Konu Anlatımı

Küp Açılımı – İki Küp Farkı – İki Küp Toplamı

Bu bölüm, Jannah Extinsions Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyin.Bu bölüm, Jannah Extinsions Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyin.

Matematikte çarpanlara ayırma konusu bilmek çok önemlidir. Çünkü hemen hemen birçok soru çarpanlara ayırma formülleri üzerinden hesaplanır. En çok kullanmanız gereken çarpanlara ayırma formüllerinden biri de küp açılımı, iki küp farkı ve iki küp toplamı olacaktır. Bugünkü konu anlatım dersimizde küp açılımı konusunu detaylıca ele alacağız.

[button color=”blue” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/konu-anlatimi” icon=”” target=”true” nofollow=”false”] Öğrenci Yardım – Konu Anlatım Yazıları [/button]

Hangi üniversite sınavı hazırlanıyorsanız hazırlanın, Matematik çözmeden iyi bir puan elde etmeniz neredeyse imkansızdır. TYT, AYT, KPSS, ALES, DGS ve aklınıza gelebilecek her sınavda adayların birbirini elemesini sağlayan ders matematiktir. Siz de rakiplerinizin önüne geçmek ve sınavda derece yapmak istiyorsanız iyi bir şekilde matematik öğrenmeli ve çözmelisiniz.

Matematik dersinin bazı kilit konuları vardır. Bu konular, neredeyse diğer tüm matematik konularının sorularında kolaylık sağlayacak formüllere sahiptir. Bu konulardan bir tanesi de çarpanlara ayırmadır. Üniversite sınavlarındaki denklem çözme soruları bazen karmaşık gelebiliyor. Bu karmaşıklıklardan başarılı bir şekilde sıyrılmanın yolu çarpanlara ayırma formüllerini o denklemlere uygun şekilde uygulamaktır.

Çarpanlara ayırma formülleri olarak sorularda en çok kullanılanlardan biri de küp açılımı formülüdür.

Küp Açılımı

Çarpanlara ayırma formülleri arasında en çok kullananlar iki kare toplamı ve iki küp farkı, iki küp toplamı formülleridir. İki kare toplamı konu anlatımı için bağlantıya tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

İki küp farkı: a³ – b³ = ( a – b) . (a² + a . b + b²)

İki küp toplamı: a³ + b³ = (a + b) . (a² – a . b + b²)

İki ifadenin toplamının küpü: (a + b)³ = a³ + 3 . a² . b + 3 . a . b² + b³

İki ifadenin farkının küpü: (a – b)³ = a³ – 3 . a² . b + 3 . a . b² – b³

[/box]

Yukarıda verilen iki küp farkı, iki küp toplamı, iki ifadenin toplamının küpü ve iki ifadenin farkını küpü formülleri, sınav sorularında en çok kullanacağınız formüllerdir. Bu formülleri ezberlemeniz gerekir. Ezberlemek zor geliyorsa soru çözümü yaparken yanınızda formül kağıdı bulundurun. Sorularda ihtiyacınız olduğu yerde formül kağıdına göz atarak formüllerin zihninize işlenmesini sağlayın. Böylece formülleri daha doğru şekilde öğrenmiş olursunuz.

[button color=”blue” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/konu-anlatimi” icon=”” target=”true” nofollow=”false”] Öğrenci Yardım – Konu Anlatım Yazıları [/button]

Diğer konu anlatım yazılarına ulaşmak için üstteki butona tıklayın.

Content Protection by DMCA.com

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı