Bölüm Tanıtımları

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Nedir? Mezunu Ne İş Yapar?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü nedir? Adli Bilişim Mühendisliği mezunları ne iş yapar? Adli Bilişim Mühendisliği bölümü hakkında merak edilen her şey.

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü nedir? Adli Bilişim Mühendisliği mezunları ne iş yapar? Adli Bilişim Mühendisliği bölümü hakkında merak edilen her şey.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Nedir?

Günümüz şartlarında teknolojinin gelişmesi ve internetin dünyayı sarması ile birlikte kişisel veriler sanal ortama aktarılmıştır. Kişisel verilerin internet aracılığı ile diğer kullanıcılar tarafından ele geçirilmesi ve izinsiz kullanılması adli bilişim suçlarına örnektir. İnternetin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan siber suçları engelleyecek kişileri eğitmek ve insanlığa kazandırmak için Adli Bilişim Mühendisliği bölümü bulunmaktadır.

Adli Bilişim Mühendisliği bölümünün amacı, siber suçlarını ortaya çıkarıp engelleyecek, kişilerin haklarını koruyacak, insanlığa fayda ve yaratıcılık sağlayacak kişileri bilime dayalı yöntemlerle eğitmek, yetiştirmektir.

Üniversite Bölüm Tanıtımları

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümünü tercih eden öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Adli Bilişim Mühendisliği bölümünden öğrencilerin mezun olabilmesi için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve bazı mezuniyet koşullarını tamamlamaları gerekmektedir.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü öğrencileri 8 dönemden oluşan 4 yıllık bir eğitim görürler. Bu eğitim sırasında adli bilişim alanında çeşitli dersler göreceklerdir.

Adli Bilişim Mühendisliği bölümünü tercih eden öğrenciler aşağıdaki derslerden sorumlu olacaklardır:

  • Bilgisayar Sistemleri,
  • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri,
  • Algoritma ve Programlama,
  • Bilgi Güvenliği ve Şifreleme Teknikleri,
  • Adli Bilişim Mühendisliğinin Temelleri,
  • Veri Yapıları,
  • Ağ ve Sistem Güvenliği,
  • Programlama Dilleri,
  • İnternet ve E- Ticaret Güvenliği,
  • Adli Bilişim Kanunları

Yukarıdaki dersler başta olmak üzere Adli Bilişim Mühendisliği bölümü öğrencileri 4 yıl boyunca birçok farklı dersten sorumlu tutulacaklar. Bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, Adli Bilişim Mühendisliği Lisans Diplomasını alacaklar. Diploma sahibi kişiler ise Adli Bilişim Mühendisi unvanını kazanır.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü mezunları meslek hayatları boyunca çalıştıkları kurumlar için güvenlik programları ve yazılımları oluştururlar. Oluşturdukları program ve yazılımlar kurumları siber saldırılardan korur. Adli Bilişim Mühendisliği bölümü mezunları siber saldırıları önlemek için gerekli plan ve projeleri yapmaktan sorumludurlar.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Adli Bilişim Mühendisliği bölümü ülkemizde yüksek potansiyele sahip bölümler arasındadır. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yükseliş gösteren internet kullanımı Adli Bilişim Mühendisleri için hem özel hem de kamu kuruluşlarında birçok farklı iş imkanı oluşturmaktadır.

Üniversite Bölüm Tanıtımları

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Nedir yazısı hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıda yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı