Konu Anlatımı

Öklid Teoremi – Öklid Kuralı – Öklid Bağıntısı Formülü

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, geometri dersine çalışırken öklid teoremi nedir, öklid kuralı nedir sorularının yanıtına ihtiyaç duyuyor. Öklid bağıntısı formülü ile birçok geometri sorusu daha kolay bir şekilde çözülüyor. Peki, nedir bu öklid teoremi? Gelin hep birlikte bakalım.

Öklid Teoremi

Öklid teoremi, geometride dik üçgen konusunda öğrencilerin karşısına çıkar. Öklid bağıntısı formülü bildiğinizde dik üçgen sorularını daha kolay ve daha hızlı çözdüğünüzü fark edeceksiniz. Peki, öklid kuralı nasıl uygulanır? Bilmiyorsanız aşağıdaki bilgileri okumaya devam edin. Notları defterinize not alıp soru çözerken göz gezdirirseniz bir süre sonra aklınızda kalacak ve formülü ezberlemiş olacaksınız. İyi dersler.

öklid teoremi

Yukarıdaki görselde bir öklid teoremi vardır. Öklid teoremi oluşturmak için bir dik üçgene ihtiyacımız olur. Dik üçgenin dik açısından (90 derecelik açı) tabana doğru bir dikme indirilir. Bu dikme dik üçgeni ikiye böler.

Dik üçgen ikiye bölündüğünde iki yeni dik üçgen daha meydana gelir. Öklid bağıntısı kurulduğunda bazı eşitlikler ortaya çıkar. Bu eşitlikleri aşağıda bulabilirsiniz. Formülleri defterinize not almayı unutmayın.

Öklid Bağıntısı Formülü

Görseldeki harflere göre aşağıdaki öklid bağıntısı formülü ortaya çıkar:

  • h² = m . n
  • b² = n . a
  • c = m . a
  • a . h = b . c

Öklid Kuralı

Geometrinin en temel konusu üçgenlerdir. Üçgenler konusunu bildiğinizde neredeyse geometrinin yarısını bitirmiş olursunuz. Bu nedenle üçgen konusuna iyi çalışmanız gerekir. Pek çok üçgen sorusunda dikme indirerek ya da bir çizgi çekerek sorunun daha kolay bir hâle geldiğini görürsünüz. Bu dikmelerden biri öklid kuralıdır. Öklid kuralında dik üçgenin dik açısından tabana doğru bir dikme indirilir. Dik üçgeni ikiye bölen bu dikme çeşitli formülleri meydana getirir ve sorunun daha kolay çözülmesini sağlar.

Bir Yıl Kaç Haftadır yazımızı da okuyun.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı