YKS Hazırlık

2022 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2022 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2022 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2022 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

Aşağıda bulunan listelerde 2022 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları tablosu verilmiştir. Bu tabloları inceleyerek TYT oturumunda Fizik dersi için hangi konulardan sorumlu olduğunuzu görebilirsiniz. Buna ek olarak soru dağılımlarının da listesini sizlerle paylaştık. Bu liste sayesinde hangi fizik konusundan hangi yıl kaç soru çıkmış, ÖSYM hangi konuların üzerinde çok durmuş görebilirsiniz. Bu sayede hangi konulara daha çok ağırlık vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

2022 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları listelerinin hemen altında 2022 TYT Fizik Konuları hakkında sık sorulan sorular bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm sayesinde aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabını bu bölümde bulamadıysanız sayfanın en alt kısmında bulunan yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz. Sorduğunuz soruları ekibimiz en kısa sürede cevaplandıracaktır.

2022 TYT Fizik Konuları

Sizlere TYT Fizik Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Fizik Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

 • Fizik Bilimine Giriş
 • Madde ve Özellikleri
 • Hareket ve Kuvvet
 • İş, Güç ve Enerji I
 • Isı ve Sıcaklık
 • Elektrostatik
 • Elektrik ve Manyetizma
 • Basınç
 • Kaldırma Kuvveti
 • Dalgalar
 • Optik

2022 TYT Fizik Soru Dağılımları

Bu bölümde ise TYT Fizik Soru Dağılımları tablosu yer almaktadır. Aşağıdaki tablo 2022 YKS sınavı için ÖSYM tarafından yapılan sınavlar incelenerek güncel olarak hazırlanmıştır. Tabloyu inceleyerek hangi konudan hangi yıl kaç soru sorulduğunu öğrenebilirsiniz. TYT Fizik Soru Dağılımları sayesinde hangi konulara yoğunluk vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

KONULAR20122013201420152016201720182019
TOPLAM1414141414147 7
Fizik Bilimine Giriş111111
Madde Ve Özellikleri111121
Hareket ve Kuvvet1111111
İş, Güç  ve  Enerji I2121311
Isı ve Sıcaklık12222111
Elektrostatik1111
Mıknatıs1111111
Elektrik Akımı3311111
Kütle Merkezi
Dinamik1111
Sıvıların Kaldırma İlkesi1111
Basınç11111
Ses11111
Optik21111322

2022 TYT Fizik Konuları Sık Sorulan Sorular

Üniversite adaylarının TYT Fizik Konuları hakkında en çok sorduğu sorular aşağıda verilmiştir. Sizler için tüm soruların cevabını detaylı şekilde açıklamaya çalıştık. Eğer sorunuzun cevabını bu bölümde bulamıyorsanız sayfanın altında yer alan yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. En kısa sürede sorularınız cevaplanacaktır.

TYT Fizik soruları hangi testte yer alıyor?

YKS sınavının birinci oturumu olan TYT oturumunda sorulan Fizik soruları, Fen Bilimleri testi içinde yer almaktadır. Bu testin içinde Fizik dersinin yanında Kimya ve Biyoloji derslerinde de sorular gelmektedir. Fen Bilimleri testinde tüm derslerden toplam 20 soru sorulmaktadır. Fen Bilimleri testinin 1 – 7 sorularını Fizik soruları oluşturmaktadır. Diğer sorular ise Kimya ve Biyoloji derslerinden oluşmaktadır.

Önerilen Yazı: TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımları

Kaç Fizik sorusu sorulmaktadır?

Üstte bulunan TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları tablosunu incelediğimizde TYT oturumunda Fizik dersinden toplam 7 soru sorulmaktadır. Bu sorular 9. ve 10. sınıf Fizik dersi müfredatından sorulmaktadır. Öğrencilerin hangi konulardan sorumlu olduğunu öğrenmek için üstte yer alan TYT Fizik Konuları tablosunu inceleyebilirsiniz. Fen Bilimleri testinde yer alan 7 Fizik sorusunun yanında testte sorulan diğer soruları ise Kimya ve Biyoloji dersleri oluşturmaktadır.

Önerilen Yazı: TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları

Fizik sorularında öğrencilerden ne istenmektedir?

Yeni sınav sistemi olan YKS sınavının gelmesiyle birlikte öğrencilere üniversite giriş sınavında sorulan soru tarzları da değişti. Yeni sınav sisteminin birinci oturumu olan TYT oturumunda öğrencilere bilgi sorularının yerine bilgiyi yorumlama ve gerçek hayatta benzer bir problemle karşılaşıldığında nasıl çözüm üretebileceklerini göstermek amaçlanmaktadır. Daha önce TYT oturumunda sorulan Fizik sorularını incelerseniz ne tür sorular sorulduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Fizik sorularını çözmesem puanım hesaplanır mı?

Evet, Fizik sorularını çözmeseniz de TYT puanınız hesaplanacaktır.

Yeni sınav sistemi ile birlikte puan hesaplanma kuralı da değişti. Yeni kurala göre TYT oturumunda öğrencilerin puanının hesaplanması için Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapılması gerekiyor. Üniversite adayı puanının hesaplanmasını istiyorsa iki dersten birinden en az 0.5 net yapması yeterli olacaktır. Örneğin, matematik testinden 1 net ve türkçe testinde 0 neti olan birinin puanı hesaplanır. Türkçe testinden 1 net ve matematik testinden 0 neti olan bir öğrencinin de puanı hesaplanır. Hangi dersten 0.5 net kuralını uyguladığınıza bakılmamaktadır. Herhangi birinden olması yeterlidir.

Sadece AYT Fizik konularına çalışsak olmaz mı?

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin çoğu konuları yetiştiremediği için konu elemeye ve bazen de ders elemeye başvururlar. Bildiğiniz gibi YKS sınavı iki farklı oturumdan yani TYT ve AYT oturumlarından oluşmaktadır. Bu oturumlara giren ve  dört yıllık bölümlere gitmek isteyen öğrenciler AYT oturumuna daha fazla bir önem göstererek çalışmalıdırlar. Çünkü genel sınav puanını yüzde 60 olarak etkileyen AYT oturumudur. Bu nedenle sınav tarihi yaklaştıkça öğrenciler konuları yetiştirmekte zorlanır ve sadece AYT oturumuna çalışma kararı verirler. Bu bazı durumlarda işe yararken her zaman olumlu sonuçlar vermeyebilir.

TYT oturumu, sadece 9. ve 10. sınıf Fizik dersi müfredatından çıkmaktadır. AYT oturumu ise 11. ve 12. sınıf Fizik müfredatı ağırlıklı olmak üzere bütün sınıflardan yani 9, 10, 11 ve 12. sınıf Fizik dersi müfredatlarından da sorular bulunabilmektedir. AYT Fizik konuları da TYT Fizik konuları ile bağlantılı olabileceğinden size sadece AYT Fizik konuları çalışın diye bir öneride bulunmayacağız. Ancak sınava gerçekten çok az bir süre kaldığını düşünüyorsanız bu fikri de düşünebilirsiniz.

Fizik çalışırken ne kadar soru çözmeliyim?

Hangi sınava hazırlanıyorsanız hazırlanın soru çözmek her zaman işinize yarayacaktır. Çünkü bir konuyu çalıştıktan sonra o konu hakkında her şeyi biliyor olabilirsiniz ancak bildiklerinizi soruya dökmek ya da bildiklerinizi yorumlamak da önemlidir. Bu nedenle bir konuya çalıştıktan sonra o konu hakkında en az 200 soru (konudan konuya ve dersten derse değişmek koşuluyla daha az ya da daha çok olabilir) çözmelisiniz. Fizik dersi de aynı şekilde bir konudan hatta bir formülden bile yüzlerce soru oluşturabilecek bir derstir. Bu yüzden Fizik çalışırken her konudan en az 200 ve üstü şeklinde soru çözmeye özen göstermelisiniz.

Fizik nasıl çalışılır?

Fizik dersi öğrencilerin baş belası olan bir derstir. Fizik dersine çalışan öğrencilerin neredeyse tamamının kafasında bu soru vardır: Fizik nasıl çalışılır? 

Fizik dersinde başarılı olmak istiyorsanız öncelikle matematiği ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Matematikte çok iyi olmanıza gerek yok ama yine de matematikte basit konuları yani denklem çözme, dört işlem, rasyonel sayılar, işlem önceliği, temel işlem yeteneği gibi konuları iyice bilmeniz gerekebilir. Fizikte formül gerektiren birçok soru tipi vardır ve bu soruları yapabilmek için işlemleri iyi çözebilmelisiniz.

Fizik dersi de aynı geometri gibidir. Soruya baktığınızda hangi formülü kullanacağınızı görmeniz gerekmektedir. Bu konuda sorun yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmak için bol bol soru çözmeye özen gösterin. Bir önceki soruda da söylediğimiz gibi fizik dersinde bir konuya çalıştığınızda o konu hakkında en az 200 soru çözmeye özen göstermelisiniz.

 

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı