Konu Anlatımı

Birim Fonksiyon Nedir ?

Birim fonksiyon nedir biliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise doğru yerdesiniz. Öğrenci Yardım olarak sizlere fonksiyonlar konusunda önemli bir kavram olan birim fonksiyon hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmaya çalıştık. Yazıda verdiğimiz bilgileri not alırsanız soru çözerken faydasını göreceksiniz. İyi dersler dileriz.

Birim fonksiyon nedir, öğrenciler tarafından çok sorulan bir sorudur. Çünkü, üniversite sınavlarında fonksiyon önemli bir konudur. TYT oturumunda matematik testinde her yıl en az 2 tane fonksiyon sorusu sorulmaktadır. Bu soruları çözmek için birim fonksiyon, sabit fonksiyon ya da birebir fonksiyon gibi pek çok fonksiyon türünün bilinmesi gerekir. Yazımızda birim fonksiyon hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık.

Fonksiyonlar konusunu öğrenmek için fonksiyon türleri bilmeniz gerekir. Eğer fonksiyon türlerini bilmezseniz soruların yüzde 90’ını çözemezsiniz. Çünkü her fonksiyon sorusunun başında fonksiyonun türü belirtilir. Siz fonksiyonunun türünü ve özelliklerini bilmeyince o soruyu atlamak zorunda kalırsınız. Oldukça basit bir konu olduğu için soru kaybetmemelisiniz. Bakalım, birim fonksiyon özellikler nelerdir?

Birim Fonksiyon Nedir?

Birim fonksiyon, tanım kümesinde bulunan her elemanın B kümesinde kendisine eşit olan eleman ile eşleşmesine denen fonksiyon türüdür.

Örneğin,

A ve B kümesinde a, b ve c elemanları bulunduğu varsayalım.

    • A kümesindeki a elemanı, B kümesindeki a elemanı ile
    • A kümesindeki b elemanı, B kümesindeki b elemanı ile
    • A kümesindeki c elemanı, B kümesindeki c elemanı ile

eşleşirse bu fonksiyon, birim fonksiyon olur. Birim fonksiyonun matematiksel olarak ifadesi şu şekilde belirtilir:

  • f: R → R, f(x)=x

Birim fonksiyon gibi pek çok fonksiyon türü vardır: Birebir fonksiyon, örten fonksiyon, içine fonksiyon, sabit fonksiyon ve doğrusal fonksiyon. Her bir fonksiyonu öğrenmek için sitemizi takipte kalın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı