Konu Anlatımı

Süblimleşme Nedir? Süblimleşme Örnekleri

Merhaba sevgili öğrenciler, Öğrenci Yardım olarak bugünkü konu anlatım dersimizde süblimleşme konusunu öğreneceğiz. Fen Bilimleri ve Coğrafya derslerinde pek çok kez karşımıza çıkan süblimleşme nedir sorusunun cevabını birçok süblimleşme örnekleri ile pekiştireceğiz. Konuyu en iyi şekilde anlamak için ders anlatımının her bir kelimesini okumaya özen gösterin. İyi dersler dilerim.

Doğada madde, üç farklı hâlde bulunur. Bunlar katı, sıvı ve gazdır. Doğadaki tüm maddeler yalnızca bu üç maddeden oluşmaktadır. Birbirleri arasında ısı alma ve ısı verme gibi ısı alışverişi gerçekleştiren maddeler hal değişimi olayını yaşar. Süblimleşme de ısı alışverişi sonucu meydana gelen bir hal değişimi olayıdır. Peki, maddeler arası ısı alışverişi sonrasında hal değişimleri nasıl olmaktadır.

  • Katı haldeki bir madde ısı aldığında erime yaşayarak sıvıya dönüşür.
  • Sıvı haldeki bir madde ısı aldığında buharlaşma yaşayarak gaza dönüşür.
  • Sıvı haldeki bir madde ısı verdiğinde donma yaşayarak katıya dönüşür.
  • Gaz haldeki bir madde ısı aldığında plazma haline dönüşür.
  • Gaz haldeki bir madde ısı verdiğinde yoğuşma yaşayarak sıvı hale dönüşür.

hal değişimi

Süblimleşme nedir?

Doğada bulunan katı haldeki bir maddenin ısı alarak gaz haline dönüşmesine süblimleşme adı verilir. Süblimleşme olayının doğada pek çok örneği vardır. Süblimleşme olayında maddenin yapısı değişmez. Maddenin yapısı değişmediği için bu fiziksel bir değişmedir. Kimyasal değişme sınıfına girmez.

Süblimleşme olayı hakkında öğrencilerin karıştırdığı bir konu vardır. Süblimleşme katı haldeki bir maddenin doğrudan gaz haline dönmesine denir.

Katı halden, sıvı hale daha sonra gaz hale dönmesine süblimleşme denilemez. Çünkü bu olayda birden çok hal değişimi olayı görülmüş olur.

Örneğin, buz katı bir maddedir. Isı alarak erime yaşar ve suya yani sıvı hale dönüşür. Daha çok ısı aldığında buhara yani gaz hale dönüşür. İşin tamamında katı haldeki madde gaz haldeki bir maddeye dönüşmüş olabilir. Ancak süblimleşme olması için katı haldeki bir maddenin doğrudan gaz hale dönüşmesi gerekir.

Süblimleşme nasıl oluşur?

Süblimleşme olayını her katı madde yaşayamaz. Süblimleşme olayını yaşayan maddelerin oluştuğu tanecikler arası çekim kuvveti epey zayıf olmaktadır. Bu sebepten dolayı katı haldeki bir madde süblimleşme yaşadığında doğrudan gaz haline dönüşür.

Süblimleşme olayının hızı arttırılmak istendiğinde açık hava basıncı kullanılır. Eğer olayın gerçekleştiği yerde bulunan hava basıncı azaltılırsa süblimleşme daha hızlı meydana gelir.

Süblimleşme örnekleri

Süblimleşme nedir, doğada pek çok kez karşımıza çıkar. Bu olay kapalı kapılar içinde birtakım maddelerin saflaştırılması için tercih edilir.

  • Tuvaletlerde kullanılan koku gidericiler süblimleşen bir maddedir.
  • Kıyafetlerin güvelenmesi için kullanılan naftalin süblimleşen bir maddedir.
  • Kışın dışarıda kuruyan çamaşırların donmuş olmasına rağmen kuruması süblimleşme ile sağlanır.

Süblimleşme nedir konusunun tam tersi olan Kırağılaşma nedir konu anlatımını okumak için bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı