Rehber Yazıları

Mezuna Kalmak Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Mezuna kalmak nedir? Mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Mezuna kalmak ile aklınızdaki tüm soruların cevabını yazımızda açıklıyoruz!

Yoğun bir tempoyla bir sınav yılı daha geride kaldı. Bazı üniversite adayları istedikleri bölüme yerleşecek puanı elde ederken bazıları ise ne yazık ki o puanlara erişemedi. Durum böyle olunca akılları şu soru ortaya çıktı: “mezuna kalmalı mıyım?” Bu soru öğrencilerin çok kez akıllarına kazınan ve doğru bir karar vermeleri gereken bir konudur. Bu nedenle yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Mezuna Kalmak Neden Tercih Edilir?

Aslına bakarsak birçok üniversite adayı, bir yıllık sınav hazırlanma süresinin kendilerine yetmediğini söylerler. Hem 12. sınıf hem de YKS serüvenini bir arada götürmek onlara zor gelebilir ve “Keşke bir yıl daha olsa da bol bol çalışsam” diye aklından geçirir. Tabii ki bu her adayda farklı şekilde gerçekleşir. Bazı adaylar daha senenin başından itibaren “Nasıl olsa bu yıl kazanamayacağım, tercih de yapmam, seneye bir daha hazırlanırım.” mantığı ile sınava hazırlanır. Bu şekilde hazırlanan bir öğrencinin sınav sonuçları da mantık olarak çok iyi bir seviye gelmeyecektir. Çünkü zaten o öğrenci YKS sınavını bu yıl değil bir sonraki yıl kazanacağını aklına koymuştur.

Mezuna kalmak birçok çeşitli neden yüzünden tercih edilebilir. Bu yıl yeterince çalışamamış olabilirsiniz. İstediğiniz okul ya da istediğiniz bölüme puanınız yetmiyor olabilir. Potansiyelinizden ve hedeflerinizden çok uzakta bir sonuçla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu durumda mezuna kalmak mantıklı bir seçim olarak görülüyor.

Mezuna Kalmanın Avantajları

  • Mezuna kalan bir öğrenci 12. sınıftaki öğrencilerden çok daha tecrübeli, sınav ve dersler hakkında daha fazla bilgili bir konumda sınava hazırlanmaya başlayacaktır. Aynı konulara bir kez daha çalışarak rakiplerinden baya bir önde başlayacaktır.
  • Mezun öğrenci okula gitmeyeceği için okuldaki sınavdan alakasız derslerle alakadar olmak zorunda değildir. Sadece sınavı ile ilgili derslere çalışması yeterli olacaktır.
  • Okuldan gelecek herhangi bir ödev, yazılı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaz. Aynı zamanda her sabah erkendenokula gitmek zorunda da değildir.
  • Okulda her öğrenci sınava hazırlanmıyor olabilir. Bu nedenle okulda sınava hazırlanırken dikkatinizi dağıtacak arkadaşlarınız olabilir. Mezun öğrenci evden çalışacağı için böyle bir durum söz konusu olmaz.
  • Mezun öğrenci gününü istediği gibi planlayabilir. Ancak okula giden öğrenci günde en az 8 saat okula gider ve gününün büyük bir bölümünü plan dahiline katamaz.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları

  • Siz mezuna kalmış olabilirsiniz fakat arkadaşlarınız bir üniversiteye yerleşmiştir. Onlar üniversitede okurken ve eğlenirken siz bir yıl daha YKS’ye çalışmak zorundasınızdır. Psikolojik olarak bu durum sizin için zor bir hâl alabilir.
  • Aileniz bir yıl boyunca “Neden şuraya gitmedin, neden geçen yıl çalışmadın, neden bir yılını daha kaybettin” gibi yüzlerce modunuzu düşürecek sorular sorabilir. Bu nedenle bu sorularla baş etmeyi iyi bilmelisiniz.
  • Hem siz YKS sınavına çalışmak zorundasınız hem de arkadaşlarınız halihazırda bir üniversite öğrencisidir. Bu şekilde olunca evden dışarı çıkmanız pek mümkün olmuyor. Tek başınıza evde olmak sizi asosyalleşmeye sürükleyebilir. Bunun için dışarı çıkıp bazı sosyal aktiviteler yapmanızı tavsiye ederiz.
  • “Ben ikinci kez hazırlanıyorum ve evdeyim, istediğim gibi çalışırım, herkesten öndeyim” gibi bir düşünceye kapılıyorsanız hemen unutun. Çünkü bu düşünce tamamen size zarar verecektir. Kendinizin rakiplerinize göre önde olduğunu düşünerek mezuna kaldığınızda ders çalışmak yerine dizi izleyebilir, oyun oynayabilir ve süreci yanlış geçirebilirsiniz. Bu nedenle sıkı bir planlama yaparak bir kez mezuna kalmak zorunda olmayın.

Diğer Rehber Yazıları için tıklayın

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı