Konu Anlatımı

Nükleon sayısı nasıl bulunur?

Üniversite sınavına hazırlanan Sayısal öğrencileri, Kimya dersinde karşısına çıkan nükleon sayısı nedir sorusunun yanıtını öğrenmek istiyor. Soru bankalarında soruları çözmek için nükleon nedir, nükleon sayısı nasıl bulunur gibi soruların cevabını bilmek gerekiyor. Bu konu anlatım yazısında nükleon hakkında sorduğunuz tüm soruların yanıtı bulunuyor.

Nükleon nedir?

Nükelon, atom çekirdeklerinin bir parçasıdır. Kimya bilimi yeterince gelişmediği yıllarda bilim insanları, nükleonun atomun temel parçacığı olduğu sanıyorlardı. 20. Yüzyılda güçlü etkileşim ismi ile kullanılıyordu. Nükleonlar, atom altı parçacıkların baryon sınıfında yer alırlar. Bulunduğumuz dönemde nükleonlar, gluonlar ve kuarklardan oluşan bileşik parçacıklar olarak kullanılmaktadır.

Kimya ve fizik alanlarında sık sık kullanılan nükleon terimi, bir proton ya da bir nötronun ortak ismi için kullanılır. Nükleonun derslerde ve soru bankalarında kullanılan bir diğer ismi ise kütle numarasıdır. Aynı şekilde atom numarası olarak da kullanılır. Bu kullanımlar, soru bankalarının tercihine göre değişmektedir. Her birinin ismini bilmek sorularda şaşırmanızın önüne geçer. Bu bağlama göre Kimya veya fizik sorularında nükleon sayısı sorulduğunda bunun kütle numarası veya atom numarası olduğunu bilerek ona göre soruyu çözmeye çalışmalısınız.

Nükleon sayısı nasıl bulunur?

Nükleon sayısı, kütle numarası ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Bazı kaynaklarda atom numarası olarak da kullanılır. Peki, nükleon sayısı nasıl bulunur? Eğer bir soru sizden nükleon sayısını bulmanızı istiyorsa yapmanız gereken soruda verilen nötron ve proton sayılarını toplamaktır. Bu işlem sizi nükleon sayısını bulmanıza götürür. Bu bağlama göre şöyle bir formül ortaya çıkıyor.

  • Nötron sayısı + proton sayısı = nükelon sayısı (kütle veya atom numarası)

Nükleon sayısı nasıl hesaplanır?

Nükleon sayısını hesaplamak için kullanmanız gereken formülü öğrendiniz. Biraz pratik yaparak bu formülün nasıl kullanılacağını iyice zihninize oturtmanız gerekir. Peki, nükleon sayısı nasıl bulunur?

  1. Bir atomun proton sayısı 22, nötron sayısı ise 10’dur. Buna göre bu atomun nükleon sayısı kaçtır?
    • Atomun nükleon sayısını bulmak için proton ve nötron sayılarını toplamamız gerekir. Bu kurala göre 22 + 10 işlemini yaparak 32 olarak soruda sorulan atomun nükleon sayısını bulmuş oluruz.
  2. Bir atomun nükleon sayısı 20’dir. Aynı atomun proton sayısı ise 10’dur. Buna göre atomun nötron sayısı kaçtır?
    • Denklem kurarak bu soruyu çözebiliriz. 10 + x = 20 olduğuna göre bilinenler ve bilinmeyenleri bir tarafa atarız. Sonuç x = 10 gelir. Nötron sayısı 10’dur.
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı