YKS Hazırlık

2022 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları

En güncel 2022 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları için doğru yerdesiniz. MEB tarafından yayımlanan 2022 YKS kazanımlarına uygun hazırlanmıştır.

2022 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları aşağıda verilmiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki buton yardımıyla “TYT Nedir?” yazımıza gidebilirsiniz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? Detaylı Bilgi

2022 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Tablodaki bilgiler ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından alınan verilerle hazırlanmıştır.

2022 TYT Biyoloji Konuları

Sizlere TYT Biyoloji Konu Takip Çizelgesi PDF hazırladık. Bu dosyada aynı zamanda TYT Biyoloji Konuları PDF halini de bulabilirsiniz.

  • Canlıların Ortak Özellikleri
  • Canlıların Temel Bileşenleri
  • Hücre ve Organeller
  • Madde Geçişleri
  • Canlıların Sınıflandırılması
  • Hücre Bölünmeleri
  • Üreme
  • Kalıtım
  • Bitki Biyolojisi
  • Ekosistem

2022 YKS sınavı için güncel olarak hazırlanmış TYT Biyoloji Konuları üstte bulunan tabloda verilmiştir. Bu tablodaki konular 9. ve 10. sınıf müfredatlarında sırasıyla yer alacak şekilde listeye eklenmiştir. Biyoloji dersinin konularına bu şekilde çalışabilir ve sınava hazırlanabilirsiniz.

2022 TYT Biyoloji Soru Dağılımları

KONULAR201120122013201420152016201720182019
Toplam1313131313131366
Canlıların Ortak Özellikleri111
Canlıların Temel Bileşenleri111213311
Hücre ve Organelleri212212
Madde Geçişleri1111121
Canlıların Sınıflandırılması1121111
Hücre Bölünmeleri ve Üreme1111111
Ekosistem Ekoloji11222111
Bitkiler Biyolojisi32112111
Kalıtım22121221

Yukarıdaki tabloda 2022 YKS sınavı için ÖSYM ve MEB tarafından alınmış verilerle hangi yıl hangi konudan kaç soru çıktığı verilmiştir. Bu tablodan yararlanarak hangi konunun daha önemli olduğunu hangi konuların diğer konulara göre daha az soru çıktığını görebilir ve çalışmalarınızı bu yönde arttırabilirsiniz. Ancak konuların birbirleriyle bağlantılı olma ihtimallerine karşılık vaktiniz olduğu müddetçe her konuya çalışmanızı tavsiye etmekteyiz.

2022 YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımları

Üstte yer alan butona tıklayarak diğer TYT derslerinin konularına ve soru dağılımlarının bulunduğu yazımıza gidebilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları Sık Sorulan Sorular

Öğrencilerin Biyoloji dersi hakkında en çok sorduğu sorular ve cevapları aşağıdaki bölümde verilmiştir. Eğer sorunuzun cevabını bulamadıysanız en aşağıdaki yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

TYT Biyoloji soruları hangi testte yer alıyor?

Yeni sınav sisteminin birinci oturumu olan TYT oturumunda 6 adet Biyoloji sorusu sorulmaktadır. Bu sorular Fen Bilimleri testi içinde yer alır. Fen Bilimleri testinin diğer sorularını ise Fizik ve Kimya dersleri oluşturmaktadır.

Biyoloji sorularında öğrencilerden ne istenmektedir?

Yeni sınav sisteminin amacı öğrencileri, öğrendiği bilgileri günlük hayatta kullandırmaktır. TYT oturumunda sorulan sorularda öğrencilerin bilgilerini ölçmek yerine gerçek hayatta o problemle karşılaşırsa nasıl başa çıkabileceğini ölçmesini görmektir. Bunun yanında birçok soruda verilen bilgiyi öğrenciden yorumlaması istenir ve bu şekilde sorular sorulmaktadır.

Biyoloji çözmezsem puanım hesaplanır mı?

Biyoloji sorularını çözmeseniz de puanınız hesaplanacaktır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile birlikte puanın nasıl hesaplanıp nasıl hesaplanmadığı da değiştirilmiştir. Yeni sınav sisteminde öğrencilerin puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapma kuralı getirilmiştir. Örnek verecek olursak Türkçe testinden 0.5 net yapıp Matematik testinden 0 net yapsanızda puanınız hesaplanır ya da tam tersi şekilde Matematik testinden 0.5 net yapıp Türkçe testinden 0 net yapsanız da puanınız hesaplanır.

Sözelim Biyoloji çözmeme gerek var mı?

TYT oturumunda Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık gibi puan türlerine göre ayrım yoktur. TYT puanı ayrı olarak TYT puan türü şeklinde hesaplanır. Bu nedenle Biyoloji sorularını çözerek yaptığınız doğru ya da yanlış sorular sizin genel puanınızı etkileyecektir. Biyoloji testini çözüp çözmemek size kalmıştır, çözmeseniz de puanınız hesaplanacaktır.

TM’yim Biyoloji çözmeme gerek var mı?

Genel sınav puanı hesaplanırken AYT puanı yüzde 60, TYT puanı yüzde 40 oranında değerlendirmeye alınır. Hangi alandan olursanız olun, ister Sözel, ister Eşit Ağırlık. TYT puan türü, her alanın AYT puanını etkileyen bir puan türüdür. Biyoloji testine gelecek olursak, soruları çözüp çözmemek size kalmıştır. Ancak doğru yaparsanız puanınız artarken, yanlış yaparken de puanınız düşecektir. Çözmezseniz de puanınız hesaplanır.

Sadece AYT Biyoloji konuları çalışsak olmaz mı?

Bildiğiniz gibi YKS sınavı iki farklı oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum TYT, 9. ve 10. sınıf konularından oluşurken; ikinci oturum AYT ise 11. ve 12. sınıf ağırlıklı olarak aynı zamanda 9. ve 10. sınıf konularından da sorular gelebilmektedir. Sadece AYT Biyoloji konularına çalışırsanız yapamazsınız demiyoruz fakat bazı konular birbirleriyle bağlantılı olabilir. Bunun yanında iki oturum arasında ortak konular bulunduğu için TYT Biyoloji konuları çalışmanız gerekecektir.

Biyoloji çalışırken ezber yapmakta zorlanıyorum

Biyoloji dersi sayısal dersler arasında yer almaktadır. Ancak Fizik ya da Kimya kadar çok işlem yapılan sorular sorulmaz. Genelde bilgi soruları sorulmaktadır. TYT oturumunda ağırlıklı olarak yorum soruları gelirken, AYT oturumunda tamamen bilgi soruları sorulur. Ancak biyolojiye çalışırken ezber yapmaktan vazgeçin. Ezber yapmanız size bir süre yardımcı olabilir ama zamanla yaptığınız ezberleri unutabilirsiniz. Bu nedenle ezberlemek yerine öğrenmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında bol bol tekrar yapmak da biyoloji çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır.

Bir başka taktik ise aldığınız notları ses kaydı yapmaktır. Kendi sesinizle notları düzgün ve diksiyonlu şekilde telefonunuza kaydedin. Daha sonra otobüste, evde, boş derste, yemek yerken kısacası her yerde bu ses kayıtlarınızı dinleyerek bilgilerin her zaman aklınızda olmasını sağlayabilirsiniz.

Biyolojide öğrendiklerimi unutuyorum, ne yapmalıyım?

Biyoloji dersi kolay öğrenilen ve bir o kadar da kolay unutulan bir derstir. Biyoloji dersine çalışırken öğrendiklerinizi unutmamak için kendi yöntemlerinizi geliştirmelisiniz. Ne gibi yöntemler geliştireceğinizi bilmiyorsanız biz size yardımcı olmaya çalışacağız.

Biyoloji dersine çalışırken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizerek ya da stick note’lara yazarak ve bu stick note’ları da duvarınıza veya panonuza asarak sürekli gözünüz önünde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu sadece biyoloji dersine çalışırken değil diğer tüm derslere çalışırken öğrendiklerini unutmamak için yapabilirsiniz. Bilgilerin sürekli gözünüzün önünde olması size öğrendiklerinizi unutturmayacaktır.

Biyoloji dersinde öğrendiklerini unutanların yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi de tekrar yapmamaktır. Öğrendiğiniz bilgileri günlük, haftalık ve aylık olarak tekrar yaparak öğrendiklerinizi unutmanın önüne geçebilirsiniz. Tekrar yapmazsanız öğrendiklerinizi unutmanız kaçınılmaz olacaktır. Yukarıdaki tyt biyoloji konuları tablosuna göre planınızı yapabilirsiniz.

Biyolojide çok fazla soru çözmeme gerek var mı?

Bu soruyu soran öğrenciler şöyle bir düşüncededirler: “Ben zaten Biyoloji dersine çalışırken birçok bilgiyi ezberledim, hepsi benim kafamda. Çok fazla soru çözmeye gerek yok. Ne çıkarsa yaparım zaten.”. Fakat bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü bir konuyu ne kadar iyi öğrenirseniz öğrenin, soru çözmediğiniz sürece o konuda gelişemeyeceksiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Sınava hazırlanırken önemli olan konuları bilmek değil, karşınıza bir soru geldiğinde o bilgiyi nasıl kullanabileceğinizi öğrenmektir. Bu nedenle biyoloji dersine çalıştıktan sonra her konu için belirli sayılarda soru çözmeyi unutmayın.

2022 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları hakkında aklınıza herhangi bir soru takıldıysa aşağı kısımda bulunan yorumlar bölümünden bize sormayı unutmayın.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı