Konu Anlatımı

İş Formülü Konu Anlatımı

Bu bölüm, Jannah Extinsions Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyin.Bu bölüm, Jannah Extinsions Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyin.

İş, güç ve enerji, Fizik dersinde en önemli konulardan biridir. Üniversite sınavlarında iyi sonuç elde etmek istiyorsanız iş formülü gibi formülleri bilmeniz gerekmektedir. Siz değerli öğrenciler için iş güç enerji konu anlatımı yazısını hazırladık.

[button color=”blue” size=”big” link=”https://ogrenciyardim.com/konu-anlatimi” icon=”” target=”true” nofollow=”false”] Öğrenci Yardım – Konu Anlatım Yazıları [/button]

İş Nedir?

Günlük hayatta kullandığımız iş ile fizikte kullandığımız iş terimleri aynı değildir. Fizikte kullanılan iş terimi, “bir cisme etki eden net kuvvetin, cismin hareket ettiği doğrultuda altı yol ile çarpımı” için kullanılır. İşin birimi Joule (J) olarak kullanılır. Peki, işin formülü nedir?

İş Formülü Nedir?

İş förmülü, bir cisme etki eden net kuvvet ile cismin hareket ettiği yönde aldığı yolun çarpımına eşittir. Matematiksel olarak şu şekilde ifade edilir.

  • Newton . metre
  • kg . m² . s−²

Fizikte İş Formülü

Üniversite sınavlarında iş ile ilgili gelen fizik sorularında unutmamanız gereken bir konu vardır. İş, vektörel bir büyüklüktür. Bu bağlamda negatif iş yapan kuvvetler olduğu kadar pozitif iş yapan kuvvetler de vardır. Öğrencilerin sorularda en çok hataya düştüğü detaylardan biri ise sürtünme kuvveti ve yer çekiminin etkisinin dikkate alınmamasıdır.

İş Güç Enerji Formülleri

Fizik sorularında iş formülü genellikle tek başına sorulmaz. Güç ve Enerji ile birlikte sorulur. Ancak bunun için ilk önce Güç ve Enerji kavramlarının ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir.

Güç Nedir?

Fizikte güç, “birim zamanda yapılan iş” anlamına gelir. Gücü bulmak için işi zamana böleriz. Güç formülü şu şekildedir:

  • Güç = İş / Zaman

Eğer soruda iş verilmemiş ise güç formülü şu şekilde olur:

  • Güç = Kuvvet . Yol / Zaman
  • Güç = Kuvvet . Hız / Zaman

Enerji Nedir?

Yapılan iş formülü daha iyi anlaşılması enerji kavramını ortaya çıkarır. Enerji, herhangi bir sistemde yer alan bir işi yapabilme kabiliyetine verilen isimdir. İş, vektörel bir büyüklük olsa da Enerji, skaler bir büyüklüktür. İş birimi ve enerji birimi aynıdır. Enerji, kendi arasında kinetik enerji ve potansiyel enerji olmak üzere ikiye ayrılır.

Kinetik enerji, hareket eden cismin enerjisidir. Potansiyel enerji ise yer çekimi ve esneklik ile ilgili bir enerji türüdür.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı