Konu Anlatımı

Kırağılaşma Nedir? Kırağılaşma Örnekleri

Merhaba sevgili öğrenciler, bugünkü konu anlatım dersimiz kırağılaşma konusuna değineceğiz. Coğrafya ve Fen Bilimleri dersinde pek çok kez duyduğumuz kırağılaşma nedir sorusunun cevabını öğreneceksiniz. Aynı zamanda kırağılaşma örnekleri ile konuyu tam olarak pekiştirecek ve sınavlarda karşımıza gelen tüm soruları doğru şekilde çözeceğiz. İyi dersler dilerim.

Doğada maddenin üç farklı hali vardır: katı, sıvı ve gaz. Dünyadaki bütün maddeler bu üç hâlde bulunmaktadır. Maddeler arası ısı alışverişi gerçekleştiğinde ise hal değişimi olayı gözükür. Bugünkü dersimizdeki kırağılaşma da hal değişimi sonucu meydana gelen bir olaydır. Peki, doğada hal değişimi nasıl gerçekleşmektedir?

 • Katı haldeki bir madde ısı alarak sıvı hâline dönüşürse erime gerçekleşir.
 • Katı haldeki bir madde ısı alarak gaz hâline dönüşürse süblimleşme gerçekleşir.
 • Sıvı haldeki bir madde ısı alarak gaz hâline dönüşürse buharlaşma gerçekleşir.
 • Sıvı haldeki bir madde ısı vererek katı hâline dönüşürse donma gerçekleşir.
 • Gaz haldeki bir madde ısı alarak plazma haline dönüşür.

Kırağılaşma Nedir?

Gaz halindeki bir madde ısı vererek doğrudan katı hale geçtiğinde bu olaya kırağılaşma denir. Kırağılaşmanın doğada pek örneği vardır. Dersimizin devamında örneklere de değineceğiz.

Kırağılaşma nedir konusu anlatılırken şu şekilde de ifade edilmektedir:

Havada bulunan su buharı (ya da herhangi bir gaz hâlindeki madde) sıvı hâle dönüşmeden direkt olarak katı hâle geçmesi ile kırağılaşma olayı gerçekleşir.

Kırağılaşmanın bir diğer adı da kristalleşmedir. Bu bilgi oldukça önemlidir. Defterinizin, kitabınızın bir tarafına not alın. Çünkü sınavlarda şaşırtma yapmak için genellikle farklı isimleri kullanılır.

Kırağılaşma, süblimleşme ile karıştırılır. Ancak süblimleşme, kırağılaşmanın tam tersidir. Katı haldeki bir madde ısı alarak gaz hâline dönüşürse süblimleşme gerçekleşir. Bu ayrıma dikkat edin.

Kırağılaşma Örnekleri

Bir konuyu daha iyi anlamak için örnekler ile pekiştirmek her zaman etkili olmuştur. Aşağıdaki kırağılaşma olayının görüldüğü kırağılaşma örnekleri listesi bulunuyor. Listeyi inceleyerek kırağılaşma nedir konu anlatımını daha iyi kavrayın.

 • Sabah erken saatlerde çimenlerin ıslak olması kırağılaşmanın bir sonucudur.
 • İyot gazı ısıldıktan sonra soğuk cam ile temas ettiğinde katı hâle gelir. Bu durum da kırağılaşmanın bir örneği olur.
 • Soğuk havalarda arabaların camlarındaki buzlanda kırağılaşma olayı ile gerçekleşir.
 • Sanayilerde kullanılan metallerde gaz hâlden katı hâle geçen malzemeler ile kaplanması da kırağılaşmanın bir türüdür.
 • Dolu yağması kırağılaşmanın en çok görülen örneklerinden biridir. Su buharı gökyüzüne çıktığında gaz hâlden katı hâle geçerek kırağılaşma olayını yaşar.
 • Kar yağdığında ağaç dallarında ve yapraklarda oluşan kar tanecikleri kırağılaşma sonucu meydana gelir.
 • Soğuk havalarda bitkilerin, çimenlerin, otların, yaprakların üzerinde bulunan su buharının katılaşması kırağılaşmanın yaygın örneklerinden biridir.

Kırağılaşma Nedir dersimiz burada sona eriyor. Bir başka dersimiz olan Durum Zarfı Nedir? Durum Zarfı Örnekleri için bağlantıya tıklayarak konu anlatımına ulaşabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı