Genel

Örnekleme Nedir ? Örnekleme Örnekleri

Merhaba sevgili öğrenciler, Öğrenci Yardım olarak üniversite sınavlarına hazırlanırken pek çok kez karşınıza çıkan örnekleme konusu hakkında bir yazı hazırladık. Yazımızı okuyarak örnekleme nedir , örnekleme ne demek sorularının cevabına ve örnekleme örnekleri içeriklerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Örnekleme Nedir?

Örnekleme nedir sorusuna Türk Dil Kurumu (TDK), “örnek vermek, örneklemek işi” şeklinde cevap vermiş. Ancak ne yazık ki bu üniversite sınavına hazırlanan adaylar için yeterli olmayacaktır. Örnekleme, “Bir konu hakkında konuşurken ya da tartışırken o konuya örnek olacak başka bir durumu göstermek, bildirmek” olarak tanımlanır. Cümle içinde yer alan “örneğin, buna benzer olarak, misali, mesela, misal, misal olarak, gibi” gibi ifadeler kullanılarak örnekleme yapılır.

Örnekleme Ne Demek?

Örnekleme ne demek, öğrenciler bu sorunun cevabını merak ediyor. Çünkü özellikle paragraf soru kitaplarında düşünceyi geliştirme yolları testlerinde seçeneklerde örnekleme kavramı pek çok kez yer alıyor. Peki, örnekleme nedir? Örnekleme nasıl bulunur?

Eğer bir paragraf metninin içinde örnekleme bulunuyorsa ortada yalnızca tek bir iddia olmalıdır. Söz konusu iddia, bir ya da birden fazla örnek verilerek desteklenir. Ortaya atılan iddiayı, düşünceyi desteklemek adına örnekler arasında net ve kesin bir bağ olmalıdır. Aksi takdirde bu örnekleme olmaz. İddia edilen düşünce ile ilgili verilen örnekler, düşünceyle alakasız olursa bu yazının güvenilir olma durumunu kötü etkiler.

Örnekleme yapıldığında amaç düşünceyi geliştirmenin yanı sıra okuyucuya konuyu açıklamak ve onu inandırmaktır. Örnekleme yapılırken genellikle “örneğin, mesela, misal, misal olarak, misali, gibi” gibi sözcükler kullanılır. Örnekleme tek bir kelimede olacağı gibi tek bir cümlede, birkaç cümlede ya da paragrafın bütününde yer alabilir.

Örnekleme Nedir ? Örnekleme Örnekleri

Örnekleme Örnekleri

Örnekleme nedir sorusunun cevabını daha iyi anlamanız için sizlere örnekleme örnekleri cümlelerini hazırladık. Aşağıdaki örnekleme cümleleri listesini inceleyerek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

 • Derslerine çalışmazsan onlar gibi sınıfta kalırsın.
 • Çok hızlı koşan hayvanlar vardır. Örneğin, çitalar bunların en büyük göstergesidir.
 • Birçok çiçek türü farklı renklere sahiptir. Mesela güller birçok renkte olabilir.
 • Yavru kediler gibi çok tatlı bir hayvan varsa o da civcivlerdir.
 • Şu adama baksana ya! Kaf dağı gibi dev bir egosu var. Asla kimseden aşağı kalmaya gelemiyor.
 • Tanımadığın hiçbir adama güvenmeyeceksin. Yoksa benim başıma gelenler gibi senin de başın yanar.
 • Kurtuluş Savaşı’nda kadın kahramanlarımız çok önemli bir rol oynamıştır: Şerife Bacı, Hatice Hatun, Haime Çavuş, Kara Fatma, Tayyar Rahime…
 • Telefon ve tabletlerin çıkması ile günümüzde birçok çocuk oyunu unutulmuştur: çelik çomak, çatlak patlak, bülbül kafeste, saklambaç
 • Bazı ülkeler dünyanın en güçlü ordularına sahiptir; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin bunlara başlıca verilecek örnek ülkelerdir.
 • Sınıfımızdaki Ahmet, Ali, Adnan, Cemal gibi uzun boylu öğrenciler okulun basketbol takımına katılmaya hak kazandılar.
 • Basit bir sözcük, farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerde kullanıldığında farklı anlamlara gelir. Örneğin “su” bunu gösterir. Avrupa ülkelerinde su, basit bir ifade olsa da Afrika ülkelerinde altın değerindedir.
 • Boğaz Köprüsü, ağır araçların geçebilmesi için çelik ve beton gibi dayanıklı malzemeler ile üretilmiştir. Ancak köyümüzde dereyi geçmek için kullandığımız köprü yalnızca insanları taşıyacağı için ucuz tahta ve kerpiçten yapılmıştır.
 • Yalnız kalmak zor geliyorsa biraz olsun yalnızlıktan kurtulmak için hayvan beslemeyi dene. Mesela bir köpek, yavru bir kedi senin tüm yalnızlığını alacaktır.
 • Asal sayılar yalnızca 1 sayısına ve kendilerine bölünürler; 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 27…
 • Ülkemizde çok sayıda turistik bölge vardır; Muğla, Antalya, İzmir ve Denizli bunlara örnek verilebilir.

Örnekleme nedir yazımız dışında işinize yarayacağını düşündüğümüz Tanımlama Nedir ? Tanımlama Örnekleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı