Konu Anlatımı

Tuz Ruhu Formülü – Tuz Ruhu Asit Mi Baz Mı ?

Üniversite sınavlarına hazırlanırken Kimya dersinde tuz ruhu formülü karşınıza çıkmıştır. Bu formül, pek çok soruda karşınıza gelir. Çünkü özel bir karışım olduğu için ÖSYM, sormayı sever. Aynı zamanda tuz ruhu asit mi baz mı bunu da bilmeniz gerekir. Bu konu anlatım yazımızda hepsinin cevabını verdik.

Tuz Ruhu Formülü

Kimyasal adı hidroklorik asit olan tuz ruhu, HCl formülü ile kullanılır. Bir hidrojen ve bir klor elementlerinin bir araya gelmesi ile oluşan bir bileşiktir. Tuz ruhu, saf bir bir şekilde doğada bulunduğunda insan sağlığı ve çevre için oldukça zararlı bir maddedir. Aynı zamanda tuz ruhu inorganik bir maddedir.

Tuz ruhu asit mi baz mı?

HCl formülü ile bilinen tuz ruhu, mineral bir asit türüdür. Çözdüğünüz sorularda karşınıza tuz ruhu pH değeri sorulduğunda 7’nin altında olarak işaretlemelisiniz.

Asit maddelerin pH değeri 7’nin altında, baz maddelerin pH değeri 7’nin üzerinde olur. 0 pH değeri sahip maddeler ise nötr madde olarak sınıflandırılır.

Tuz Ruhu Nedir?

Halk arasında tuz ruhu olarak bilinen kimyasal maddenin bilimsel ismi aslında hidroklorik asittir. Hidrokolik asit oldukça güçlü ve etkili bir asittir. Keskin bir kokusu vardır. Tuz ruhunun bulunduğu yerde nefes almak oldukça zordur. Tuz ruhunu cilt ile temas ettiğinde cildi aşındırır ve yaralar. Kısa bir süre temas ederse sadece tahriş eder. Eğer uzun süre temas ederse kalıcı iz bırakacak bir yanmaya neden olabilir. Tuz ruhu formülü ise HCl’dir.

Tuz ruhu, çelik maddelerdeki pasların giderilmesinde ve temizlik sektörlerinde kullanılır. Aşındırıcı etkisi ile kiri ve pası söker. Ancak aynı etki insan için de geçerlidir. Tuz ruhu kullanılırken koruyucu gözlük, eldiven ve maske takılması gerekir. Aksi takdirde ciğerler ve gözlerde ciddi zararlar meydana gelebilir.

Tuz ruhu; ev temizliğinde, banyo fayanslarında hijyen amaçlı kullanılır. Ancak tuz ruhunun asıl kullanım yeri yapay gıda üretimi, deri işlemeciliği, inşaat sektörü ve petrol aramaları gibi sanayi alanlarıdır.

Tuz ruhu ve çamaşır suyu kesinlikle karıştırılmamalıdır. Ev hanımlarının yapmaya kalktığı bu şey, insan sağlığı çok zarar verir. Bu karışımın yapıldığı yer yeterince havalandırmazsa zehirlenmeye ve ölüme yol açabilir.

Tuz Ruhu Formülü gibi diğer konu anlatım yazılarına gitmek için tıklayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı