Konu Anlatımı

Eğim Formülü

Üniversite sınavlarına hazırlanırken eğim formülü çoğu zaman karşınıza çıkan bir formüldür. Eğim, yalnızca matematik sorularında değil günlük yaşantımızda da bizimle olan bir şeydir. Bu yazımızda sizlere eğim formülü hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık. Bu sayede soru bankalarındaki tüm soruları doğru yapacaksınız. İyi dersler dileriz.

Eğim Formülü

Eğim; matematikte bir doğrunun dikliğini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bir doğrunun eğimi ne kadar büyük ise doğru da o kadar diktir. Bir başka ifade ile eğim, bir doğrunun iki noktası arasında bulunan dikey değişim bölü yatay değişim oranının verdiği sonuca denir.

Eğim Neye Eşittir?

Bir doğrunun eğiminin eşitliğini bulmak için doğru üzerindeki iki nokta arasındaki dikey değişim ve yatay değişimin birbirine oranı bulunmalıdır. Dikey değişimi, yatay değişime böldüğünüzde eğim ortaya çıkar.

Eğim Nasıl Bulunur?

Eğimi bulmak için dikey uzunluk ve yatay uzunluğa ihtiyacımız vardır. Aşağıdaki görseli incelerseniz ABC üçgeni verilmiş. Bu üçgenin eğimini bulmak için dikey uzunluk olan BC kenarını, yatay uzunluk olan AC kenarına bölmemiz gerekiyor.

  • Eğim formülü: Dikey uzunluk / Yatay uzunluk

şeklinde ifade ediliyor.
eğim formülü

Eğim Hesaplama

Eğim formülü ile eğim hesaplama işlemini yapmak için kullanılan ezberlemesi de basit olan bir formül vardır. Eğim hesaplama formülü şu şekildedir:

  • m = y2 – y1 / x2 – x1 = eğim

(m ifadesi eğimi temsil etmektedir.)

y = mx + n eğim bulma

Eğer size soruda y = mx + n şeklinde bir doğru denklemi veriliyorsa denklemi çözerek eğimi bulabilirsiniz. Denklemdeki x ifadesinin kat sayısı doğrunun eğimine eşittir. Peki, nasıl bulunur?

Örneğin 12x – y + 5 = 0 doğrusunun eğimini bulalım. Öncelikle y ifadesini yalnız bırakmamız gerekiyor.

  • y = 12x + 5 eşitliği ortaya çıkar. Bu eşitlikte x’in kat sayısı 12 olduğu için eğim de 12’ye eşittir.
Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı