Tanıtım Yazısı

Samsun’daki özel yurtlar

Karadeniz bölgesinin en büyük şehri olması dolayısıyla “Karadeniz’in başkenti” olarak bilinen ve Atatürk’ün kurtuluş meşalesini yaktığı Samsun bölgenin eğitim, ulaşım ve ekonomi açısından en gelişmiş şehridir. Şehirde günümüz itibariyle iki üniversite bulunmakta.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 yılında kurulmuştur. OMÜ’nün merkez kampüsü Atakum’dadır. Merkez kampüsün bir tarafı Karadeniz’e bakarken diğer tarafı ise doğa yürüyüşlerinin yapıldığı Kocadağ Dağına bakmaktadır. OMÜ’nin ikinci yerleşkesi ise Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım ile Atakum sınırları içinde yer alan Güzel Sanatlar Kampüsüdür. Merkez kampüs ile Güzel Sanatlar Kampüsü arası ulaşım tramvay, otobüs ve minibüsler ile yapılmaktadır.

Samsun Üniversitesi ise 2018 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesinin bazı fakültelerinin devriyle kurulmuştur. SAMÜ’nün Ballıca semti ve Canik ilçesinde iki farklı kampüsü bulunmaktadır.

Hepimizin bildiği üzere KYK yurtlarının kontenjanı sınırlı. Başvuru yapan herkese yurt çıkmıyor. Bunun yanında yurtlardaki bazı sorunlar sebebiyle öğrencilerin bir kısmı da KYK yurdunda kalmak istemiyor. Samsun’da üniversite öğrencilerinin kalabileceği en iyi alternatif özel yurtlar olarak görülüyor.

Samsun’da özel yurtların büyük çoğunluğu Atakum’da sahile yürüme mesafesinde bulunmakta. https://yurt.unibilgi.net/tags/samsun-kiz-yurtlari/ bağlantısını ziyaret ederek şehirdeki tüm özel yurtları liste halinde görebilirsiniz. Sitede özel yurtlara dair şu bilgilere ulaşılabiliyor:

  • Özel yurtların bulunduğu sokakta 360° sanal gezinti yapabilirsiniz.
  • Yurtların Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Üniversitesine ne kadar uzaklıkta olduğunu görebilir ve tramvay, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın ne kadar sürdüğünü öğrenebilirsiniz.
  • Yurt odalarının görsellerine bakabilirsiniz.
  • Yurdun yemekli olup olmayışı, güvenliğinin bulunması, tuvalet/banyonun oda içlerinde yer alıp almadığı gibi bilgilerle birlikte yurdun tüm özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Örneğin;

Samsun’da yaklaşık 60 bin öğrenci bulunmakta. 2018 yılında açılan SAMÜ’de yeni fakültelerin de kurulması beklenmekte. 2023 yılında Samsun’da üniversite öğrenci sayısının 75 bini aşması bekleniyor. Bu da Samsun’da özel yurt sektörüne yeni bir soluk getirmek anlamı taşıyor.

Üniversite yaşantınızda tüm öğrencilere başarılar diliyoruz. Unutmayın kalacağınız yurt başarınızı da önemli derecede etkileyecektir. Bu yüzden istediğiniz kriterleri iyi belirleyerek yurt seçiminizi yapın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı