Tanıtım Yazısı

Online Sınav Nasıl Hazırlanır?

Öğretmenler bu yazımız sizlere. Bildiğiniz gibi Covid-19 belası tüm dünyayı sarmışken öğrencileri sınav yapmak da zorlaşıyor. Bu nedenle bu yazımızda sizlere online sınav nasıl hazırlanır sorusunun cevabını vereceğiz.

Öğrencilerinize online sınav hazırlamak için internette kullanabileceğiniz sayısız kaynak bulunuyor. Sizler için online sınav hazırlayacağınız en iyi kaynakları derlemeye çalıştık. Buna geçmeden önce online sınav hazırlamanın avantajları nelerdir biraz bunlardan bahsedelim.

Online Sınavın Avantajları Nelerdir?

Online sınavın normal sınava göre avantajlı olduğu birçok durum vardır. Aşağıda maddeler halinde online sınavın avantajlarından bahsettik.

  • Zamandan ve mekândan bağımsız şekilde öğrencilerinizi istediğiniz yerde sınavlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Öğrencilerinizin ulaşım sorunu ortadan kalkar. Böylece ulaşımda zorluk çeken öğrenciler de sınava girebilir.
  • Öğrencinizin eğitim kalitesi yükselir. Evinde sınava giren bir öğrenci soruları çok daha rahat cevaplayacaktır.
  • Online eğitim ile çok daha fazla öğrenciye ulaşabilirsiniz. Başka şehirlerde bulunan öğrenciler bile sınavınıza kolaylıkla girebilirler.
  • Online sınav, normal sınava göre çok daha ekonomiktir. Kağıt masrafı, fotokopi masrafı gibi masraflardan kaçınabilirsiniz.
  • Öğrenciler online sınavlara evinden girecekleri için sınavlara daha iyi bir motivasyonla girecektir böylece başarısı artacaktır.

Online Sınav Nasıl Hazırlanır?

Pandemi şartlarında online eğitim Zoom, Google Meet, Skype, Discord gibi uygulamalar yardımıyla kolaylıkla verilebiliyordu. Bugün baktığımızda önümüzdeki bir yıl daha pandemi şartlarında yaşamaya devam edeceğiz. Online eğitim evden devam edebilir. Ancak söz konusu sınavlara gelince işler biraz karışıyor. Sınavların da online yapılması gerekiyor. Durum böyle online sınav nasıl hazırlanır sorusu soruluyor. Sizler için online sınav hazırlayabileceğiniz birkaç uygulamadan bahsedeceğiz.

1- Google Formlar

Google Formlar, ücretsiz bir şekilde form hazırlayabileceğiniz bir Google ürünüdür. Google hesabınızla giriş yaparak öğrencilerinize çoktan seçmeli veya açık uçlu sorular sorabilirsiniz. Kullanımı gayet basit olan Google Formlar ile tamamen ücretsiz online sınav hazırlayabilirsiniz. Online sınavınızı hazırladıktan sonra tüm öğrencilerinize toplu olarak mail atabilirsiniz.

2- Kahoot

Öğrencilerinize zevkli bir sınav hazırlamak istiyorsanız kullanabileceğiniz bir başka online sınav sistemidir. Renkli tasarımı ile öğrencileriniz Kahoot ile hazırladığınız sınavları çözerken çok mutlu olacaklar. Renkli olması nedeniyle öğrencilerin motivasyonu da üst düzeyde olacak.

3- Socrative

Hem bilgisayar hem de mobil cihazlarla uyumlu olan bu uygulama sayesinde öğrencilerinize online sınav yapabileceksiniz. Öğrencilerinizle etkileşimli şekilde kullanabileceğiniz interaktif test uygulaması Socrative, işinizi görecektir.

Online Sınav Hazırlama

Pandemi döneminde online sınav nasıl hazırlanır sorusunu cevapladık. Eğer siz de online sınav hazırlamak istiyorsanız sizlere verdiğimiz örnek uygulamaları kullanabilirsiniz. Online sınavın size sunduğu avantajlardan mutlaka yararlanmalısınız.

Online sınav hazırlama konusunda sorularınız ya da anlamadığınız bir durum olursa yorumlar bölümünden bize sormayı unutmayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı