Genel

Azımsama Nedir? Azımsama Cümleleri Örnek

Merhaba sevgili öğrenciler, Öğrenci Yardım olarak sizlere üniversite sınavlarına hazırlanırken pek çok kez karşınıza çıkan azımsama cümleleri hakkında bir konu anlatımı hazırladık. Konu anlatımını okuyarak azımsama nedir sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz. Ayrıca azımsama örnekleri ile konuyu pekiştirin. Hayalinizdeki üniversite için rakiplerinize fark atmaya başlayın. İyi dersler.

Azımsama Nedir?

Azımsama nedir sorusunun cevabına Türk Dil Kurumu (TDK) şu şekilde bir cevap vermiş. Azımsama, bir şeyin umulduğundan az olduğu yargısına varmak, az görmek, az bulmak anlamına gelir. Bu anlama göre azımsama, kelimenin yazılışı ile benzer bir anlama gelmektedir. Eğer bir durumundan çok fazla beklentiniz varsa ve durum ile karşı karşıya geldiğinizde beklediğiniz kadar büyük bir durum görmediğinizi düşündüğünüzde bu az olduğu yargısını vardığınıza yani azımsama yaptığınızı gösterir.

Azımsama cümleleri, öğrenciler tarafından genellikle küçümseme cümleleri ile karıştırılır. Küçümseme cümleleri ile karıştırıldığı için ÖSYM, YKS ve TYT gibi sınavlarda genellikle bu karışıklığı kullanarak sorular sorar. Bildiğiniz ÖSYM sorularında öğrenci elemeyi amaçlar. Ancak bu azımsama nedir konu anlatımımız sayesinde bu elemeden kurtulacaksınız. Şimdi bir örnekle azımsama cümleleri ve küçümseme cümleleri arasındaki karışıklığı size anlatacağız.

Örnek: Bu ders çalışmayla bırak İstanbul Tıp’ı, Türkiye’de hiçbir üniversiteyi kazanamaz.

Yukarıdaki örnekte bahsedilen kişinin yeteri kadar çalışmadığını ve şu anki performansı ile İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanamayacağı ifade etmiştir. Diğer bir ifade ile şu anki çalışma performansının yeterli olmadığını ve onu az bulduğunu söylemiştir. Bu nedenle bu cümle azımsama cümleleri arasında yer alır. Peki, bir de küçümseme cümlesine bakalım o nasıl oluyormuş?

Örnek: Sen mi İstanbul Tıp’ı kazanacaksın?

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi kişinin çalışma performansı ile ya da başka bir şey ile ilgili herhangi bir yetersiz bulma, az bulma, az görme gibi bir durumdan bahsedilmemiş. Kişinin direkt olarak İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazanamayacağına inanmıştır. Bu da onu küçümsediği anlamına gelir. Bu nedenle küçümseme cümleleri arasında örnek olarak verilir. Azımsama cümleleri ile karıştırılmamalıdır. Aslına baktığınızda azımsama nedir oldukça kolay bir konudur.

Azımsama Cümleleri

Konuyu daha iyi anlamanız için sizlere azımsama cümleleri örnekleri listemizden bahsetmek istiyoruz. Azımsama cümleleri:

 • Günümüzde asgari ücret alarak geçinmek çok zor.
 • O kadar yer gezdik sadece on fotoğraf mı çektin?
 • Koca okulda sadece iki kişi mi üniversite kazanmış?
 • O kadar pahalı telefon bu kadar kalitesiz fotoğraf mı çekiyor?
 • Sadece üç kilo mu elma aldın?
 • Teklifi reddettim çünkü verdikleri düşük ücretle geçinmem imkansız.
 • Arkadaşlar, bu proje dört kişinin yapabileceği kadar kolay değil.
 • Sana verdiğim ödev hakkında sadece iki sayfa mı yazı yazabildin?
 • Bir yıldır resim kursuna gidiyorsun ve çizebildiğin bu mu?
 • Bu ders çalışma ile mi üniversiteyi kazanacaksın?
 • Ala ala iki tane mi ekmek aldın?

Azımsama nedir yazımızı beğendiyseniz sizin için hazırladığımız temperli cam nasıl üretilir yazımızı da okuyun.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı