Konu Anlatımı

0 Tam Sayı Mıdır?

Üniversite sınavlarına hazırlanırken matematik dersinin ilk konusu temel kavramlardır. Temel kavramlar konusunda konu başlıkları olarak en önemlilerden biri de tam sayılardır. Çünkü hem pozitif hem de negatif tam sayılar olması nedeni ile öğrencilerin kafasını karıştıracak pek çok soru sorulabilir. Bu yazımızda 0 tam sayı mıdır, 0 pozitif tam sayı mıdır gibi soruların cevabını vereceğiz.

0 Tam Sayı Mı?

Tam sayılar, herhangi bir ondalık ifadesi olmayan sayılardır. Tam sayılar kümesi, sonsuza kadar uzayan bir sayı kümesidir. Peki, 0 tam sayı mıdır?

Evet, 0 tam sayıdır. Tam sayıları kümesini şu şekilde gösterilir:

  • …-4, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, +4 …

Eski sonsuzdan başlayarak artı sonsuza kadar devam eden bir sayı kümesi olan tam sayılar kümesinde sıfır da yer almaktadır. Böylece sıfır tam sayı mıdır sorusunun cevabı da evet olmaktadır.

0 Pozitif Tam Sayı Mıdır?

ÖSYM, öğrencilerin kafasını karıştırmak için tam sayılar konusunda pozitiflik ve negatiflik durumlarını da katmaktadır. Bu pozitiflik, negatiflik durumu ortaya çıktığında hali ile öğrenciler 0 pozitif tam sayı mıdır sorusunun cevabını da merak ediyor. Bakalım gerçekten öyle mi, değil mi?

Negatif tam sayılar kümesi eksi sonsuzdan başlayarak -1’e kadar devam eden sayılar kümesidir ve şu şekilde ifade edilir:

  • – sonsuz, … , -3, -2, -1

Pozitif tam sayıları kümesi +1’den başlayarak artı sonsuza kadar devam eden sayılar kümesidir ve şu şekilde ifade edilir:

  • +1, +2, +3, +4, … , + sonsuz

Pozitif tam sayılar ve negatif tam sayılar kümesine baktığımızda bir sayının eksik olduğunu görüyoruz. O sayı sıfırdır. Sıfır sayısı nötr tam sayı olarak kabul edilir. Sınavlarda size sorulduğunda bunu unutmayın. Sıfır sayısı ne negatiftir ne de pozitiftir. Sıfır yalnızca çift bir tam sayıdır.

Tam Sayılar Nelerdir?

Tam sayılar, eksi sonsuzdan artı sonsuza kadar devam eden sayı kümesidir. Tam sayılar kümesi Z sembolü ile gösterilir. 0 tam sayı mıdır derseniz evet sıfır da tam sayıdır. Tam sayılar kümesi şu şekilde ifade edilir:

  • – sonsuz, … , -4, -3, -2, -1, 0, +1, +2, +3, +4, … , + sonsuz

Tam sayılar kümesinin matematiksel formülü ile şöyledir.

  • Z = Z+ U Z U { 0 }

Bu formülden anlamanız gereken şudur: Pozitif tam sayılar kümesi birleşim, negatif tam sayılar kümesi birleşim, sıfır eşittir Tam sayılar kümesi.

0 tam sayı mıdır gibi diğer yazılarımız için tıklayın.

Content Protection by DMCA.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı