Genel

Kumpas Nedir? Kumpas Ne Demek? Kumpas Kullanımı

Sevgili Öğrenci Yardım takipçileri, kumpas hakkında hazırladığım bu yazıda sizlere “kumpas nedir” ve “kumpas ne ölçer” gibi soruların cevabını vereceğiz. Umarız yardımcı olabiliriz.

Kumpas Nedir?

Kumpas; tüm mühendisler tarafından bilinen ve kullanılan; çap, derinlik, uzunluk ve kalınlık gibi ölçüleri yapmaya olanak tanıyan bir tür ölçü aletidir. Mühendislik alanında oldukça önemli bir rol alan kumpaslar sayesinde mühendisler milimetrik ölçümlerini gerçekleştirirler. Kumpaslar, verniyerli ve dijital olmak üzere işi türe ayrılır. Yazının devamında kumpas nedir, kumpas nerede kullanılır, kumpas neyi ölçer, kumpas çeşitleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kumpas Ne Demek?

Kumpas ilk olarak M.Ö. 6. yüzyılda İtalya’nın kıyılarında yer alan Greek Giglio adındaki bir enkaz alanında ortaya çıkmıştır. Tarihteki ilk kumpas ahşap olarak üretilmiştir. İlk kumpasın çenesi sabit ve hareketli şekildeydi. Çok ender buluntular olsa da Eski Roma ve Eski Yunan halkı tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

Kumpaslar yalnızca uzunluk ölçme işlemine yaramaz. Çin’de Xin hanedanlığı hüküm sürerken bronz kumpas ile dakikalık ölçümler yapılmıştır. 1851 yılında Joseph R. Brown tarafından ilk modern sürmeli kumpas icat edilmiştir. Bu kumpas tarihteki ilk kesin ölçümler sunan pratik araç olmuştur.

Kumpas Neyi Ölçer?

Sürmeli bir kumpas tipik olarak birkaç santimetre boyutunda uzunluk, genişlik, iç çap, dış çap, derinlik ve benzeri gibi nispeten küçük nesnelerin boyutlarını ölçmeye yarar. Aletin adından da anlaşılacağı gibi sürmeli kumpaslar cetvellerden çok daha iyi iş görür. Sürmeli olması sayesinde söz konusu nesneyi çok daha kesin bir sonuç ile ölçebilirsiniz. Aynı zamanda bir diğer özelliği de ölçek üzerindeki sayıları daha doğru bir alt bölümlere ayırmak için kullanışlı bir alet olmaktadır. Kumpas ne ölçer sorusuna da bu şekilde cevap buluyoruz.

kumpas
kumpas nedir

Kumpas Çeşitleri Nelerdir?

Kumpas nedir yazımızda kumpas çeşitlerinden de bahsetmek istiyoruz.

1- Dijital Kumpas

Dijital kumpaslar, en gelişmiş kumpas ölçüm teknolojisini sunarlar. Dijital kumpasın ön tarafında cm, mm ve inç cetvel ölçüleri bulunsa da genel olarak dijital ekrandan gerçek sonuca bakılır. Kolaylık sağlaması adına, ölçüm birimlerini birbirlerine arasında değiştirebilir. Örneğin, santimetreden milimetreye, milimetreden inç birimine tek tuşla geçiş yapabilirsiniz. Hangi ölçü birimini seçerseniz dijital ekranda o gözükecektir. Sürmeli kumpaslar ile benzer tasarıma sahiptir fakat son teknoloji ürünü olduğu için diğer tüm kumpaslara göre daha pahalıdır.

2- Sürmeli Kumpas

Sürmeli kumpas ile dijital kumpas tasarım bakımından birbirlerine oldukça benzerlik gösterirler. Ancak elektronik bir ölçüm sistemine ya da dijital bir gösterge ekranına sahip değildir. Sürmeli kumpaslarda manuel olarak ölçüm yaparsınız. İç ve dış ölçüm çenelerinin yanı sıra derinlik ölçümleri için bir derinlik çubuğu sürmeli kumpaslarda bulunur. Sürmeli kumpaslar 0,01 mm’ye kadar doğru ölçü sağlayabilir.

3- Çevirmeli Kumpas

Çevirmeli kumpaslar, aslında biraz eğlenceli bir ölçüm yöntemi sunar. Bu kumpasların ölçeği kadran şeklindedir. Bu kadran, bir milimetrenin yüzde biri oranında ölçüm yapmanıza olanak tanımaktadır.

4- Mikrometre

Mikrometreler iç çap, dış çap, derinlik gibi farklı ölçümler yapabilen farklı tiplerde üretilir. İsminden de anlayabileceğiniz gibi doğruluğu artırmaya yardımcı olan mikron cinsinden ölçüm yaparlar. (Mikron cinsi = bir milimetrenin yüzde birine eşittir)

Kumpas Kullanımı Nasıl Yapılır?

Kumpas kullanımı oldukça basit bir işlemdir. Kumpas üzerinde hassas ölçüler yer alır. Kumpasın hassasiyetine göre bu ölçü bölüntüleri farklılık gösterilmektedir. 1/10, 1/20 ve 1/50 en çok tercih edilen kumpaslardır.

Kumpaslar, hareketli çene ve sabit çene olmak üzere iki kısımdan oluşur. Hareketli çene, temel çene üzerinde sürüklenerek ölçülmek istenen yere getirilir ölçme işlemi tamamlanır.

Diğer Öğrenci Yardım içerikleri için tıklayınız.

Kumpas nedir hakkında tüm sorularınızı yorumlardan bölümünden sorabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı