Genel

YKS Başarı Sırası Şartı Olan Bölümler

YKS sınavında başarı sırası şartı olan bölümler vardır. Bu bölümleri belli bir sıralamaya gelmeden tercih edemezsiniz. Sizler için başarı sırası şartı olan bölümler ile bir tablo oluşturduk.

Başarı Sırası Şartı Nedir?

ÖSYM bazı bölümlere “adayların daha nitelikli olması” amacıyla başarı sırası şartı koymuştur. Hukuk, mühendislik, tıp ve benzer bölümleri başarı sırası şartı aranmaktadır. Aşağıdaki tablodan başarı sırası şartı olan bölümler listesine ulaşabilirsiniz.

Başarı Sırası Şartı Olan Bölümler

Program TürüPuan TürüBaşarı Sırası
Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerindeEşit AğırlıkEn düşük 125 bininci (125.000)
Mühendis programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri/Su Bil. Fakülteleri programları, Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisleri programları dahil)SayısalEn düşük 300 bininci (300.000)
Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerindeSayısalEn düşük 250 bininci (250.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerindeSayısalEn düşük 50 bininci (50.000)
Eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerindeSayısalEn düşük 100 bininci (100.000)
Diş Hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerindeSayısalEn düşük 80 bininci (80.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dahil)İlgili puan türündeEn düşük 300 bininci (300.000)
Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarında (müzik, resim gibi alanlar)İlgili puan türündeEn düşük 800 bininci (800.000)

YKS Başarı Sırası Şartı Olan Bölümler hakkında aklınıza takılan soru ya da herhangi bir konu varsa lütfen yorumlar bölümünden bildirmeyi unutmayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı