Genel

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, internet üzerinden ürün/mal/hizmet satışını ifade etmektedir. Satışlar genellikle Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, PttAVM gibi mağazalardan satılmakla birlikte, kendi altyapısını kurmak isteyen kişilerin oluşturmuş olduğu web sitelerinden yapılmaktadır.

Bu yazımızda, pazaryerlerinden ziyade web siteleri üzerinden yapılan e-ticaret konusunu ele alarak, bu alandaki sıkça sorulan soruları cevaplayacağız.

Neden E-Ticaret ?

Çünkü alışveriş yapan insanlar artık bir ürün için tüm mağazaları gezmek yerine tek bir tıklamayla yüzlerce mağazadaki ürünleri görüntüleyebiliyor. Hepsinin fiyatlarını kolay bir şekilde karşılaştırarak kendisi için en uygun olanını ve diğer müşterilerin yapmış olduğu yorumları çok kolay bir şekilde okuyabiliyor. Böyle bir durumda elbette ki internet üzerinden ürün satın almak hem oldukça kolay, hem de uygun hale geliyor.

Bu durum elbette ki sadece alışveriş yapanların lehine değildir. E-ticaret sektörünün gelişmesi birçok satıcı için pozitif etkiler yaratmıştır.

Örneğin stoktsuz satış imkanı, müşteri ile muhatap olmadan satış yapabilme, ürünleri depolamak için herhangi bir kira veya benzeri masraf yapmadan binlerce ürüne sahip olma, 7/24 mağazanıza erişim gibi birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

E-ticarete başlamak için web sitenizi oluşturmak istediğinizde aşağıdaki hizmetlere ihtiyaç duyacaksınız.

  • Alan Adı (Website ismi)
  • Hosting
  • E-Ticaret Yazılımı

Alan adı ve hosting için yüzlerce firma bulunmakta olup istediğiniz zaman farklı bir firmaya geçiş sağlayabilirsiniz. Hatta bazı E-ticaret yazılımı ya da e-ticaret paketleri satışı yapan firmalar müşterilerine bu iki hizmetide sağlamaktadırlar.
Kısacası ilk iki hizmet oldukça kolay alınabilecek aşamalardır. Ancak üçüncü aşama yani e-ticaret yazılımı seçimi yapmak oldukça zordur. Çünkü e-ticaret paketleri ve entegrasyonları her firmadan firmaya değişmekte olup, farklı bir firmaya geçilmek istendiğinde hem maliyetli hem de zahmetli olmaktadır.

Bu aşamayı halihazırdaki bir dükkanınızdan çıkarak başka bir dükkana taşınmak gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple böyle bir köklü değişikliğe maruz kalmamak için e-ticaret yazılımınızı detaylıca inceleyerek karar vermelisiniz.

E-Ticaret Yazılımları Neleri İçermektedir ?

Yukarıda da dediğimiz gibi e-ticaret yazılımı almış olduğunuz firmaya göre değişiklik göstermektedir.
Örneğin e-ticaret sitenizi kurduktan sonra faturaların otomatik kesilmesi için efatura entegrasyonu, kargo takip kodlarının müşteriye iletimi için kargo entegrasyonu, Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, PttAvm, Amazon.com.tr gibi Pazar yerlerinde satış yapıyorsanız pazaryeri entegrasyonuna ihtiyacınız olacaktır.

Dolayısıyla eticaret sitesi açmak için 3.aşamaya çok dikkat etmeli ve kullanacağımız eticaret yazılım firmasının eticaret paketlerini iyice incelememiz gerekir.

Sizin için en iyi eticaret sisteminin hangisi olduğuna karar verdikten sonra yapmanız gereken firmanızla görüşüp eticaret paketlerinden herhangi birini satın aldıktan sonra ürünlerinizi sisteme girmek olacaktır.
Not : Pazaryeri entegrasyonları, efatura entegrasyonu ve kargo entegrasyonu içerisinde olan eticaret paketlerini tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Çünkü pazaryerlerine otomatik ürün yükleme işlemiyle satışlarınızı kolayca arttırabilir, efatura entegrasyonuyla saniyeler içerisinde fatura kesilerek müşterilere iletilebilir ve kargo entegrasyonu ile kolay bir şekilde müşterilerinize kargo takip imkanı sağlayabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı