Rehber Yazıları

Sözel derslere nasıl çalışılır? – Sözel Çalışma Taktikleri

Merhaba sevgili üniversite adayları, bu yazımızda Sözel derslere nasıl çalışılır?, sözel çalışma taktikleri, sözel bölüm nasıl kazanılır? gibi aklınıza takılan soruların üzerinde duracağız. Aklınızdaki soruların gitmesini istiyorsanız yazımızı dikkatlice okuyun.

Sözel derslere nasıl çalışılır?

Eşit Ağırlık ve Sözel öğrencileri Edebiyat, Coğrafya, Tarih, Felsefe, Din gibi sözel derslere çalışmak zorundadırlar. Sözel dersler, sayısal derslere göre pratikten çok ezberlemeye dayalıdır. Sözel derslerde başarılı olmak isteyen öğrenciler, sabırlı olmak zorundadır.

Sözel dersler kolay öğrenildiği sanılmaktadır. Ancak kolay öğrenildiği gibi çabuk unutulmaktadır. Örneğin, Tarih çalışırken bir konu üzerinde gerekli bilgileri okuduğunuzda öğrendiğinizi sanırsınız fakat birkaç gün sonra belki de birkaç saat sonra okuduğunuz hiçbir şeyin aklınızda kalmadığını fark edebilirsiniz. Bunun önüne geçmeniz sizler için aşağıda sözel derslere çalışma taktikleri hazırladık.

Sözel Çalışma Taktikleri

Sözel ve Eşit Ağırlık öğrencileri için maddeler halinde sözel derslere çalışma taktikleri hazırladık.

Planlı çalışın

Bir sürü sözel ders var. Her dersten ezberlenmesi, öğrenilmesi gereken onlarca konu var. Bir plan dahilinde çalışmanız bu konuları yetiştirmenizi ve öğrenebilmenizi sağlayacaktır. Kendinize bir plan yapmalısınız. Plana uyarak çalışmalısınız. Planlı ve düzenli çalışmanız sözel derslerdeki başarınızı arttıracaktır.

Önerilen Yazı: Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Çalışmanızı görselleştirin

Sözel bir derse çalışırken görsel öğelerden faydalanın. Örnek vermek gerekirse Edebiyat dersinde milli duyarlılık ile yazılan eserlere çalışırken ya da not çıkartırken çalışmanızın bir kenarına Türk bayrağı eklemesi yapabilirsiniz. Bu gibi basit gözüken taktikler sözel bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlar, unutmanızın önüne geçer.

Renkli kalemler kullanın

Not çıkartırken renkli kalem kullanmak sadece sözel derslerde değil bütün dersler için önemlidir. Çünkü renkli kalem kullanarak görsel zekanızı çalıştırabilirsiniz. Böylece konu hakkında çıkardığınız notların aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Okumaktan sıkılmayın

Sözel derslerde başarılı olmak istiyorsanız okumaktan sıkılmamalısınız. Çünkü sözel derslerde başarının yolu okumaktan geçer. AYT sınavına Sözel ya da Eşit Ağırlık alanından girecek öğrencilerin ellerinde sözel dersler için konu anlatımlı kitaplar ya da el kitapları bulunmalıdır. Bu kitapları okuyarak, önemli yerlerin altını çizerek, notlar alarak sözel derslerdeki başarınızı arttırabilirsiniz.

Dinleyerek çalışın

Sözel derslere çalışırken sadece okumak yeterli olmayabilir. YouTube üzerinden sözel derslerin konu anlatım videolarını dinleyebilirsiniz. Dinleme yapmanız bilinçaltınıza yeni bilgilerin girmesini sağlayabilir. Sözel derslerle ilgili önemli bilgiler kullanılarak yapılan şarkıları dinleyebilirsiniz. Bu bilgilerin aklınızda kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Motivasyonunuzu bozmayın

Sözel derslere çalışırken motivasyon çok önemlidir. Çünkü motive olmadığınızda, moral düşüklüğü yaşadığınız zamanlarda sözel bilgileri kavramakta güçlük çekebilirsiniz. Bunu engellemek için daima moralinizi yüksek tutmaya çalışın. Stresten uzak durun.

“Ben bu dersi öğrenemiyorum, acaba kazanamayacak mıyım?” gibi düşüncelere girip motivasyonunuzu bozmayın.
Eğlenceli olmasını sağlayın

Ders çalışmayı zorunlu bir şart olarak görmeyin. Hayalinizdeki üniversiteyi kazanmak için bir basamak olarak görün. Sözel derslere çalışırken sadece masa başında çalışmanıza gerek yok. Notlarınızı alıp bir kafede, vapurda, denize karşı bir mekanda da çalışabilirsiniz. Dersten sıkılmanızı engelleyecek her yerde ders çalışabilirsiniz.

Soru çözmeyi unutmayın

Evet bu dersler sözel olabilir, ezberliyor olabilirsiniz fakat unutmamanız gereken bir durum var. Bilgileri öğrenip öğrenmediğinizin farkına varmak için soru çözmeniz gerekmektedir. Bir konuya çalıştıktan sonra o konu hakkında soru çözmelisiniz. Soru çözdükçe tam olarak öğrenmediğiniz bilgilerin olduğunu fark edeceksiniz. Bunları tekrar çalışarak konuyu tam anlamıyla öğrenebilirsiniz. İyi öğrendiğiniz konuları da soru çözerek pekiştirebilir ve unutmanızı engelleyebilirsiniz.

Tekrar yapmayı ihmal etmeyin

Sözel derslere nasıl çalışılır diye soruyorsanız bu konu hakkında sorunlarınız var demektir. Konuları ilk başta anladığınızı düşünürken zaman geçtikçe unutuyor olabilirsiniz. Bunu engellemenin yolu tekrar yapmaktır. Günlük, haftalık, aylık periyotlarda tekrarlar yaparak öğrendiğiniz bilgileri zihninize kazımalısınız. Hatta gece yatarken o gün çalıştığınız konu ile ilgili çıkardığınız notlara göz atarak uyuyabilirsiniz.

Bir konu çalıştıktan sonra tekrar yapmadan uyursanız ertesi sabah konunun sadece yüzde 20’sini hatırlıyor olacaksınız. Fakat tekrar yaparak uyursanız ertesi sabah konunun yüzde 80’i hala zihninizde olacaktır.
Diğer Rehber Yazılar için tıklayınız

Sözel derslere nasıl çalışılır? – Sözel Çalışma Taktikleri hakkında aklınızda kalan herhangi bir soru varsa aşağıda yorumlar kısmında bize sormayı unutmayın.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı