Genel

Polimer Nedir? Polimer Kimya Nedir?

Sevgili Öğrenci Yardım takipçileri, Polimer hakkında hazırladığım bu yazıda sizlere Polimer nedir ve polimer kimya nedir gibi soruların cevabını vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi okumalar!

Polimer Nedir?

Polimer, birden fazla sayıda aynı veya farklı atomik grupların kimyasal bağlar yardımı ile az veya çok düzenli bir şekilde bağlanarak oluşturduk uzun zincirli, yüksek molekül ağırlık bileşiklere verilen isimdir. Polimerler, “monomer” adı verilen birimlerin bir araya gelmesi ile oluşur.

  • Monomer: birli yapı
  • Dimer: ikili yapı
  • Trimer: üçlü yapı
  • Polimer: çoklu yapı

Polimer Ne Demek?

Polimer ismi Latince dilinden gelmektedir. Poli = çoklu, mer = parça anlamına gelir. Polimer ise çoklu parça olarak kullanılmaktadır. Mono = tek karşılığına gelir. Tekli parçaların yani monomerlerin bir araya gelmesi ile birçok tekrar eden birim oluşturan uzun zincirli moleküller topluluğuna polimer denir.

Polimerler organik ve sentetik olarak bulunabilir. Kozmetik ürünleri, şampuanlar, kontakt lensler gibi ürünlerde bulunabilir. Ayrıca yengeç kabuğu ve kehribar gibi doğada; protein, nişasta, glüten, sakız ve jelatin gibi gıdada; ambalaj, vinil kaplama, şişe ve oyuncular gibi plastiklerde de bulunur. Polimerlerin bulunduğu yerler saymakla bitmez. DNA’nızın içinde bile polimerler mevcuttur.

Polimer Kimya Nedir?

Polimer kimyası, kimya biliminin bir alt dalıdır. Bu alt dal, polimerik maddeleri inceleyen, polimerik maddelerin özelliklerini araştıran bir disiplindir. Sanayide birçok çeşitli sektörde polimerik ürünlerin kullanılması nedeniyle endüstriyel kimya da polimer kimyanın araştırma alanına girer. Organik kimyanın ilgilendiği birçok çeşitli malzemede polimer içerdiği için polimer kimya ile organik kimya birbirleri ile bağlantı içindedir. Polimer nedir sorusu için üst kısmı okuyabilirsiniz.

Polimer kimya birçok farklı alana önemli ölçüde katkı sağlar. Polimer kimyanın araştırmaları ile elde edilen bilgiler; ambalaj sanayi, kimya sanayi gibi alanlara ürün üretilmesini sağlar.

Ambalaj Sanayi: Özellikle gıda ürünlerinin korunması ve taze kalması için birçok üründe ambalaj kullanılır. Ambalaj üretiminde kullanılan polimerler, polimer kimya sayesinde gerçekleşir.

Kimya sanayi: Kimya endüstrisi, günümüzde dünya ekonomisi için oldukça büyük bir önem taşır. Petrol, su, doğalgaz gibi elementlerin kullanımı ile yüzlerce çeşitli polimer ürünler üretilir.

Sağlık sektörü: Lateks eldivenler, maskeler, dikiş ipleri ve birçok tıbbi malzemenin içeriğinde polimer bulunur. Bazı ilaçların içinde de polimerik malzemeler yer alır.

polimer kimya

Polimer Teknolojisi Nerelerde Kullanılır?

Polimerler biz bilmesek de günlük hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Polimer teknolojisi giyim, ambalaj koruma, paketleme, ev yapımı ve arabalar gibi birçok çeşitli alanda kullanımı mevcuttur. Polimer nedir ne işe yarar derseniz aşağıya bakabilirsiniz.

  • Giyim: Giydiğimiz elbiseler, ayakkabılar, kullandığımız eşyalar bunların tamamı polimer bir malzemeden üretilmiştir. Örnek vermek gerekirse, yürüyüş botlarının alt tabanı poliüretan maddeden yapılmıştır. Günlük yaşantımızda giydiği yünlü pamuklu kıyafetler ise doğal polimerik maddelerde ya da suni yollarla elde edilen poliakrilonitril gibi malzemeler ile üretilmektedir.
  • Ambalaj koruma ve paketleme: Paketleme yapılan ürünlerin neredeyse tamamı polimerik malzemelerden faydalanır. Bu malzemelerin büyük bir kısmı naylondan bir kısmı da polipropilen, polyester ya da polietilen maddeler kullanılarak hazırlanmıştır. Örneğin, çocuk bezleri su sızdırmama özelliği bulunan polietilen malzeme ile üretilmiştir.
  • İnşaat: Ev yapımında da polimer malzemelerden faydalanılır. PVC borular bir evin su tesisatı için etkili bir parçadır. Ev yapımında, inşaatta kullanılan bakır teller dışındaki tüm malzemeler polimerik ürünler ile üretilmiştir.
  • Arabalar: Yeni nesil bir arabanın lastikleri, lastik fiberleri, dekoratif döşemeleri gibi parçaları polimerik malzemelerden üretilir. Normal boyutlarda bir arabada yaklaşık 150 kilogram polimer madde bulunur. Polimer malzemelerin hafif ve sağlam olması, bunların uçak yakıtlarında tasarruf amaçlı kullanımına başlanmasını sağlamıştır.

Polimer Nedir gibi Diğer Öğrenci Yardım İçerikleri için tıklayınız

Polimer Nedir? Polimer Kimya Nedir? hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı