanızdır.

Gözünüzde büyütmeden çalışırsanız yapabileceğiniz bir derstir. Genel olarak dil öğrencileri sadece YDT oturumuna odaklanırlar ve birçoğu bu ikinci oturumda başarılı olurlar. Ancak herkes YDT oturumunda başarılı olduğu için sınavda sıralamayı asıl etkileyen yerin TYT olduğu görülmektedir. Bu nedenle TYT oturumunda 40 soruluk bir yeri kaplayan matematik testi ve kolaylıkla halledebileceğiniz geometri sorularına çalışmak sizin sınav puanınızı arttırmak ve rakiplerinizin önüne geçmek için bir yol olabilir. Yine de çalışıp çalışmamak kendi inisiyatifinize kalmıştır.

Sözelim geometri dersine çalışmalı mıyım?

TYT oturumunda puan türü ayrımı yapılmamaktadır. Yani sözel de olsanız sayısal da olsanız geometri çözmek size puan kazandıracağı gibi puan da kaybettirebilir. Bu nedenle eğer önünüzde sınav için uzun bir süre varsa konuların yetişmesi konusunda bir sıkıntıya düşecek durumda değilseniz geometri dersine çalışabilir ve netlerinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca sözel öğrencilerinin büyük bir bölümü matematik testini çözemediği için rakiplerinize fark atmak istiyorsanız bu derse çalışarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Yukarıdaki TYT Geometri Konuları tablosuna bakarak planınızı yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı: Sözel derslere nasıl çalışılır? – Sözel Çalışma Taktikleri

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı