Konu Anlatımı

Dayanıklılık Nedir ? Fizik Dayanıklılık Formülü

Fizik dersine çalışan öğrencilerin karşısına dayanıklılık çıkar. Öğrenciler de haklı olarak dayanıklılık nedir sorusunun yanıtını arar. Bu yazımızda dayanıklılık nedir, fizikte dayanıklılık ve dayanıklılık formülü gibi bilmeniz gereken bilgilere değindik. Böylece üniversite sınavına hazırlanırken soru çözümlerinizde daha hızlı olacaksınız. İyi dersler dileriz.

Dayanıklılık Nedir?

Fizik biliminde dayanıklılık, katı bir cismin herhangi bir özelliğini yitirmeden sıkıştırma, germe ya da basma gibi üzerinde uygulanan etkilere karşı gösterdiği dirence verilen isimdir.

Basmak, germek ya da sıkıştırmak, bir cisme uygulanan kuvvet eylemleridir. Katı bir cisme kuvvet uygulayarak o cismin şeklini, biçimini değiştirebilirsiniz. Kuvvet uygulanarak şekli değişen cisim, kuvvet etkisi bırakıldığında tekrar eski hâline dönüyorsa bu olaya da esneklik adı verilir.

Uygulanan kuvvet belirli bir eşik değerini aştığında cismin sahip olduğu esneklik özellik kaybolur. Örneğin, bir gitar teline vurduğunda tel titreşir ve en sonunda eski hâline geri döner. Fakat çok sert temas ederseniz tel kopabilir ve esneklik ortadan kalkmış olur.

Dayanıklılık ise cismin esnekliği bozulmadan, parçalanmadan, kopmadan, ilk hâline göre şekli değişmeden alabileceği en yüksek kuvvet miktarıdır.

Dayanıklılık Neye Bağlıdır?

Dayanıklılık, bir cismin şeklini yitirmeden üzerinde uygulanan kuvvete karşı gösterdiği direnç olarak ifade edilir. Dayanıklılığın bağlı olduğu birçok şey vardır. Kuvvet uygulanan cismin boyutu, şekli, hammaddesi, sıcaklığı ve bulunduğu ortam gibi faktörler o cismin dayanıklılığını belirtir.

Örneğin bir demiri düşünün. Demirin erime noktası 1538 Celcius derecedir. Bir demire oda sıcaklığında kuvvet uygularsanız onun şeklini bozmanız çok zordur. Çünkü demir oldukça dayanıklı bir cisimdir. Ancak o demiri 1538 Celcius derece veya üstünde ısıtırsanız ve o şekilde kuvvet uygularsanız demirin şeklini kolaylıkla değiştirebileceğini göreceksiniz. Çünkü demir eski dayanıklılığını yitirmiş olacaktır.

Bir başka konu ise bir cismin dayanıklılık seviyesi, aynı cismin kesit alanının hacmine doğru orantı olmasıdır. Dayanıklılık nedir sorusunun dışında öğrencilerin en çok sorduğu ve yanıtını aradığı bir soru da şudur:

Dayanıklılık Kesit Alanına Bağlı Mıdır?

Katı cisimlere uygulanan kuvvete göre dayanıklılığı belirlemek bir kesit alanı formülü vardır. Bu formül şu şekildedir:

Dayanıklılık = kesit alan / kuvvet

Dayanıklılığın formülü olarak da ifade edilen bu formül, cismin kesti alanının cisme uygulanan kuvvete oranı anlamına gelmektedir.

Dayanıklılık nedir gibi diğer konu anlatım yazıları için tıklayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı