YKS Hazırlık

2022 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2022 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2022 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2022 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

2022 TYT Coğrafya Konuları

Sizlere TYT Coğrafya Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Coğrafya Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

 • Doğa ve İnsan
 • Dünyanın Şekli ve Hareketleri
 • İklim Bilgisi
 • Türkiye’nin İklimi
 • Yer Şekilleri
 • İç Kuvvetler
 • Dış Kuvvetler
 • Toprak Tipleri
 • Nüfus ve Yerleşme
 • Ulaşım Yolları
 • Çevre ve İnsan
 • Doğal Afetler

2022 TYT Coğrafya Soru Dağılımları

Aşağıda son 9 yılın Coğrafya çıkmış sorularının hangi konulardan çıktığı verilmiştir. 2022 TYT Coğrafya Soru Dağılımları tablosunu inceleyerek planlarınızı buna göre yapabilirsiniz.

KONULAR201120122013201420152016201720182019
Toplam1313121212121255
Coğrafyanın Bölümleri111111
Paralel-Meridyen Özellikleri12111
Dünyanın Şekli Ve Hareketleri11
Harita Bilgisi1111111
İklim Bilgisi23241231
Yerin Şekillenmesi3243211
Nüfus Ve Yerleşme22123212
Ulaşım Yolları1111
Ekonomik Faaliyetler11111
Ortak Payda: Bölge112121
Doğal Afetler21111111

Yukarıdaki tablolarda TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları verilmiştir. Aşağıda ise öğrencilerin TYT Coğrafya dersi hakkında en çok sorduğu sorular ve cevapları verilmiştir.

TYT Coğrafya Konuları Sık Sorulan Sorular

Bu bölümde TYT Coğrafya hakkında öğrencilerin en sık sorduğu sorular bulunmaktadır. Eğer alttaki bölümde aklınızdaki sorunun cevabını bulamadıysanız sayfanın en aşağısına inerek yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

TYT Coğrafya soruları hangi testte yer alıyor?

TYT Coğrafya soruları, Sosyal Bilimler testinde yer almaktadır. Sosyal Bilimler testinin 6-10. sorularını Coğrafya dersi oluşturmaktadır. Sosyal Bilimler testinin diğer sorularını ise Tarih, Felsefe ve Din Kültürü dersleri oluşturmaktadır.

Kaç Coğrafya sorusu sorulmaktadır?

Yukarıdaki TYT Coğrafya Soru Dağılımları tablosunu incelediğinizde de gördüğünüz gibi TYT oturumunda öğrencilere 5 adet Coğrafya sorusu sorulmaktadır.

Coğrafya sorularında öğrencilerden ne istenmektedir?

YKS’de üniversite adaylarından istenen bilgiden çok, verilen bilgiyi yorumlama, verilen bilgiyle soruyu çözebilme becerileri ölçülmektedir. TYT Coğrafya Konuları için çalışırken ders notlarınızı öğrenirken bu notları yorumlamaya çalışabilirsiniz.

Coğrafya çözmezsem puanım hesaplanır mı?

Yeni sınav sistemi olan YKS’de puan hesaplama sistemi de değiştirildi. Yeni sistemde adayların puanları hesaplanabilmesi için Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmaları gerekmektedir. Coğrafya sorularını çözmeyen adaylar, Matematik ya da Türkçe testlerinden 0.5 net kuralını uyguladıkları takdirde puanları hesaplanacaktır.

TYT Coğrafya konuları için nasıl çalışmalıyım?

Öncelikle planlı düzenli çalışmanız gerektiğini asla unutmayın. Plansız bir şekilde hangi derse çalışırsanız çalışın tam olarak verimli olmayacaktır. Bu nedenle bir plan yaparak düzenli şekilde çalışın.

Bir derste başarılı olmak için bu dersi sevmeniz gerekmektedir. Sözel derslerde not tutmak, bu notları ezberlemek sizi sıkıyorsa bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin notları renkli renkli post-itlere yazarak duvarınızı süsleyebilirsiniz. Coğrafya notlarını kullanarak bir şarkıya uyarlayabilir ve bu şekilde çalışmanızı yapabilirsiniz.

Coğrafya dersinde en önemli konu haritadır. Harita bilginiz iyi olduğu zaman Coğrafya sorularının yüzde 50’sini doğru çözmüş olacaksınız. Haritada ülkelerin yerlerini iyi bilmelisiniz. Bunun için telefonunuza dünya haritası oyunları indirebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı