Rehber Yazıları

Türkçe Neti Arttırmak için Ne Yapmalıyım?

Merhaba sevgili üniversite adayları, bu yazımızda “türkçe neti arttırmak için ne yapmalıyım, türkçe netlerim artmıyor” gibi sorularınız cevabını vereceğiz.

Bildiğiniz yeni sınav sistemi YKS, TYT ve AYT/YDT olmak üzere iki farklı oturumdan oluşuyor. Bu oturumlardan birincisi olan TYT oturumunda öğrencilere 40 Türkçe sorusu soruluyor. Türkçe soruları 28-30 paragraf, 10-12 dil bilgisi şeklinde geliyor. Her sözel, eşit ağırlık öğrencisinin yapması gerektiği gibi aynı zamanda derece isteyen sayısal öğrencilerinin de kolaylıkla yüksek netler yapabileceği Türkçe testini çözmeleri gerekmektedir.

Ne yaparsanız yapın Türkçe netlerinizin artmadığını, hep yerinizde saydığınızı düşünüyorsanız aşağıda sizler için mezunların, öğretmenlerin ve derece yapmış öğrencilerin Türkçe testine çalışırken uyguladıkları yöntemler, taktikler, çalışma şekilleri hakkında bilgi verdik.

Önerilen Yazı: TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları

Türkçe Neti Arttırmak için Ne Yapmalıyım?

Aşağıda Türkçe netlerinizi arttırmak için ne yapmanız gerektiği maddeler halinde verilmiştir.

Her gün düzenli 20-30 paragraf çözün

Türkçe testinin büyük bir bölümü anlam bilgisi yani paragraf sorularından gelmektedir. 40 sorunun 28-30 tanesi paragrafta anlam konusundan gelmektedir. Paragraf çözmek için herhangi bir konu çalışmanıza gerek yoktur. Çünkü paragraf soruları verilen metnin içinden sorulan sorulardır. Sadece paragraf çözme tekniklerini araştırabilirsiniz fakat her paragraf sorusu için kendi tekniğinizi de oluşturabilirsiniz.

Günlük ve düzenli olarak, düzenli olması çok önemli, çözeceğiniz 20-30 paragraf sorusu sizin sınavda soru kaçırmamanızı sağlayacaktır. Tabii paragraf çözerken yanlışları bırakıp geçmeyin. Nerede yanlış yapmışım, neden bu soruyu çözememişim gibi yanlışlarınızı inceleyin. Paragraflarda karşınıza çıkan anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenin.

Önerilen Yazı: Paragraf Kitap Önerileri – Kaynak Tavsiyeleri

Motivasyonunuzu yüksek tutun

Türkçe testinde öğrencilerin önemsemediği konulardan bir tanesi de motivasyondur. Matematik, Fen gibi bilgi ile çözülen testlerde motivasyonunuz olmasa bile soruları çözebilirsiniz. Ancak Türkçe testinde okuduğunuzu tam olarak anlamanız için, anlatılan olayların dünyasına girebilmek için moralinizin bozuk olmaması gerekmektedir. Türkçe testini çözerken pozitif olun ve motivasyonunuzu yüksek tutun.

Acele etmeyin

Türkçe testini çözerken acele etmemek çok önemlidir. Deneme çözen öğrenciler Türkçe testinden başladıklarında bir an önce Matematik testine geçmek için bu testi aceleyle çözerler. Bir an önce bitsin ve Matematik için de süre kalsın gibi bir düşünce giriyorlar. Bu nedenle paragraf sorularında metinleri tam olarak anlayamadıkları için yanlışları çıkıyor ve netleri düşüyor. Türkçe testi çözerken acele etmeyin, rahat olun.

Odaklanmayı öğrenin

Türkçe testinin büyük bir bölümü paragraf ve anlam sorularından oluştuğu için sorulara odaklanmak çok önemlidir. Paragraf sorularını doğru yapmak için anlatılan metnin dünyasına girmeniz gerekir. Eğer siz paragrafı okurken sonuna doğru ilerlediğinizde başını unutuyorsanız o soruyu yanlış yapma ihtimaliniz pek yüksektir. Bu nedenle odaklanma üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Paragraf sorularını okurken zihninize, metin dışında başka bir şey girmesine izin vermeyin.

Dil bilgisi sorularından korkmayın

Türkçe testinin anlam bilgisi dışındaki soruları dil bilgisinden oluşmaktadır. ÖSYM’nin sorduğu dil bilgisi sorularının analiz edildiğinde her yıl yaklaşık 10-12 dil bilgisi sorulmaktadır. Özellikle sayısal öğrencileri, diğer derslerin konularını yetiştirebilmek için dil bilgisi çalışmamaktadır. Nedeni ise dil bilgisi öğrencinin uzun süre vaktini kaybettireceğini düşünmesidir. Ancak dil bilgisi konuları sanıldığı kadar zor konular değildir. İnternet üzerinden dinlediğiniz videolar ile bir soru bankası bitirerek ya da sadece çıkmış soruları çözerek bile dil bilgisi sorularının neredeyse tamamını yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı: Türkçe Kitap Önerileri – Kaynak Tavsiyeleri

Türkçe Neti Arttırmak için Ne Yapmalıyım? hakkında aklınıza takılan bir konu ya da cevabını bulamadığınız bir soru varsa lütfen aşağıda yorumlar kısmında belirmeyi unutmayın.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı