Genel

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Merhabalar, temperli cam hakkında hazırladığım bu yazımız temperli cam nedir , temperli cam nasıl üretilir , temperli cam ne işe yarar gibi soruların cevabından bahsettim. Dilerseniz daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Temperli Cam Nedir?

Temperli cam nedir diye sorarsanız; temperli cam, birçok çeşitli kullanım alanına sahiptir. Diğer camlar ile karşılaştırma yapıldığında temperli camın çok daha dayanıklı, çok daha güçlü ve çok daha uzun süreli kullanılabilir olduğunu fark edebilirsiniz. Yapısı gereği güçlü ve dayanıklı olan bu camın bir o kadar da çeşitli özellikleri vardır.

Temperli camların kırılması oldukça zordur. Olası bir kırılma durumunda normal camlar gibi tuzla buz olmaz, küçük ve minik parçalara ayrılmaz. Parçalanması için bile çok büyük bir kuvvet uygulamak gerekir. Genelde çatlak olarak hasar alan temperli camlar, parçalandığı zamanlarda da parçaları keskin olmaz. Bu sayede olası yaralanmaların da önüne geçer. Temperli cam, bu özelliği sayesinde arabalarda da kullanılır. Herhangi bir trafik kazası yaşanması durumunda cam parçalanmasın, parçalanırsa da şoförü ve araçta bulunan kişileri yaralamasın düşüncesi ile arabalarda temperli cam kullanılır. Temperli cam, güvenli cam ismiyle de kullanılır. Çünkü normal camlara göre 5 kat daha dayanıklı olduğu gibi ısıya karşı da oldukça fazla direnme gücü vardır.

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Peki, gelelim temperli cam nasıl üretilir sorusuna. Temperli cam, bazı sektörlerde kullanılması mutlaka gerekli olan bir cam türüdür. Bu sektörler için özel olarak üretilirken güçlendirilmiş camlara temperleme adı verilen işlem uygulanır. Temperleme işlemi şu şekilde açıklanır: 600 derece ısıda hızlı bir şekilde hava ile soğutulan cam, temperlenmiş olur. Sıcaklığın azalması ile birlikte camın yüzeyi oldukça sert bir hâl alır. Dış bölgelerdeki sertleşme, iç kısımlara göre daha önce olduğu için yüzeylerdeki basıncın oluşmasına ön ayak olur. Isıl işlemler ile birlikte camın hacminde ya da renginde bir değişiklik görülmez. Ayrıca kesme ya da taşlama gibi işlemler, temperli cam türünde yapılması söz konusu bile olamaz. Temperli cam nasıl üretilir sorusuna böyle bir cevap verilmesi uygundur.

temperli cam

Temperli Cam Ne İşe Yarar?

Temperli cam ne işe yarar sorusu bazı üniversite bölümü öğrencilerinin pek çok kez sorduğu bir sorudur. Temperli camın birçok çeşitli kullanım alanı vardır. Binaların dış cephelerini dayanıklı bir hâle getirmek için inşaat sektörü temperli cam kullanmayı tercih eder. Fırın kapaklarında da temperli cam kullanılır. Bunun nedeni ise yüksek ısıya dayanıklı olmasıdır. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi araba camlarında da temperli cam kullanılır. Trafik kazası ya da çarpışma anında arabanın camı sağlam kalır. Hasar aldığında bile yüksek ihtimalle çatlak oluşur. Tuzla buz olan hiçbir temperli cam yoktur. Yaralanma ve can kaybı ihtimalini en düşüğe indirmek için otomobil üretim fabrikalarında cam türü olarak temperli cam seçilir. Temperli Cam Nasıl Üretilir

Mobilya sektöründe de temperli cam pek çok yerde kullanılır. Duşakabin camlarında, camdan üretilen mobilyalarda, camdan üretilen korkuluk modellerinde, pişirme tepsilerinde ve birçok farklı yerde temperli camın sert ve ısıya dayanıklı yapısından faydalanılır. Aslına bakarsanız günlük hayatta karşınıza çıkan birçok cam, temperli camdır. Ancak bunun farkına varmak zor oluyor.

Gıda sektöründe de temperli cam kullanılır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi fırın camları ısıya dayanıklı olması gerekir. Temperli camın bu özelliği sayesinde fırın camlarında kullanılabiliyor. Öte yandan mutfaklarda bulunan birçok camın temperli cam olduğu da bilinen bir gerçektir.

Temperli Cam Nasıl Üretilir yazımızı beğendiyseniz hoşunuza gideceğini düşündüğümüz Kanıksama Nedir yazımızı da okumayı unutmayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı