Genel

Tanımlama Nedir ? Tanımlama Örnekleri

Merhaba sevgili öğrenciler, bu yazımızda sizlere tanımlama nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Tanımlama örnekleri ile de konuyu daha iyi pekiştirmenizi sağladık. Dilerseniz daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Tanımlama Nedir?

Tanımlama sözcüğü, Türk Dil Kurumu Sözlükleri’ne (TDK) göre “Bir kavramın niteliklerini eksiksiz olarak belirtmek ve açıklamak, tarif etmek.” anlamına gelmektedir. Başka bir ifadeyle tanımlama nedir sorusunu açıklama gerekirse şöyle bir cevap verebiliriz. Tanımlama, bir kavramın ya da bir varlığın ne olduğunun açıklanmasına denir.

Tanımlama kavramı, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin karşısına pek çok kez çıkmaktadır. Özellikle paragraf sorularında tanımlama kavramı geçer. “Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları” testlerinde karşılaştırma, örneklendirme, tanık gösterme, benzetme, kişileştirme, betimleme, sayısal verilerden yararlanma gibi seçeneklerden yanında tanımlama da yer alır.

Tanımlama Nedir ? Tanımlama Örnekleri

Tanımlama Ne Demek?

Tanımlama nedir sorusunun yanı sıra öğrenciler tanımlama ne demek, tanımlama soruları nasıl çözülür diye soruyor.

Peki, paragrafta düşünceyi geliştirme yolları testlerinde tanımlama nasıl bulunur? İşte öğrencilerin asıl merak ettiği budur. Size çok önemli bir taktik vereceğiz. Bu taktik sayesinde tüm tanımlama sorularını çözeceksiniz. Eğer soruda verilen paragraf metninde bir kavram açıklanıyorsa o paragrafta “tanımlama” yapılmıştır. Diyelim ki siz kavramın açıklandığını anlamadınız. Onun da bir yolu var. Tanımlama cümlelerinin yükleminde genellikle “-dır, -dir, -dur, -dür, -tır, -tir, -tur, -tür” ekleri yer alır. Bir örnekle bunu daha çok pekiştirelim.

“COVID-19, enfekte olan kişilerde ateş, kuru öksürük, yorgunluk gibi sık görülen semptomların yanı sıra ağrı ve sızı, boğaz ağrısı, ishal, baş ağrısı, konjunktivit, tat alma ve koku duyusunun kaybı, ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi gibi daha seyrek görülen semptomların da görüldüğü bir hastalıktır.”

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi cümlenin yüklemi olan “hastalıktır”, “-tır” eki ile bitmiş. Bu da demek oluyor ki bu cümlede bir tanımlama yapılmış. Cümleyi okuduğumuzda COVID-19 kavramının tanımlaması yapılmış. Gönül rahatlığıyla seçeneklerde tanımlama seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Tanımlama Örnekleri

Aşağıda tanımlama nedir sorusunun cevabını daha iyi verebilmek için tanımlama örnekleri ekledik. Bu örnekleri inceleyerek tanımlama cümlelerini daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Sağlık, yalnızca hastalık ya da sakatlık durumunun var olmayışı değil aynı zamanda insanın fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tamamen iyi durumda olma halidir.
  • Beslenme, canlı olmanın gerekliliğini yerine getirmek adına gerekli olan maddeleri canlı dışı ortamlardan edinmedir. Bir başka ifadeyle yediğimiz, tükettiğimiz her türlü yiyecek ve içecek beslenmenin bir aracıdır.
  • Üreme, aynı türden dişi ve eril bir canlının bir araya gelerek çiftleşme eylemini gerçekleştirmesi sonucu ortaya bir yavru, bir bebek doğmasına verilen olaydır. Çoğalma olarak da bilinen üreme, büyüme ve gelişme evresini tamamlayan her canlıda görülür.
  • Evrim, biyolojide mutasyon yolu ile değişikliğe uğrayan canlı türlerinin kendilerinde bulunan özellikleri genetik kuralları doğrultusunda yavrularına geçirmesi ve yavruların bu özellikler ile nesiller boyu çoğalmasına verilen isimdir.
  • Büyük Patlama (ya da Big Bang), günümüzden yaklaşık 13,8 milyar yıl önce aşırı sıcak ve yoğun bir noktadan meydana gelen kozmolojik bir modeldir. Big Bang olayı ile birlikte evren oluşmaya başlamıştır.
  • Kozmoloji, tüm evreni konu alan bir bilim dalıdır. Kozmoloji sözcüğü, Yunan dilinde bir kelimeden türemiştir. Kozmoloji; bilim, felsefe, din gibi farklı bilim dallarının araştırma konusu olmuştur.
  • Atom, maddenin en küçük yapı taşıdır. Evrendeki tüm maddeler atomdan oluşmaktadır. Atom sözcüğü ilk olarak MÖ 440 yılında Demokritos tarafından ortaya atılmıştır. Yunan dilinde “bölünemez” anlamına gelmektedir.

Tanımlama nedir yazımızı okuyanlar için Manda ve Himaye Nedir başlıklı yazımızı okumanıza da tavsiye ederiz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı