Rehber Yazıları

Sınav Dönemine Nasıl Hazırlanmalı?

Sevgili öğrenciler bu yazımızda sizlerin “sınav dönemine nasıl hazırlanmalı” sorusunu cevap vereceğiz. Sınav yılı gelen her öğrencinin aklının bir kenarında olan ve cevabını tam olarak bulamadığı bir sorudur. Sınav dönemine girmiş öğrenciler ne yapacaklarını, nelerden vazgeçmeleri gerektiklerini, nasıl bir düzen kurmalarına gerektiklerini bir türlü düzenleyemez. Kendilerine örnek alacak bir kişi ya da sorularına cevap verebilecek bir rehber ararlar. Tüm sorularınızın cevabını sınav dönemine nasıl hazırlanmalı başlıklı yazımızda veriyoruz.

Sınav yılı yaklaşan ya da sınav yılı gelmiş olan öğrenciler hepsinin kafasında binbir türlü soru vardır. “Sınava nasıl hazırlanacağım, nasıl çalışacağım, ne yapacağım, nasıl program yapacağım” ve bunun gibi birçok soru öğrencilerin aklını karıştırıyor. Bunun yanında önceki yıllarda her fırsatta yapılan aktiviteler yani “televizyon izlemek, dizi izlemek, sosyal medyada dolaşmak, arkadaşlarla dışarıda gezmek, bol bol uyumak” gibi aktivitelere de bir sınırlama getirmek gerekir mi diye düşünüyorlar. Sınav dönemlerinde öğrencilerde yoğun stres yaşanacağı için bu ve bunun gibi soruların cevaplarını düşünmekte ve karar vermekte zorluk çekiyorlar. Bunun için sizlere rehber olacağını düşündüğümüz bu yazıyı hazırladık. Dilerseniz sınav dönemine nasıl hazırlanmalı birlikte öğrenelim.

Diğer Rehber Yazılar İçin Tıklayınız

Sınav Dönemine Nasıl Hazırlanmalı?

Sınav dönemine girdiğinizde hayatınıza bir çeki düzen vermeniz gerekmektedir. Eskiden yaptığınız aktivitelerden, eğlenmenize sağlayan ama vakit kaybettiren aktivitelerden bir an önce uzaklaşmanız gerekiyor. Sınav dönemine girdiğinizi, yıl sonunda geleceğiniz hakkında büyük bir önem taşıyan bir sınava gireceğinizin bir an önce farkına varmalı ve bu psikolojiyi benimsemelisiniz.

Sınav yılınız geldiği için stresli olabilirsiniz, ne yapacağınız bilmiyor olabilirsiniz, karar vermekte güçlük çekiyor olabilirsiniz. Bunlar sınav dönemine giren öğrencilerin yaşadığı normal psikolojik davranışlardır. Önemli olan size vakit kaybettiren ve sınava çalışmanıza engel olacak faaliyetlerinizden kurtulmayı sağlamaktır.

Sınava gireceğinin farkına var

Sınav yılım geldi, ne yapacağımı bilmiyorum? Yıl sonunda sınava girecek her öğrenci bu soruyu sormuştur. Bir YKS öğrencisi üzerinden örnek vererek durumu anlatalım. 11. sınıf bitti, o yılın 12. sınıfları üniversite sınavına girdi. Sıra size geldi, tam bir yıl sonra siz de üniversite sınavına gireceksiniz. Bu aşamada önemli olan sınav yılının olduğunun farkına varmak. Eski yıllarda olduğu gibi yaz tatilinin tamamını eğlenerek, gezerek, tatil yaparak geçirme. Lisenin ilk üç yılını verimsiz geçirdiyseniz yaz tatilinizi bir defaya mahsus olarak bir kenara bırakıp ders çalışma tatil başından itibaren başlayabilirsiniz. Lisenin ilk üç yılı gerçekten verimli geçtiyse ve temeliniz sağlamsa bir ayı çok geçmeden tatil yapabilirsiniz. Ancak sınav yılınıza girdiğinizin farkına varın.

Vakit kaybettiren aktivitelerden kurtulun

12. sınıf olmadan ya da herhangi bir sınava gireceğimiz yıl gelmeden her şey ne kadar güzeldi değil mi? İstediğimiz kadar dizi ve film izleyebiliyor, sinemaya gidebiliyor, sosyal medyada dolaşabiliyor, arkadaşlarımızla gezebiliyorduk. Akıllı telefonlarımız ile bütün oyunları oynayabiliyorduk. Hem de bütün bunları saatlerce yapıyorduk. Ders çalışmak diye bir şeyin olmadığı yıllardı. Fakat ne yazık ki sınav yılı geldi, çattı. Daha önceki yıllarda ders çalışmamış olabilirsiniz, temeliniz olmayabilir. Hiç sorun değil. Artık sınav yılınız geldi ve bu yıl sınava çalışmaya başlayacaksınız. Televizyon, telefon, netflix, arkadaşlarla gezmeler artık bunlara bir son vermenizin  vakti değil. Tabii bir anda bütün bunlardan kurtulacaksınız demiyoruz fakat bir yerden başlamak gerekiyor. Her gün 4 – 5 saat telefonla oynuyorsunuz bunu 2 saate, daha sonra 1 saate kadar indirmeye çalışın. Bir gün bir de bakmışsınız ki telefonla hiç vakit kaybetmiyorsunuz. Tabii bunun içinde bir yerden başlamanız gerekiyor. O yüzden bırakın o telefonu da biraz ders çalışmaya başlayalım.

Çalışma ortamınızı hazırlayın

Sınav dönemine nasıl hazırlanmalı yazımızın bir diğer başlığı da çalışma ortamı hakkındadır. Ders çalışmak ne kadar da zor geliyor değil mi? Ders çalışmaya oturuncu, masanın üstündeki telefona bildirim geliyor. Biraz ona bakayım derken bir de bakmışsınız saat olmuş akşam 8 – 9. Bu saatten sonra ders çalışılmaz diyip o günü baştan aşağı kaybediyorsunuz. Telefon masanın üstünde olmasa bile masa o kadar dağınık ki bir türlü odaklanamıyorsunuz ve sürekli bir şeyler dikkatini dağıtıyor. Siz de haklısınız çünkü dağınık bir ortamda ders çalışılmaz. Bunun için kendinize bir çalışma ortamı hazırlamanız gerekiyor. Ders çalışacağınız masanın üstünde hiçbir gereksiz eşya bulunmasın. Tamamen temizleyin. Kalemlerinizi, not defterlerinizi, yapışkan notlarınızı kullanarak kendi masa düzeninizi oluşturabilirsiniz.

Ders çalışmaya başladığınızda da sadece hangi derse çalışıyorsanız o dersin gerekli materyallerini masada bulundurun. Diğer derslerin dikkatini dağıtmasına izin vermeyin. Örneğin matematik çalışıyorsanız masada türkçe test kitabı bulunmasın. Çünkü matematikte çözemediğiniz bir soru olduğunda dersten sıkılıp “bırakayım da türkçe çalışayım” mantığına düşebilirsiniz. Bu da sizin matematik öğrenmenize engel olabilir.

Uyku saatlerinizi düzenleyin

Eskisi gibi gece geç saatlere kadar uyanık kalıp sabah öğleye kadar uyuma devri sınav yılı döneminde bir süre askıya alınıyor. Çünkü uyku bir öğrenci için her şeydir. Uykusuz kalırsanız o gün çalıştığınız derslerden tam olarak verim alamayabilirsiniz. Çalışmalarınızın boşa gitmemesi için uyku düzeninizi iyi planlamalısınız.

Uyku planlaması yaparken günde 5 ila 8 saat arası bir uyku süresi ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü günde 5 saatten az uyumak ve 8 saatten fazla uyumak sizin için faydalı olmayacaktır. Ne az ne çok şekilde bir uyku düzeni kurmalısınız. Bazı öğrenciler için 5 saatlik bir uyku yeterken bazı öğrenciler için de 8 saat uyku yetebilir.

Sınav Dönemine Nasıl Hazırlanmalı diye soruyorsanız doğru saatlerde hazırlanmalısınız. Günde 5 ile 8 saat uyuyacağınız bir plan yaptınız ama saat kaçta uyuyorsunuz? Bu da doğru planlanması gereken bir durumdur. Gece saat 2’de yatıp sabah 7’de kalkıyorsanız 5 saat uyudunuz diye bu sizin iyi bir uyku planlaması yaptığınızı göstermez. Çünkü gece 2’ye kadar ders çalıştığınızı düşünürsek bu da verimli bir çalışma olmayacaktır. Çünkü gün boyunca kullandığınız beyin o yorgunlukla hala dersi anlamaya çalışıyor olacaktır ve başarılı olacağı da söylenemez. Bu nedenle gece 2’de yatmak yerine 12’de yatıp 5’te kalkabilirsiniz. Böylece beyninizi ve vücudunuzu dinlendirmiş olur ve çalışmaya hazır bir beyinle dersin başına oturabilirsiniz.

Plan program yaparak düzenli ders çalışın

Sınava hazırlanan öğrenciler yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de kuşkuşuz plansız çalışmaktır. Öyledir ki öğrenci plan yapmadan o an eline ne geçtiyse çalışmaya çalışır. Ancak deneme çözdüğünde sonuçlar hiç de güzel değildir. Bir ders çok iyiyken, diğer ders yerlerde sürünüyordur. Diğer dersi toparlamaya çalışırken iyi olan ders unutulur, soru kaçırılmaya başlar ve karmaşık bir hâl alır. Bunun gibi senaryolarla karşılaşmamak için plan program yaparak düzenli ders çalışmak gerekmektedir.

Ders çalışma programı nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız alt kısımda bulunan önerilen yazıya tıklayarak Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır başlıklı yazımıza gidebilirsiniz.

Önerilen Yazı: Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Sizin için örnek olarak hazırladığımız ve dilerseniz sizin de kullanabileceğiniz TYT Çalışma Programı için aşağıdaki önerilen yazı bağlantısına tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Önerilen Yazı: TYT Çalışma Programı

Motivasyonunuzu asla düşürmeyin

Sınav Dönemine Nasıl Hazırlanmalı yazımızın bir diğer başlığı da motivasyon ile ilgilidir. Sınav yılına girdiğinizde motivasyonunuzu asla düşürmeyin. Stres yapacaksınız, kesin kazanamam gibi düşüncelere gireceksiniz. Bunlar her öğrencinin düştüğü durumlardır. Ancak motivasyonunuzu kaybetmemeye çalışın. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için ders çalışırken renkli notlar çıkartabilir, sizi motive edecek filmler izleyebilirsiniz. Bunlara ek YouTube üzerinden öğrenciler için motivasyon konuşmaları, diğer öğrencilerin başarı hikayeleri, hayatın içinden başarı hikayeleri gibi videolar izleyerek motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Sınava hazırlanırken stres yapın

Evet, evet, yanlış okumadınız. Sınava hazırlık sürecinde stres yapmalısınız. Çünkü rahat bir psikoloji de olmanız size sınavı kazandırmayacaktır. Stres yaparsanız sürekli ders çalışmanız gerektiğinin bilincinde olursunuz ve sınava daha iyi hazırlanırsınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta stresin yapılacağı vaktin sınava hazırlık dönemi olduğudur. Çünkü stresimiz sınava girdiği anda sona ermelidir. Mottomuzu SINAVDAN ÖNCE STRES, SINAV ANINDA SIFIR STRES olarak belirleyebiliriz. Böylece hayalimizdeki üniversiteyi ve bölümü kolaylıkla kazanabiliriz.

Alanına göre derslere yoğunluk ver

Bildiğiniz gibi YKS sınavında dört farklı alan var. Bunlar sözel, eşit ağırlık, sayısal ve dil. Bu alanların hepsinin girdiği tek bir ortak sınav var: Temel Yeterlilik Testi (TYT). Her öğrenci bu sınavın derslerine çalışacak. Ancak Alan Yeterlilik Testi (AYT) oturumunda her derse çalışmak zorunda değil. Sadece alanının gerektirdiği derslere çalışmak zorundadır. Bunun için örnek verecek olursak AYT oturumuna sözel puan türünden hazırlanan bir öğrenci Matematik dersi üzerinde yoğunlaşmak yerine AYT oturum derslerine yoğunlaşması daha doğru olacaktır. Çünkü 1 AYT neti, 2 TYT netine denk gelmektedir. Zaten bu öğrenci matematik dersini iyi bir şekilde anlayabileceğini düşünseydi bölümünü de ona göre seçecektir. Bu nedenle alanınıza göre derslere çalışma yoğunluğunu değiştirebilirsiniz.

 

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı