Rehber Yazıları

Evde nasıl ders çalışılır? Evde verimli ders çalışma

Öğrenciler büyük bir bölümü evde ders çalışmak istiyor. Ancak bunu tam olarak nasıl yapacaklarını bilmiyor. Evde dikkat dağınıklığı, sürekli başka şeylerle ilgilenme gibi durumlar haliyle çalışmanın tam olarak verimli olmamasını sağlıyor. Gelin evde nasıl ders çalışılır birlikte öğrenelim.

Diğer Rehber Yazılar İçin Tıklayınız

Evde ders nasıl çalışılır?

Başarının basit bir formülü vardır. Başarılı olmak isteyen bir kişi verimli bir şekilde ders çalışmalıdır. Eğer verim seviyesini ne kadar arttırırsa o kadar başarılı olur. Evde ders çalışırken verimi arttırmak için de bazı önerilerde bulunduk.

1) Bulunduğunuz ortamı değiştirin.

Diyelim ki evde ders çalışıyorsunuz ve verim alamıyorsunuz. Sürekli aynı şekilde ders çalışmaya devam ediyorsunuz. Ancak aldığınız verim hiçbir zaman değişmiyor. Bunun nedeni yanlış bir ortamda ders çalışıyor olmanızdır. Eğer başarı elde etmek istiyorsanız bulunduğunuz ortamı değiştirmeniz gerekiyor. Günlük hayatınızda bir şeyleri yenilemeniz gerekiyor

Başlangıç olarak odamızdan başlıyoruz. İlk olarak değiştirmeniz gereken şey tabii ki de çalışma masanızdır. Çalışma masanızın üstündeki dağınıklıktan kurtulmanız gerekmektedir. Bu, ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak önemli bir unsurdur.

bulunduğunuz ortamı değiştirin

İkinci olarak odanızın düzenini de değiştirmeniz gerekebilir. Eğer masanız hareket edebilir bir durumdaysa masanızı pencerenin tam karşısına koyarak gün ışığı alarak ders çalışabilirsiniz. Çok fazla ışık geliyorsa hangi eliniz ile yazıyorsanız pencere tam tersinde duracak şekilde masanızı yerleştirebilirsiniz.

Çalışma masanızın önüne ya da duvara, odanızda en çok göz teması kurduğunuz yerlere hayal ettiklerinizi, şu an ne için çalıştığınızın bir fotoğrafını koyabilirsiniz. Gitmek istediğiniz üniversitenin ya da bölümün bir fotoğrafı olabilir.

Sıra geldi telefonlarımıza. Telefonlar bize en çok zaman kaybettiren, ders çalışmamızı en çok engelleyen unsurlardan bir tanesidir. Sınav döneminde telefonu kaldırın, atın çöpe demiyoruz. Tabii ki bu da bir seçenek. Ancak bizim şöyle bir önerimiz var. Telefonunuzdaki gereksiz tüm uygulamaları, tüm oyunları silin. Daha sonra bunların yerine uygulama mağazasından plan yapma uygulamaları, alışkanlık uygulamaları indirebilirsiniz.

Televizyon izlemeyi bırak. Televizyon izlemezseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. Asıl sınav yılınızda televizyon izlerseniz bir şey kaybedersiniz. Vakti gelince zaten uzun uzun televizyon izleyeceksiniz. Şu sınavı kazanana kadar televizyona bir süre ara verin.

Telefon bildirimlerini kapat. Bunu sadece ders çalışırken değil, genel olarak her zaman telefonunun bildirimleri, sesi kapalı olmalı. Çünkü sen özel bir zamanındasın. İnsanlar sana istediği zaman değil, sen insanlara istediği zamanlarda ulaş.

Seni engelleyebilecek her şeyin listesini oluştur. Odanda, evde seni engelleyebilecek neler var? Bunun bir listesini oluştur ve teker teker bu listedekileri üzerini çiz. Göreceksin ki çok daha odaklanmış, çok daha verimli şekilde ders çalışıyor olacaksın. Evde nasıl ders çalışılır diye soruyorsanız bunları uygulayabilirsiniz.

Önerilen Yazı: Sınav Dönemine Nasıl Hazırlanmalı?


2) Güne yapılacaklar listesi yaparak başlayın.

Çok basit bir alışkanlık kazanmanız gerekiyor. Güne yapılacak listesi yaparak başlamalısınız. Her sabah kalktığınızda ilk iş olarak bir kağıda o gün ne yapacağınız listesini oluşturun. Çok detaylı bir şeyler düşünmeyin. Üç – beş madde bu liste için yeterli olacaktır. Basit bir şekilde o günler neler yapman gerektiğini, neler yapmayı planladığının bir listesini oluştur.


3) Öğreterek öğrenme tekniğini uygulayın.

İnsan neyi hatırlar? %10 okuduğunu, %20 gördüğünü %50 hem görüp hem duyduğunu, %70 başkalarıyla tartıştığını şeklinde listeyi uzatabiliriz. Ancak bu listede dikkatimizi çeken nokta: insan başkalarına öğrettiklerinin %95’ini hatırlıyor. Dolayısıyla evde ders çalışırken hep bu mantıkla ilerlememiz gerekiyor. Her öğrendiğimiz konuyu, birine anlatıyormuş gibi ders çalışacağız. Ders çalışırken karşında biri varmış gibi anlatacaksın. Hatta anlamadığın konuları da anlatacaksın. Bunu yaparak üzerinde ölü toprağı atarak, canlı bir ders çalışma ortamı oluşturmuş olacaksın. Evde nasıl ders çalışılır yazımızın bir diğer maddesi de buydu.

“Eğer bir şeyi 6 yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsanız siz de anlamamışsınız demektir.” -Albert Einstein


evde sınava hazırlanmak
4) Pomodoro tekniği uygulayın.

Pomodoro tekniğini hepiniz biliyorsunuzdur. Özellikle evde ders çalışırken odaklanmanızı sağlamak için kesinlikle kullanmanız gereken bir tekniktir. Pomodoro tekniği ile ders çalışma formülümüz şu şekilde olacak:

25 dakika çalış + 5 dakika ara ver = 1 pomodoro

Her 4 pomodoro süresinde bir uzun mola veriyoruz. İster 15 dakika, ister 20 dakika. Uzun mola vermeyi de kesinlikle ihmal etmeyin. Pomodoro tekniği ile ders çalışmamıza odağımızı en üst düzeye taşıyabiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken asla odağınızı bozmamanızdır. 25 dakikalık çalışma periyotunda çalışmanız dışında başka hiçbir şey ile uğraşmayın ve dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. İlk maddede söylediğimiz telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar arasında “pomodoro timer” uygulamalarını ekleyebilirsiniz.


5) Evdekileri çalışman gerektiğine ikna et.

Evde ders çalışan öğrenciyi engelleyen en önemli hususlardan bir tanesi de aile bireyleridir. Ailenizdeki kişiler siz ders çalışırken size engel olabilir. Tabii ki de bunu isteyerek yapmıyorlar. Örneğin siz ders çalışırken anneniz odanızı toplamanız gerektiğini söyleyebilir, küçük kardeşiniz sizinle oyun oynamanızı isteyebilir ya da babanız sizi ekmek almaya gönderebilir. Bunlar herkesin yaşadığı normal durumlardır.

Yapmanız gereken evdekileri çalışman gerektiğine ikna etmektir. Aile bireylerinizi karşınıza alarak ders çalıştığınızı söyleyin. Onlardan televizyonun sesini çok yüksek açmamalarını, sesli müzik dinlememelerini, çok önemli bir durum olmadığı sürece çalışma odanıza girmemeleri gerektiğini söyleyin. Bu durumu alışmaları biraz zaman alsa da bir süre sonra duyarlı olacaklardır.


6) Arkadaşlarınızla birbirinizi motive edecek bir WhatsApp grubu açın.

Yakın olduğunuz, kafa dengi arkadaşlarınızla kendinize bir WhatsApp grubu açın. Elbet böyle bir grubunuz vardır ancak bu grup biraz daha farklı olacak. Çünkü bu grupta dedikodu, gırgır, şamata yapmayacaksınız. Bu grupta ders dışı konularda konuşmak yasak olacak. Arkadaşlarınıza o gün yapacaklarınızı anlatın, kaç soru çözdüğünüzü söyleyin, birbirinizi motive eden cümleler söyleyin. Evde nasıl ders çalışılır yazımızın bir diğer maddesi de buydu.


verimli ders çalışmak
7) Ders çalışmayı eğlenceli bir hâle getirin.

Ders çalışmaktan sıkılmamak için yapmanız gereken bu durumu eğlenceli hale getirmektir. Bunun için kendi yöntemlerinizi kendiniz bulmalısınız. Ancak bizim de size birkaç önerimiz olacak.

Öncelikle ders çalışırken notlar alıyorsunuz, bunları mutlaka renkli kalemlerle yazın. Sadece başlıkları değil, not içindeki önemli kısımların altını çizmek yerine renkli kalemle yazabilirsiniz.

Bazı şeyleri yazıyla yazmak yerine ikon olarak yazın. Örneğin, bir yere saati yazmanız gerekiyorsa oraya “saat” yazmayın da bunun yerine bir saat resmi yapın. Bir başka örnek, “soru 3” yazmak yerine kendinize bir işaret belirleyerek bunun yerine onu kullanın. Mesela “#3” gibi kullanabilirsiniz. Evde nasıl ders çalışılır yazımızdaki bir başka önerimizde bu şekildeydi.


8) Başarısız olsanız bile pes etmemeyi bilin.

Evdesiniz ve bir hafta düzenli olarak ders çalıştınız. Pazar sabahı oturdunuz masanın başına ve ilerlemenizi görmek için bir deneme çözmeye karar verdiniz. Denemeyi çözdünüz, sonuçlara bakıyorsanız ve durum içler acısı. Asla moralinizi bozmayın. Belki deneme çok zor olabilir, sizin seviyenizden üstün bir deneme olabilir ya da o gün gününüzde olmamış olabilirsiniz. Başarısız olsanız bile pes etmemeyi bilmelisiniz. Tekrar tekrar çalışarak başarıya doğru ulaşacaksınız.

Diğer Rehber Yazılar İçin Tıklayınız [/ button]

Evde nasıl ders çalışılır ile ilgili sorularınız ya da yazımız hakkında görüşleriniz varsa lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden bize belirtin.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı