Genel

Tanık Gösterme Nedir ? Tanık Gösterme Örnekleri

Sevgili öğrenciler, bu yazımızda üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin karşısına pek çok kez çıkan tanık gösterme nedir ve tanık gösterme ne demek sorularının yanıtını vereceğiz. Konuyu daha iyi pekiştirmeniz için sizlere özel tanık gösterme örnekleri de hazırladık.

Tanık Gösterme Nedir?

Tanık gösterme nedir, bir olayın gören, duyan ve şahit olan kişinin parça içinde geçirilmesidir. Yazar, bazen savunduğunu düşüncenin, görüşün doğru olduğunu okuyucuya ispatlamak için tanık gösterme yöntemine başvurur. Kendi düşüncesi ile aynı görüşte olan saygın, güvenilir ve uzman bir kişinin sözlerine parça içinde yer verir. Tanık gösterme yönteminde sözünden alıntı yapılan kişi, alanında saygın ve bilgili bir kişi olmalıdır. Aksi takdirde sıradan bir kişinin parça içinde tanık gösterilmesi halinde düşüncenin okuyucuya kanıtlanması zor olur.

Tanık gösterme yönteminde ilk olarak hedeflenen, ortaya atılan düşüncenin doğruluğu ve gerçek olduğunu ispatlayıp onu somut bir yapıya sokmaktır. Yazar, tanık gösterme nedir yöntemini kullanarak metninde öne sürdüğü düşüncesine okuyucunun gözünde daha belirgin hale getirmeyi ve daha inandırıcı olmasını sağlamayı amaçlar. Bunu yapmak için de tanık gösterme yöntemine başvurur. Tanık gösterme yöntemi, daha önce aynı düşünce hakkında bilgili ve alanında yetkin bir kişinin sözlerini alıntı yaparak metin içine geçirmektedir. Tanık gösterilen kişinin sözleri alıntı olduğu için genel olarak tırnak içinde verilir.

Tanık Gösterme Ne Demek?

Tanık gösterme nedir, düşünceyi geliştirme yolları arasından bir tanesidir. Metinde sözü edilen düşüncenin daha inandırıcı hale gelmesi için kullanılır. Tanık gösterme, başarılı kişilerin söyledikleri sözleri metin içinde alıntı şeklinde vererek yapılır. Üniversite sınavlarında ve sınavlara hazırlıkta çözülen sorulardan pek çok kez öğrencilerin karşısına çıkan bu kavram, “öne sürülen düşünceyi okuyucuya inandırmak için düşünceyi destekleyen saygın bir kişinin sözlerinden alıntı yapmaktır.” Burada en çok dikkat etmeniz gereken “alıntı” yapılmasıdır. Alıntı yapılmayan bir parçada tanık gösterme söz konusu değildir. Paragraf metinlerini dikkatli bir şekilde okuyun. Çünkü alıntı her zaman tırnak içinde verilmeyebilir. Tırnak içinde olmasa da başkasının sözü aktarıldığında tanık gösterme söz konusu olur..

Tanık Gösterme Örnekleri

1.Yaşadığımız günleri duyurur bize edebiyat dergileri. Yaşamı kalıcı yanlarıyla verir. Hele en taze şiirler, dizeler! Ataç, “Ölürken bana en genç şairin son şiirinden dizeler okusunlar.” demiş. Ben de her sabah uyanır uyanmaz, her gece yatmadan önce, en yeni dizeleri okurum. Taze dizelerle yaşamak kadar kişiyi gençleştiren, yaşama bağlayan bir şey olamaz demiş Baudelaire: “Sağlıklı bir kişi yirmi dört saat ekmeksiz yaşar ama şiirsiz asla” Şiir okumanın tadını alırsanız siz de hak verirsiniz bu söze. (2010 – LYS)

Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Tanıklıklardan yararlanılmıştır.

B) Olasılık dile getirilmiştir.

C) Koşul belirtilmiştir.

D) Öznellik ağır basmaktadır.

E) Nitelendirmelerden yararlanılmıştır.

ÇÖZÜM: Parçada iki adet tanık gösterme cümlesi bulunmaktadır ancak olasılık cümlesine yer verilmemiştir. Bu nedenle cevap B şıkkıdır.

2.Filmlere, düşünmek için değil, etkilenmek için gittiğimizi söylerler. Bunlar bu kadar kolay ayırt edilebilir şeyler değildir tabi. Tersine, seyretmek karmaşık bir süreçtir. Dramatik türlerin en baskını bile, düşünmek ile hissetmeyi birbirinden tamamen ayıramaz. Peki, seyir sürecinde neden etkilendiğimizi ya da nelerin bizi etkilediğini hiç mi düşünmeyiz? Öğrenmeler seyrettiklerimizi yeniden anlamlandırmaya ve bir sonraki seyir için gözlerimizi tartmaya, bakışlarımızı yenilemeye yaramaz mı? (2011 – LYS)

Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

A) Tartışmacı anlatım biçimi

B) Tanımlama

C) Sorularla anlatımı güçlendirme

D) Dolaylı anlatım

E) Tanık gösterme

ÇÖZÜM: Parçada herhangi bir alıntı cümlesi bulunmadığı için tanık gösterme yoktur. Cevap, E şıkkıdır.

Tanık gösterme nedir yazımız gibi işinize yarayacağını düşündüğümüz Örnekleme Nedir yazımızı da okumalısınız.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı