YKS Hazırlık

2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2021 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2021 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

2021 TYT Coğrafya Konuları

Sizlere TYT Coğrafya Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Coğrafya Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

 • Doğa ve İnsan
 • Dünyanın Şekli ve Hareketleri
 • İklim Bilgisi
 • Türkiye’nin İklimi
 • Yer Şekilleri
 • İç Kuvvetler
 • Dış Kuvvetler
 • Toprak Tipleri
 • Nüfus ve Yerleşme
 • Ulaşım Yolları
 • Çevre ve İnsan
 • Doğal Afetler

2021 TYT Coğrafya Soru Dağılımları

Aşağıda son 9 yılın Coğrafya çıkmış sorularının hangi konulardan çıktığı verilmiştir. 2021 TYT Coğrafya Soru Dağılımları tablosunu inceleyerek planlarınızı buna göre yapabilirsiniz.

KONULAR 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Toplam 13 13 12 12 12 12 12 5 5
Coğrafyanın Bölümleri 1 1 1 1 1 1
Paralel-Meridyen Özellikleri 1 2 1 1 1
Dünyanın Şekli Ve Hareketleri 1 1
Harita Bilgisi 1 1 1 1 1 1 1
İklim Bilgisi 2 3 2 4 1 2 3 1
Yerin Şekillenmesi 3 2 4 3 2 1 1
Nüfus Ve Yerleşme 2 2 1 2 3 2 1 2
Ulaşım Yolları 1 1 1 1
Ekonomik Faaliyetler 1 1 1 1 1
Ortak Payda: Bölge 1 1 2 1 2 1
Doğal Afetler 2 1 1 1 1 1 1 1

Yukarıdaki tablolarda TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları verilmiştir. Aşağıda ise öğrencilerin TYT Coğrafya dersi hakkında en çok sorduğu sorular ve cevapları verilmiştir.

TYT Coğrafya Konuları Sık Sorulan Sorular

Bu bölümde TYT Coğrafya hakkında öğrencilerin en sık sorduğu sorular bulunmaktadır. Eğer alttaki bölümde aklınızdaki sorunun cevabını bulamadıysanız sayfanın en aşağısına inerek yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

TYT Coğrafya soruları hangi testte yer alıyor?

TYT Coğrafya soruları, Sosyal Bilimler testinde yer almaktadır. Sosyal Bilimler testinin 6-10. sorularını Coğrafya dersi oluşturmaktadır. Sosyal Bilimler testinin diğer sorularını ise Tarih, Felsefe ve Din Kültürü dersleri oluşturmaktadır.

Kaç Coğrafya sorusu sorulmaktadır?

Yukarıdaki TYT Coğrafya Soru Dağılımları tablosunu incelediğinizde de gördüğünüz gibi TYT oturumunda öğrencilere 5 adet Coğrafya sorusu sorulmaktadır.

Coğrafya sorularında öğrencilerden ne istenmektedir?

YKS’de üniversite adaylarından istenen bilgiden çok, verilen bilgiyi yorumlama, verilen bilgiyle soruyu çözebilme becerileri ölçülmektedir. TYT Coğrafya Konuları için çalışırken ders notlarınızı öğrenirken bu notları yorumlamaya çalışabilirsiniz.

Coğrafya çözmezsem puanım hesaplanır mı?

Yeni sınav sistemi olan YKS’de puan hesaplama sistemi de değiştirildi. Yeni sistemde adayların puanları hesaplanabilmesi için Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmaları gerekmektedir. Coğrafya sorularını çözmeyen adaylar, Matematik ya da Türkçe testlerinden 0.5 net kuralını uyguladıkları takdirde puanları hesaplanacaktır.

TYT Coğrafya konuları için nasıl çalışmalıyım?

Öncelikle planlı düzenli çalışmanız gerektiğini asla unutmayın. Plansız bir şekilde hangi derse çalışırsanız çalışın tam olarak verimli olmayacaktır. Bu nedenle bir plan yaparak düzenli şekilde çalışın.

Bir derste başarılı olmak için bu dersi sevmeniz gerekmektedir. Sözel derslerde not tutmak, bu notları ezberlemek sizi sıkıyorsa bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin notları renkli renkli post-itlere yazarak duvarınızı süsleyebilirsiniz. Coğrafya notlarını kullanarak bir şarkıya uyarlayabilir ve bu şekilde çalışmanızı yapabilirsiniz.

Coğrafya dersinde en önemli konu haritadır. Harita bilginiz iyi olduğu zaman Coğrafya sorularının yüzde 50’sini doğru çözmüş olacaksınız. Haritada ülkelerin yerlerini iyi bilmelisiniz. Bunun için telefonunuza dünya haritası oyunları indirebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün