Konu Anlatımı

Güç Formülü

Merhaba sevgili öğrenciler, bugünkü konu anlatım dersimizde Fizikte Güç Formülü konusuna değineceğiz. TYT ve AYT sınavlarında Fizik soruları oldukça önemli bir rol almaktadır. Bu nedenle konuyu dikkatli bir şekilde okuyarak anlamaya çalışın. Hepinize iyi dersler dilerim.

Güç Formülü

İş, güç, enerji konusunun fizik dersinde ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Fizikte güç formülü de aynı derecede önemli bir konudur.

Birim zamanda yapılan iş miktarına enerji adı verilir. Söz konusu işi yapabilme yeteneği ve kabiliyetine ise güç denir. Güç, belli bir işi yapabilmenin hızı için kullanılan bir kavramdır.

Güç formülünü fizik soruları çözerken (özellikle üniversite sınavlarına hazırlıkta) pek çok yerde kullanmanız gerekir. Bu nedenle güç formülünü mutlaka bilmeniz gerekir.

GÜÇ FORMÜLÜ: 

  • Güç = Yapılan iş / Zaman
  • P = W / t
  • Watt = Joule / Saniye

Güç değeri hesaplanmak istendiğinde yapılan iş, işin yapıldığı zamana bölünür. Böylece ortaya güç çıkar. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Fizikte yalnızca bir tane güç yoktur, birden fazla güç vardır. Mekanik güç, elektriksel güç bunlara birer örnektir. Fizikte güç kavramının daha iyi anlaşılması için enerji formülü ya da iş formülü iyi şekilde bilinmesi gerekir.

Fizik biliminde iş ya da enerji “W” sembolü ile gösterilir. Enerjinin Uluslararası SI birim sistemindeki birimi ise joule’dür. Güç kavramı ise P sembolü ile ifade edilir. Zaman ise küçük “t” harfi ile gösterilir. Bu bilgilere göre genel güç formülü, P = W / t olmaktadır.

Fizikte iş formülü ise W = F • x olarak gösterilir. Bir diğer şekilde güç formülünü P = F • x / t şeklinde de gösterebiliriz. Sorularda ve testlerde karşınıza bu şekilde çıkarsa şaşırmayın.

Fizikte Güç Formülü

Soru: Bir halterci tek seferde 150 kilo ağırlığındaki halteri kaldırabilmektedir. Bir işçi ise yarım saatte toplamda 300 kilogram ağırlığa sahip tuğlaları 5’er kilo bloklar halinde taşımaktadır. Buna göre, halterci mi daha güçlüdür yoksa işçi mi daha güçlüdür?

Cevap: Gücü hesaplamak için yapılan işi zamana bölmemiz gerekir. Halterci tek seferde dediğini için 150’yi 1’e bölmemiz gerekir. Haltercinin gücü 150’dir. İşçi ise 300 kilogram ağırlığa sahip tuğlaları 30 dakikada taşımıştır. 300’ü 30’a böldüğümüzde cevap 10 çıkacaktır. İşçinin gücü 10’dur. Son durumda haltercinin daha güçlü olduğu söylenebilir.

 

Soru: Bir fabrikada bulunan bir makine 20 watt gücünde çalışmaktadır. Fabrika çalışanı Ayhan, bu makineyi günde 20 dakika çalıştırmaktadır. Buna göre, makine kaç joule enerji harcar?

Cevap: Gücü 20 watt olan bir makinenin saniyede 20 joule enerji harcadığını biliyoruz. Makine 20 dakikaya çalıştığı için saniyesini bulmamız gerekir. 20 x 60 işleminden makine 1200 saniye çalışmaktadır. Her saniyede 20 watt enerji harcıyorsa 20 x 1200 = 24000 joule enerji harcamaktadır.

Bir diğer konu anlatım dersimiz olan iki kare toplamı dersinin de işinize yaracağını düşünüyoruz. Sınavlarda başarılar.

Content Protection by DMCA.com

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı