Genel

2021 ALES Konuları ve Soru Dağılımları

ÖSYM tarafından yapılan 2021 ALES Konuları açıklandı. 2021 ALES Konuları ve Soru Dağılımları Öğrenci Yardım’da adaylar için hazırlandı!

ALES Sınavı Diğer İçerikler

ALES Nedir? Ne İçin Gereklidir? Kimler Girmelidir?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinmektedir. ALES; 78 sayılı YÖK Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı yasayla eklenen Ek Madde 8 uyarınca YÖK kurumlarında öğretim görevlisi, uzman, okutman, çevirmen, araştırma görevlisi, eğitim öğretim planlamacısı olarak yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitim için ülkemizde uygulanacağına, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilmesi planlanan öğrencilerin seçiminde, teknik öğretmenler için mühendislik bitirme programlarında ve yerleştirme işlemleri için gerekli olan sınavdır.

ALES sınavına kimler başvuru yapabilir?

ALES sınavına başvuru yapabilmek için adayın üiversitelerin herhangi bir linsans bölümünden mezun olması gerekir. Lisans eğitimini tamamlamış ve mezuniyet belgesini almış herkes ALES sınavına başvurabilir. Buna ek olarak yurt dışında lisans eğitimi almış ve ülkemizdeki lisans eğitimi mezunları ile denklik belgesi olan kişiler de başvuru yapabilirler.

ALES sınavı süresi ne kadardır? ALES sınavında kaç soru bulunur?

ALES sınavında sayısal ve sözel testleri bulunur. 2021 ALES konuları ve soru dağılımları yazının devamında paylaşılmıştır. ALES sınavı saat 10.15’te başlayarak adaylara 150 dakika (yaklaşık 2,5 saat) süre verilir. Bu süre boyunca adaylara 50 soru Türkçe testinde, 50 soru Matematik testinde olmak üzere toplam 100 soru sorulmaktadır.

ALES sınavı puanı kaç yıl geçerlidir?

ALES sınav sonuçları açıklandıktan itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. Önceki yıllarda 3 yıl olan geçerlilik süresi 5 yıla uzatılmıştır. Bu zaman zarfında ALES puanınızı kullanmak istediğiniz her yerde kullanmanız mümkündür.

ALES kaç puan üzerinden değerlendiriliyor?

ALES sınavına başvuran adaylar, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan almaları gerekmektedir. Lisans diploması ile birlikte doktora ve sanatta yeterlilik programına başvuracak adaylar ise en az 70 puan almak zorundadırlar.

Yüksek lisans için not ortalaması en az kaç olmalı?

Yüksek lisans yapmak istiyorsanız ilk olarak 4 yıllık bir lisans programından mezun olmanız gerekir. Yüksek lisans sınavın başvuruda bulunmak için 4’lük puan sisteminde notunuzun en az 2 ve üzeri olması şartı yer alır. Lisans notunuzun 2.50 ve altında olması yüksek lisans yapmak isteyen diğer adaylara karşı sizi dezavantajlı duruma düşürür.

 ALES yurtdışında geçerli mi?

ALES, yazılı yerine yerine kullanılacak. Yurtdışında bir üniversitede yüksek lisans yapmak isteyen kişiler başvuru için en az 75 ALES puanına ulaşmak zorundadırlar. Bu puana ulaşmak için ALES Konuları listesine iyi çalışmalısınız.

2021 ALES Konuları ve Soru Dağılımları

Aşağıda ALES sınavında adayların sorumlu oldukları ALES Konuları yer almaktadır. ALES Matematik, ALES Geometri, ALES Türkçe, ALES Sayısal Mantık, ALES Mantıksal Akıl Yürütme konularını sizler için derledik.

2021 ALES Matematik Konuları

1. Temel Kavramlar
2. Çözümleme
3. Bölme ve Bölünebilme
4. Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok
5. Rasyonel Sayılar
6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
8. Üslü Sayılar
9. Köklü Sayılar
10. Denklemler
11. Oran-Orantı
12. Sayı ve Kesir Problemleri
13. Yaş Problemleri
14. İşçi ve Havuz Problemleri
15. Hareket Problemleri
16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
17. Karışım Problemleri
18. Kümeler
19. İşlem
20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık

2021 ALES Geometri Konuları

1. Doğruda Açılar
2. Üçgende Açılar
3. Üçgende Uzunluk ve Alan
4. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
5. Dörtgenler
6. Çember ve Daire
7. Analitik Geometri
8. Katı Cisimler

2021 ALES Sayısal Mantık Konuları

1. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
2. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri
3. Mantıksal Muhakeme Problemleri

2021 ALES Türkçe Konuları

1. Sözcükte Anlam
2. Cümlede Anlama
3. Anlatım Biçimleri
4. Paragraf
5. Anlatım Bozuklukları

2021 ALES Mantıksal Akıl Yürütme Konuları

1. Şifreleme, Şifre Çözümleme
2. Sözel Akıl Yürütmeye dayalı ve Sözel Zekaya Dayalı Problemler Çözme

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı