Bölüm Tanıtımları

Hukuk Bölümü Nedir? Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı

Merhabalar, bugün Eşit Ağırlık öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölüm olan Hukuk Fakültesi hakkında bilgi vereceğiz. Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı için hoş geldiniz!

Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı

Hukuk Fakültesi, 4 yıllık bir lisans bölümüdür. YKS sınavında Eşit Ağırlık puan türü ile öğrenci kabul eder. Devlet üniversitelerine yerleşen öğrencilerin sıralamalarına bakıldığında Hukuk bölümüne ilk 100 ile ilk 60 bin arası sıralamadaki öğrencilerin yerleştiği görülüyor.

Hukuk Bölümü Nedir?

Hukuk bölümü, hukuk öğretiminde öğrencilerine geleneği sürdürmek ve aynı zamanda yenilikçi ve güçlü bir şekilde geliştirerek bilgi ve yetenek kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu kazanımlarla birlikte mezunlarını farklı meslek ve sektörlerde çalışmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı yazımızda her bilgiyi vermeye çalıştık.

Hukuk Bölümünde Hangi Dersler Var?

Hukuk Fakültesi’nde öğrencilerin tamamlaması gereken müfredatın yüzde 75’i zorunlu, yüzde 25’i seçmeli derslerden oluşmaktadır. Hukuk müfredatı kapsamında Anayasa Hukuku, Borçlar Hukuku, Uluslararası Hukuk, Medeni Hukuk, İdare Hukuku, Ticaret Hukuku, Devlet Kuramı ve Eşya Hukuku gibi dersler ve bunlara ek olarak günümüzü ilgilendiren konulardan İnsan Hakları Hukuku, Hak Kuramı, Rekabet Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku, Kişiler Verilerin Korunması Hukuku, Veri İletimi Hukuku, Medya ve İletişim Hukuku gibi dersler bulunmaktadır.

Hukuk Bölümünde Okumak için Hangi Nitelikler Gerekir?

Hukuk bölümü okumak için özel olarak bir yetenek aranmamaktadır. Ancak hukuk derslerinden dolayı ezber yeteneği güçlü olan, okumayı seven, okurken sıkılmayan; mezun olduktan sonra bildiklerini doğru kullanabilmesi için analitik zeka ve analitik düşünce gibi özellikler bulunması öğrencinin faydasına olacaktır.

Hukuk Mezunları Ne İş Yapar?

Hukuk mezunlar birçok iş yapabilir. Hukuk mezunları:

  • Avukatlık
  • Danışmanlık & Hukuk Müşavirliği
  • Hakimlik
  • Savcılık
  • Noterlik
  • Kaymakamlık
  • Yöneticilik
  • İcra Müdürlüğü
  • Akademisyenlik

gibi meslekleri yapabilirler.

Hukuk Bölüm Tanıtımı

Hukuk Bölümü için Zorunlu Staj Var mı?

Hukuk bölümünü okurken öğretim esnasında zorunlu staj yok. Fakat avukatlık mesleğine başlamak için bir yıl, hakimlik ve savcılık mesleklerine başlamak için ise iki yıl staj yapılması gerekir.

Hukuk Okurken Erasmus Yapabilir miyim?

Hukuk okuduğunuz üniversitenin anlaşmış olduğu bir üniversite varsa Erasmus programına katılabilirsiniz.

Hukuk Bölümünün Bitirme Sınavı Var mı?

Hukuk bölümünü bitirmek için özel bir sınava girmezsiniz. Sadece hakimlik veya savcılık istiyorsanız iki yıllık staj ve Hakimlik – Savcılık sınavına girmeniz gerekir. Bunun dışında mezun olduktan sonra stajyer avukat olarak iş bulabilirsiniz.

Hukuk Bölümü DGS ile Öğrenci Alıyor mu?

Hukuk bölümüne; Adalet, Adalet Meslek Eğitimi, Adalet Meslek Yüksekokulu gibi programlardan mezun olanlar DGS sınavı ile dikey geçiş yapabilirler.

Hukuk Fakültesi Taban Puanları nelerdir?

Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı yazısının sonuna geldik. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Hukuk Fakültesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları yazısına ulaşabilirsiniz.

Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı hakkında sorularınız için yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı