Teneffüs

Karantinada Yapılacaklar Listesi #EvdeKalTürkiye

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronavirüs ülkemizde de görüldü. Virüsün ülke genelinde yayılmasını engellemek için evden dışarı çıkmamalıyız. Evde kendimizi karantina altına almamız gerekiyor. Tabii haliyle evde otura otura canımız sıkılıyor. Karantinada yapılacaklar listesi – evde kalırken yapılacak aktiviteler yazımızda sizlere yapabileceğiniz aktiviteleri sunduk. İyi okumalar.

Karantinada Yapılacaklar Listesi

Evde kendinizi karantina altına aldığınızda, kendinizi izole ettiğinizde can sıkıntınızı gidermek için yapabileceğiniz aktivitelerin listesini tuttuk. Aşağıdaki listede mors alfabesini öğrenmekten tutun yeni bir şarkı yazmaya kadar her şey var. Yine de unutmadan #EvdeKalTürkiye.

ÖNEMLİ: Ders çalışmayı bırakma

Sitemiz öğrencilere yönelik olduğu için bunu söylemeden olmazdı. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok öğrenci sınavlara çalışmaya bıraktı, dersleri boşladı. Bu tamamen yanlış, ders çalışmaya aynı düzende devam et. Uzaktan eğitim derslerini kaçırma. Aşağıda EBA şifresi nasıl alacağınızı anlatan yazıya da gidebilirsiniz.

Önerilen Yazı: EBA Nedir? EBA Giriş Şifresi Nasıl Alınır?

1. İşaret dilini öğren

Evde boş boş oturmak iyice sıkıcı gelmiş olabilir. Boş zamanlarınızı bir şeyler öğrenerek geçirmeye ne dersiniz? İşaret dilini öğrenmeye çalışabilirsiniz. İnternet üzerinden eğitim videolarına erişebilirsiniz. Karantina altındayken öğrenebilecek güzel bir şey. Böylece koronavirüs tehdidi geçtiğinde konuşma engelli kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

2. Mors alfabesini ezberle

morse code mors alfabesi

Mors alfabesi ya da bir diğer ismiyle mors kodu. Savaş ve macera filmlerinde sıkça karşımıza çıkan bir dil. Bu tür filmlerde kahramanlar zor durumda kaldıklarında bu dile başvuruyorlar. Karantina altındayken mors alfabesini (mors kodunu) öğrenmeye çalışabilirsiniz. Akıllı telefonlarınıza uygulama mağazasından indirebileceğiniz ve size mors alfabesini öğretebilecek çok güzel uygulamalar bulunuyor.

3. Satranç taktiklerini öğren

Evde karantina altında kaldığımız bu günler sıkıntınızı gidermek için satranç oynamak iyi bir çözüm olabilir. Hem de telefon veya bilgisayar yardımıyla arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. Tabii bu sürede arkadaşlarınızı yenmek için birkaç satranç taktiğini öğrenebilirsiniz.

4. Uzun zaman görüşmediğin kişilerle iletişime geç

Bir süredir konuşacak vakit bulamadığın ya da aranızdaki bir tartışmadan dolayı aranızın açıldığı kişiler olabilir. Bu kişilerle arayı tekrar ısıtmak için iyi bir fırsat olabilir.

5. Sihirbazlık numarası öğren

Evde sıkılıp oturmak yerine birkaç sihirbazlık numarası öğrenmek güzel olabilir. Böylece ailenize sihirbazlık hünerlerinizi göstererek onlarında evde kaldıkları günlerde neşelenmelerini sağlayabilirsiniz. Karantinada yapılacaklar listesinde güzel bir aktivite.

6. Islık çalmayı öğren (varsa bir enstrüman da olabilir)

Islık çalmayı biliyor musun? Karantina günlerinde biraz alıştırma yaparak öğrenmeye ne dersin? Islık çalmayı biliyorsan ve evde bir enstrüman varsa bunu çalmayı da öğrenebilirsin. Yalnız dikkat edin, komşularınızı sinirlendirmek istemezsiniz. 🙂

7. Farklı şairlerin şiirlerine göz at ve bir tane şiir de kendin yaz

Biraz şiir okumak sizin için iyi olabilir. Aşk, duygusal, lirik herhangi türden bir şiir. Farklı şairlerin şiirlerine göz attıktan sonra bir tane de kendiniz bir şiir yazmayı deneyebilirsiniz.

8. Steam gibi platformlara üye olarak yeni oyunlar keşfet

bilgisayar oyunu oynayan adam

Bilgisayar oyunlarıyla aran nasıl? Evde karantina altında olduğumuz dönemlerde sıkıntımızı gidermek için iyi olabilir. Steam, Epic Games gibi dijital oyun platformlarına üye olarak binlerce oyunu keşfedebilirsiniz. Kendinize uygun bir oyun seçip saatlerce oynamaya ne dersiniz?

9. Netflix’ten yeni bir diziye başla

Netflix platformunda yüzlerce dizi var. Aralarında elbet daha önce izlemediğin diziler olmuştur. Bir dizi seçip karantina günlerinde izlemek iyi gelebilir. Böyle izlerken yanına bir patlamış mısır eklemeyi de unutma. 🙂

10. Evinin bir köşesini baştan dekore et

Odanızda beğenmediğiniz bir yer mi var? Ya da değiştirmek istediğiniz? Bu evin herhangi bir yerinde de olabilir. Evde kalırken içinizdeki mimarı ortaya çıkararak yeniden dekore etmek iyi olabilir. Karantinada yapılacaklar listesinde güzel bir aktivite.

11. Eskiz çizmeye çalış

Evde kardeşiniz, anneniz, babanız, çocuğunuz, eşiniz ya da herhangi birini karşınıza alın ve onun eskizini çizmeye çalışın. Eğer daha önceden hiç çizmediyseniz ilk başlarda biraz başarısız olabilir. Bunun için birkaç eskiz çizme videolarını izleyerek öğrendiğiniz taktiklerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

12. Kendi karikatürünü çiz

Şöyle komik ve eğlenceli bir karikatür çizmek evde kaldığınız günlerde sizi neşelendirebilir. Yaşadığınız komik bir olayı karikatürize ederek anlatabilirsiniz.

13. Bir şarkı yaz

Hepimiz şarkı dinliyoruz. Bu şarkıların sözlerini birileri yazıyor ve biz bunları çok beğeniyoruz. Karantina altındayken bir tane şarkı da siz yazmaya ne dersiniz?

14. Meditasyon yap

meditasyon yapan kadın

Hazır evde iken biraz ruhunuzu dinlendirmek güzel olabilir. İnternetten araştırma yaparak meditasyonun nasıl yapıldığını öğrenin ve günlük olarak uygulayın.

15. Yoga videoları izle ve uygula

Yoganın sağlığa faydaları, zihinsel ve fiziksel yararları olduğu söylenilir. Siz de deneyebilirsiniz. Karantinada yapılacaklar listemiz de yoga yapmak da bulunuyor.

16. Sevdiğin filmlerin listesini IMDB’de oluştur

Bunun için öncelikle kendine bir IMDB hesabı oluşturman da gerekir. Google ya da Facebook hesabını kullanarak hızlı şekilde giriş yapabilirsin. Daha sonra sevdiğin filmleri bularak kendine bir film listesi oluşturabilirsiniz. Hatta bu filmleri tekrar da izleyebilirsiniz.

17. Bir çizim programında hayalindeki evi çiz

İlla profesyonel bir çizim olmasına gerek yok Photoshop ile, hatta Paint ile bile olur, hayallerinizdeki evin dıştan bir görünüşü çizebilirsiniz. Sadece dış görünüşü de değil kendi odanızın nasıl olmasını istediğinizi de çizebilirsiniz.

18. Kodlama öğren

Geleceğin mesleği olarak gösterilen yazılımcılık mesleği hakkında bir şeyler öğrenmek isteyebilirsiniz. HTML, CSS, Javascript, Python ve başka programlama dilleri. Bunlardan birini seçerek internetteki eğitim videolarından öğrenmeye başlayabilirsiniz.

19. Dolabını düzenle

Eminim ki dolabınız şu an dağınıktır. Annenizi de sevindirmek için o dolabı kalkıp temizleyebilirsiniz. Sadece dolabınızı da değil odanızı, masanızı ve hatta bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları bile temizleyebilirsiniz.

20. Yeni bir yemek tarifi öğren

yemek yapmak

Yemek yapmayı hiç bilmiyor olsanız bile basit bir yemeği seçerek bunu yapmayı deneyebilirsiniz. Aman dikkat edin evi yakmak istemezsiniz. 🙂 Karantinada yapılacaklar listemizde yer alan bir diğer aktivite de yeni bir yemek tarifi öğren.

21. Google Earth ile farklı ülkelere seyahat et

Google Earth uygulamasını indirerek dünya üzerindeki istediğiniz herhangi bir ülkeye seyahat edebilirsiniz. O ülkelerin turistik yerlerini, caddelerini, aklınıza gelebilecek her yerini gezebilirsiniz.

22. Origami yap

Kağıt katlama sanatı ile yapılabilecek çok güzel hayvanlar var. Ejderha, köpek, kedi ve aklınıza gelebilecek birçok şey. Evde kaldığınız bu günlerde zaman geçirecek aktiviteler arasına origamiyi de ekleyebilirsiniz.

23. YouTube’dan Stand Up videoları seyret

YouTube üzerinden herhangi birinin Stand Up videolarını açarak biraz gülmek bizim de hakkımız. Evde otur otur iyice sıkılmaya başlamıştık zaten.

24. Beatbox yapmayı öğren

Ağzınızla sesler çıkararak güzel müzikler oluşturabilirsiniz. Daha sonra “Acun abi Almanya’dan geldim, beatbox yapacağım” diyebilirsiniz. 🙂

25. Bir müzik programında kendi müziğini oluştur

Bilgisayarda ya da akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz birçok müzik oluşturma programı var. Bu müzik programlarından birini kullanarak kendi müziğinizi oluşturabilirsiniz. Karantinadayken yapabileceğiniz güzel aktivitelerinden bir tanesi daha.

26. Yapboz yap

yapboz yapmak

500 parçalı, 1000 parçalı ve eğer yapabileceğinize inanıyorsanız 2000 parçalı yapbozları yapmayı deneyebilirsiniz. Yapbozu evinizdekilerle yaparsanız daha fazla eğlenebilirsiniz.

27. Yeni bir dilde temel şeyleri öğren

İngilizce, Almanca, Fransızca ya da seçeceğiniz herhangi bir dil. Bir dil seçin ve bu dilde temel kalıpları öğrenin. “Merhaba, günaydın, iyi akşamlar” gibi sık kullanılan kelimeleri öğrenmek güzel olabilir.

28. Daha önce araştırmadığın bir bilim dalına dair araştırma yap

Araştırma yapmak her zaman zevklidir. Tabii bir bilim dalına dair araştırma yapmak çok daha zevklidir. Fizik biliminin doğasına girmek, Matematik biliminin tarihini öğrenmek… Hepsi sizin için eğlenceli olacaktır.

29. Periyodik tabloyu (elementleri) ezberlemeye çalış

Periyodik tabloda bulunan 118 elementi de ezberleyebilir misin? Bence ezberlersin, eğlenceli de olabilir. Ametaller, metaller, soygazlar, hadi iş başına.

30. Farklı egzersiz hareketleri yap

Öyle evde otur otur olmaz. Biraz spor yapmak da gerekir. Farklı egzersiz hareketleri yaparak zaman geçirebilirsin. Aman dikkat et spor yapacağım derken kendini incitme. Karantinada yapılacaklar listesinde sağlığınız için güzel bir aktivite.

31. Podcast dinle

Spotify ya da Youtube ya da başka bir platformdan herhangi bir konu üzerinde oluşturulmuş podcast’ları dinleyebilirsiniz. Daha önce dinlemediyseniz çok zevkli bir şey olduğunu fark edeceksiniz.

32. Sesli kitap dinle

sesli kitap dinlemek

Kitap okumak zevklidir. Peki yatağınızda yatarken tavana bakarak sesli kitap dinlemek nasıl olur? Evde kalırken yapabileceğimiz güzel bir aktivite olabilir.

33. En az üç topla jonglörlük yapmaya çalış

İki topu herkes çevirir, önemli olan en az üç topu çevirmek. Hadi göster bakalım hünerlerini de en az üç topla jonglörlük yap.

34. TED konuşmacılarını izle

YouTube’da bütün TED konuşmacılarının videoları paylaşılıyor. Yabancı konuşmacıların videolarının neredeyse tamamında altyazı bulunuyor. Bu videoları izleyerek kendinize bir şeyler katabilirsiniz.

35. Kendi bilimkurgu hikayeni yaz

Bilimkurgu romanları, bilimkurgu filmleri herkesin büyük bir merakla ve heyecanla okuduğu, izlediği şeyler. Bu sefer de biz kendi bilimkurgu hikayemizi yazalım. Hatta bunu bilimkurgu gruplarına da gönderebiliriz. Karantinada yapılacak listesinde güzel bir aktivite.

36. Güneş Sistemindeki gezegenler hakkında detaylı bir araştırma yap

güneş sistemi hakkında araştırma yapmak

Dünya, Ay, Jüpiter, Satürn, Neptün, Venüs, Mars… say say da bitmedi. Bu gezegenler nasıl oluştu, neyden oluşuyor, yağış olayları nasıl gerçekleşiyor, dünyadan ne kadar kilometre uzaklıkta, hiç merak ettiniz mi? Detaylı bir araştırma yaparak güneş sistemindeki gezegenleri daha detaylı öğrenelim.

37. Haritayı aç ve herhangi bir ülke seçerek tarihini araştır

Dünya haritasını açın ve kendinize bir ülke seçin. Seçtiğiniz ülkenin tarihini, savaşlarını, başarılarını hepsini araştırın. Ülkeler hakkında bilgiler edinmek zevkli olacaktır.

38. Spotify ya da benzer platformlarda yeni şarkılar keşfet

Spotify ya da herhangi başka bir müzik dinleme platformunda daha önce dinlemediğiniz yeni şarkılar keşfetmek isteyebilirsiniz. Belki de en çok seveceğiniz şarkıyı daha dinlememişsinizdir bile.

Content Protection by DMCA.com

İçindekiler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı