Rehber Yazıları

Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba sevgili öğrenciler, bu yazımızda sizlere “kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler, kitap alırken nelere dikkat etmeliyim? üniversite hazırlık kitapları neler olmalı?” gibi soruların cevabını paylaşacağız.

Bildiğiniz üzere 2017-2018 eğitim öğretim yılında sınav sistemi değiştirildi. Yeni sınav sistemi olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi. Yeni sınav sistemi TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç farklı oturumdan oluşuyor. YKS hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayarak “YKS Nedir?” başlıklı yazımıza ulaşabilirsiniz.

YKS Nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınavı Hakkında Her Şey

Kitap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni sınav sistemi yani YKS ile birlikte ÖSYM sordukları soru tarzını değiştirme kararı aldılar. Yeni sınav sistemine öğrencilere sorular hikayeleştirilerek sorulmaktadır. Bu sorulara “yeni nesil sorular” adı verilmektedir.

Yeni nesil sorularda öğrencilere soru doğrudan sorulmak yerine gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek şekilde soruluyor. Öğrencilerin yıllardır sorduğu “bu bizim gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” sorusu yeni sınav sisteminde göz önünde bulundurulmuş.

ÖSYM, yeni nesil sorularında gerçek hayatta karşımıza çıkabilecek problemleri hikayeleştirerek öğrencilere sormaktadır. Bu hikayeleştirilmiş sorular ile öğrencilerin soruyu yorumlanmasını, okuduğu anlamasını ve mantık yürütmesini istemektedir.

Bunun yanında YKS sınavında sorulan birçok soruda artık öğrencilerden soruyu bilgisiyle çözmesi değil verilen bilgiyi yorumlayıp cevaba ulaşması sorulmaktadır. Yeni sınav sistemi ile birlikte artık öğrencilerin bilgisinden çok yorumlama yeteneği ölçülmektedir.

Bu nedenle YKS sınavına hazırlanan öğrencilerin üniversite hazırlık kitapları alırken dikkat etmesi gereken bazı konular ortaya çıkmaktadır. Dilerseniz birlikte bunlardan bahsedelim.

Kitapta yeni nesil sorular var mı?

YKS sınavına hazırlanmak için aldığınız kitapların içeriğinde yeni nesil sorular bulunmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü eski tip soruları çözmeniz sınava hazırlanmak için size yeterli olmayacaktır. Eski tip soruların yanına mutlaka yeni nesil sorular çözerek sınava hazırlanmalısınız.

Kitap benim seviyeme uygun mu?

Her kitabın kendine göre seviyeleri vardır. Eğer siz bir derste pek başarılı değilseniz, denemelerde netleriniz 0-5 net arası geliyorsa, kaynak seçerken orta ve zor kaynak seçmenizin size hiçbir katkısı olmayacaktır. Çünkü yüksek ihtimalle bu kaynakları çözemeyecek ve motivasyonunuzu düşüreceksiniz. “Ben bu dersi yapamıyorum” algısı oluşturacaksınız. Bu da sizi olumsuz etkileyecektir.

Bu nedenle kaynak seçimi yaparken seviyenizi belirleyin ve seviyenize uygun kaynak seçimi yapın. Sitemizde sizler için kolay, orta ve zor seviyelerde kaynak tavsiyeleri yapmaktayız. Aşağıdaki butona tıklayarak kitap önerilerimize ulaşabilirsiniz.

TYT Kitap Önerileri – 2022

AYT Kitap Önerileri – 2022

Kitaptaki sorular kaliteli mi?

Kitap almadan önce mutlaka kitabın içeriğini ve sorularını inceleyin. Kitaptaki sorulardan birkaç tanesini çözmeye çalışın. Kitabı daha önceden çözmüş kişilerin kitap hakkında yorumlarını göz önünde bulundurun.

Kitabın tasarımı nasıl?

Kitap tasarımı neden önemli? diye sorabilirsiniz. Ancak kitaptaki soruları çözerken motivasyon açısından kitap tasarımı oldukça önemlidir. Kitap tasarımının iyi olması soruları çözerken sizi motive edecektir ve soru çözme isteğinizi kuvvetlendirecektir.

Kitap alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda cevabını alamadığınız bir soru ya da aklınıza takılan herhangi bir konu varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmında bize sormayı unutmayın.

Content Protection by DMCA.com
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı